poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMWtorek, 19.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
"Na początku było sł...
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ksiądz Jan Twardowski
Ostatnio dodane Wiersze
Prawdy i mity
na granicy piekła
Ostatni wieczór
Ragana
eter
Udziec cielca
co widzi kobieta sto...
wnioski po latach
policzone dni
Palindrom
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | FORUM - czyli o wszystkim co interesuje poetów i nie może być gdzie indziej zakwalifikowane
Strona 1 z 5 1 2 3 4 > >>
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 11.03.2024 08:24
W Księdze ostrołęckich Żydów, wydanej w 2002 r. przez Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. A. Chętnika, Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki i Ziomkostwo Ostrołęckie w Izraelu, Ostrołęka - Tel Awiw, w tekście o naszym wybitnym poecie, Izraelu Szternie, czytamy, że Rabin r. Nachman z Bracławia tłumaczył przecież: Potopu wody już więcej nie będzie, ale - potop brudnych myśli, złego myślenia, co oznacza Szund - tandetę, podłości, tak, to będzie. Jesteśmy tego świadkami na co dzień, niestety, ale najwyraźniej idzie nowe... Wczoraj w Olsztynie obejrzałam niesamowite "Wesele" według Wyspiańskiego. Ten to był genialny, rzeczywiście miał prawo mówić " Mój teatr widzę ogromny". Cóż tam były za pomysły! Tandetne stroje , bo z królestwa błyskotek i plastiku... W drugiej części już raczej nikt nie tańczył, za to uciekinierka z torbami do złudzenia przypominająca choćby Ukrainkę, Reginę, z "Tkanek miękkich", i każdą inną skrzywdzoną kobietę, może "biegunkę" (nie, to nie od kloaki, tę od noblistki), a trzecia część - wykraczająca poza "Miałeś, chamie złoty róg..." Nie, nie sznur się nam ostał! Jest nadzieja, o ile przestaniemy się bać!!! " "To, co skryte, ma być jawne" - to już zaczęło się dziać (komisje)! W finale przecudnie zagrały dzieciąteczka! To one ten świat, przez nas zepsuty, muszą naprawiać! I kobiety, o tym już Baczyński pisał w wierszu "Wróble" - Ziemio, przez nas zabita, rzeszą twych ptaków czystych módl się za nami." Mogłam pomylić, bo z pamięci. Mężczyźni, ci prawdziwi - opiekuńczy i rycerscy, też mają co robić! O ile nie będzie jak w "Weselu" "Każdy sobie rzepkę skrobie"... Ludzi dobrej woli nadal jest więcej! Tylko kilka osób nie wyłączyło telefonów, no i jednak piękna solówka saksofonisty wybrzmiała mimo oklasków nie w porę (czyżby opłacona klaka?, może jednak gapowatość i brak wrażliwości, na muzykę też). Pozdrawiam.
Edytowane przez silva dnia 11.03.2024 08:38
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 18.12.2023 15:56
A to dopiero niespodzianka! Koronawirus nadal ma się nieźle, a tu takie kwiatki, z dobrymi wiadomościami raczej niepołączone... Rozumiem, że Grain nawiązał do "Rozmowy w Katedrze" , wiele lat temu sięgnęłam, faktycznie tamtejsze Peru podrzuciło sporo "wzorców" krajom europejskim, tyle że tam nad swoim "skarleniem, skurwieniem się" rozmyśla dziennikarz, Zavalita Santago, który raczej nie jest porte parole autora... Co pięknego mnie niedawno bardzo ucieszyło? Otóż Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki wydało zbiór wierszy Córa lasów Jadwigi Kalinowskiej.. Cóż w tym nadzwyczajnego? Otóż autorka jest 90-latką i zostanie wpisana do Księgi Rekordów Polski za najdojrzalszy debiut poetycki! A dzięki swojej poezji odnalazła przyjaciółkę sprzed... 70 lat, prof. Świątecką, Damę Orła Białego. Panie spotkały się i teraz już utrzymują kontakt. Poza tym wiersze p. Jadwigi były tak przejmująco czytane w Myszyńcu, skąd pochodzi autorka, że myszynianie przywrócili mi wiarę w siłę i... potrzebę poezji. Zatem "róbmy swoje" Pozdrawiam.
Edytowane przez silva dnia 18.12.2023 18:00
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
Grain
Użytkownik

Postów: 211
Miejscowość: Zgorzelec
Data rejestracji: 16.10.17
Dodane dnia 30.08.2023 11:40
Mogę to skomentować w części słowami noblisty : W którym momencie Llosa się skurwił?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 29.08.2023 14:50
Dla mnie to wspaniała wiadomość - Olgę Tokarczuk uhonorowano Międzynarodową Nagrodą "Literary Flame". Do laureatów należeli wcześniej choćby Orhan Pamuk czy Margaret Atwood. Przewodniczącym jury jest noblista, Mario Vargas Llosa.
"W jej prozie jury doceniło poetykę ciągłych zmian i nowych badań, śmiałość wychodzenia w nieznane z każdym nowym przedsięwzięciem, pomimo sukcesu poprzednich książek, ogromny rozmach przemian gatunkowych i badanie ważnych dla Polski tematów" - czytamy w uzasadnieniu decyzji jury, któremu przewodzi Llosa.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/olga-tokarczuk-wyrozniona-przez-maria-vargasa-llose-polka-laureatka-miedzynarodowej-nagrody
Edytowane przez silva dnia 29.08.2023 14:52
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 25.06.2023 12:05
Wczoraj, gdy rozpoczął się nieprzewidywalny atak wagnerowców na Moskwę (przedziwnie udaremniony), już myślałam, że nadszedł czas, gdy zło obrzydziło się samo sobie i zaczyna się wzajemnie zwalczać... Jeszcze trzeba poczekać, a że dzisiaj jest Dzień Marynarza, to wklejam coś, co może i nadzieję zasieje. Przeczytałam u Paula Nurse'a w Czym jest życie, że dziadek Karola, Erazm Darwin, kazał umieścić na swoim powozie motto: E conchis omnia ( Wszystko z muszli), ale że był cenionym lekarzem, musiał to usunąć, bo dziekan katedry oskarżył go, iż "wyparł się Stwórcy". Wnuk dokończył dzieła...

Konch(oid)y

Jest ich wiele. Każda wypracowała własną harmonię. Ich krzywe podlegają prawom spiral albo dyktaturze serca. Jak Księżyc lubią poetów z wzajemnością. Tak, dobry wiersz każe się prowadzić jakby po spiralnej muszli. Od pyłku aragonitu przez kolejne skręty spolegliwej konchioliny w przymierzu z porcelaną ku ujściu, gdzie czeka ocean.
I stoją wciąż na kotwicy statki, jak pisze Reiner Kunze.
Puenta, wbrew nazwie, to nie kropka. Bywa lemniskatą...


Sylwicznie i liberacko - strona autorska
https://bzakrzewska.pl/
Edytowane przez silva dnia 25.06.2023 12:20
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 07.10.2022 08:35
Dzisiaj jest Dzień Uśmiechu, a Małgorzata Musierowicz proponowała kiedyś ESD... Wczoraj na Targach Książki Regionalnej (bardzo ciekawe rozmowy z niezwykłymi autorkami i wydawczyniami) kupiłam prawdziwe rarytasy po 2 zł: W. Goldinga Bóg Skorpion i Humor klasztorny - błogosławieni mądrzy i pełni humoru A. L. Ballinga. Oto kilka cytatów z tej drugiej:
Bardziej godne człowieka jest śmiać się z życia niż je opłakiwać. - Seneka
Pogodny człowiek jest mistrzem swojej duszy.- Shakespeare
Panie, / Podaruj mi poczucie humoru!/ Daj mi łaskę rozumienia anegdot, / bym mógł znaleźć nieco szczęścia w życiu/ i mógł się nim dzielić z innymi ...- Tomasz Morus
Tylko człowiek potrafi się autentycznie śmiać (...). Śmiech przerzuca most pomiędzy różnicami. - Sigismund von Radecki

Niezwykły kraj

Podczas swojego pobytu w ojczyźnie brat Alfred opowiada o misji w Grenlandii. Mówi o wiecznym lodzie, psich zaprzęgach, igloo i Eskimosach, a także o tym, że jego broda urosła w ciągu jednej nocy o 13 centymetrów.
Słuchacze z niedowierzaniem kręcili głowami: "W ciągu jednej nocy? To niemożliwe!". Na to brodaty misjonarz odpowiada z uśmiechem: "Bo wiecie, u nas noc trwa 4 miesiące."

Lepsza harfa

Siostra Weronika była znana z poczucia humoru. Kiedy wiekowa zakonnica leżała już na łożu śmierci, zmęczonym głosem zwróciła się do księdza: "Ojcze, proszę powiedzieć lekarzowi, by mi w akcie zgonu napisał, że umarłam na astmę."
"Jak to na astmę, siostro Weroniko?" - zapytał zdziwiony zakonnik. Ta z uśmiechem odpowiedziała: "Zaświadczenie chcę pokazać w niebie; nie chciałabym bowiem dmuchać w puzon, Raczej wolałabym grać na harfie."

Pozdrawiam.


Sylwicznie i liberacko - strona autorska
https://bzakrzewska.pl/
Edytowane przez silva dnia 07.10.2022 12:20
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 02.10.2022 23:01
Dzisiaj obejrzałam film Johnny o ks. Kaczkowskim. Dawid Ogrodnik wydaje się idealnym odtwórcą głównej roli. Takiej porcji radości i optymizmu dawno nie otrzymałam. Brzmi to dziwnie, bo poznajemy od podszewki funkcjonowanie hospicjum, ale tak właśnie jest. Ów pięknie pełniący swoją powinność ksiądz dokonywał prawdziwych cudów radością, humorem i życzliwością dla wszystkich ludzi. Zwłaszcza tych wykolejonych, zagubionych. Nawet recydywista może pokochać... poezję, zależy jak mu się ją przedstawi... Jakże cudownie zobaczyć po projekcji serię autentycznych scen z życia ks. Jana. Petarda!!! Pozdrawiam.


Sylwicznie i liberacko - strona autorska
https://bzakrzewska.pl/
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 25.08.2022 20:29
Tak, mistrzowie tego formatu co Daniel Barenboim mogą więcej, ale i oni pozostaną bezsilni, jeśli każdy człowiek nie odnajdzie w Innym brata czy siostry... Levinas nas tego uczył, tego samego uczą wszystkie religie, dlaczego więc efekty są tak mizerne? Bo miłość bliźniego musi stać się autentyczna i być świadomym wyborem każdego z nas... Róbmy zatem swoje nawet na malutką, prywatną skalę... Pozdrawiam.
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości etc.
konto zablokowane nr 4 z 2023
Użytkownik

Postów: 703
Miejscowość: zawsze blisko Polski
Data rejestracji: 30.11.21
Dodane dnia 25.08.2022 18:51
Tyle cennych inicjatyw artystycznych wymieniłaś Silvo, że jeszcze tylko jako istotną dorzucę - West - Eastern Divan Orchestra, założoną przez Daniela Barenboima i E.Saida. Choć jest to inicjatywa artystyczna,to jednak wypływająca z potrzeby odpowiedzi na konkretne uwarunkowania polityczne regionu bliskowschodniego. W cyklicznie odbywających się sesjach i projektach, spotyka się zarówno młodzież izraelska, jak i arabska w celu pogłębienia integracji poprzez wspólne muzykowanie.

Najwięksi polityczni wrogowie, stają się kolegami z pulpitu, zmagającymi się z wyzwaniami artystycznymi pod okiem wybitnego Mistrza, Daniela Barenboima.

Na YT są wspomnienia młodych uczestników tych sesji, którzy opisują niewiarygodne wręcz trudności, jakie czasem muszą pokonać, aby przedostać się na drugą stronę wrogiej granicy. Coś niebywałego! To prawdziwy film sensacyjny, jaki się rozgrywa dla zrealizowania szczytnej idei zbliżenia narodów.

Pozdrawiam serdecznie(:
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 25.08.2022 14:46
Dagny, dzięki za ten wspaniały zwiastun! Gustavo Dudamel zrobił coś podobnego z młodzieżą latynoską - stworzył z nimi orkiestrę. Takich cudownych inicjatyw jest na świecie wiele - odnajdywanie swojego miejsca, tożsamości i budowanie poczucia własnej wartości poprzez sztukę - taniec, muzykę, rękodzieło, teatr itd. może być lekarstwem na choroby XXI wieku. Yuval Noah Harari diagnozuje, że wkrótce będzie mnóstwo "niepotrzebnych ludzi", trzeba im podpowiadać, jak mają stać się potrzebnymi... W filmach Martyny Wojciechowskiej poznajemy takich ludzi z krańców świata. To pocieszające, choć potrzeby są ogromne. Pozdrawiam.
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokoprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
konto zablokowane nr 4 z 2023
Użytkownik

Postów: 703
Miejscowość: zawsze blisko Polski
Data rejestracji: 30.11.21
Dodane dnia 25.08.2022 08:05
Pozwolę sobie przywołać ze wspomnień inicjatywę, która już kilkanaście lat temu na trwałe wpisała się w życiorys kulturalny mojego miasta i odcisnęła ślad na życiu wielu młodych ludzi. Młodzież ta, częściowo dzieci, pochodzące z patologicznych rodzin, i stanowiące w sobie tak zwany trudny element wychowawczy, zostały wciągnięte w pionierski i wizjonerski projekt, którego pomysłodawcą była wybitna osobowość kultury ( światowej), wieloletni szef Filharmoników Berlińskich, sir Simon Rattle.
Ideą przedsięwzięcia było przybliżenie trudnej młodzieży, tzw. sztuki wysokiej, pozwolenie jej na przezwyciężenie własnych uprzedzeń i wreszcie, najważniejsze - odkrycie własnego potencjału, o jaki same te dzieci, często będące pod wpływem uzależnień- nawet by się nie posądzały. Dzięki udziałowi w projekcie, niejeden życiorys wszedł na zupełnie nowe tory, a młodzi odzyskali wiarę w siebie, pozdrawiam.

Oto link do zwiastuna filmu :
https://youtu.be/kOUl7-gu4Eo
Edytowane przez konto zablokowane nr 4 z 2023 dnia 25.08.2022 10:04
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokoprocentowych itp.
konto zablokowane nr 4 z 2023
Użytkownik

Postów: 703
Miejscowość: zawsze blisko Polski
Data rejestracji: 30.11.21
Dodane dnia 22.08.2022 16:17
Silvo, ponieważ zamieściłaś tak znakomite i zabawne fraszki ( klasa sama w sobie🤌), przy czym zmobilizowałaś do poświętowania tego i owego 😂, nie można było Twojego wpisu pozostawić bez słów podzięki, a tak w ogóle, to żeby wszelkie banksterstwo miało tyle pozytywów, co Bank Wysokoprocentowych Wiadomości etc., żylibyśmy w innej rzeczywistości(((;, super((: i pozdr., D.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 21.08.2022 11:47
Według Jarosława Trześniewskiego-Kwietnia, dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich, Światowy Dzień Optymisty i Międzynarodowy Dzień Seksu... Niechaj kilkanaście fraszek Stanisława Jerzego Leca połączy te święta:

Fraszka optymistyczna

Wszystko mija
nawet najdłuższa żmija.

"Bliższa koszula ciału"

Taki jest ciąg dalszy starego morału:
"Gdy nie ma koszuli, bliższe ciało ciału."

O grzechach

Najstraszniejsze są grzechy,
z których nie ma uciechy.

Cała

Cała rozpiętość natury:
od Kreatora do kreatury.

Najdłużej

Najdłużej śpi elita,
bo jej najpóźniej świta.

O niektórych nagrodach

W ten sposób się wychowa
literatura na(g)rodowa.

Nic

Nic z intencji
bez potencji.

Echo

Często patosu echo
aż się trzęsie ze śmiechu.

Nic za nic

Ząb za ząb, oko za oko.
O, sprawiedliwa epoko!

Przepis kucharski

Niech sobie ten przepis przeczyta elita,
że każda śmietanka na deser jest bita.

O Zofii

Zamknęła się Zofia w klasztorze.
Zlituj się nad sobą, mój Boże!

Klasyfikacje

Najwyższa stajenna ranga
nie zmieni osła w mustanga.

Edytowane przez silva dnia 21.08.2022 11:53
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 16.08.2022 20:21
Dagny, dzięki za polecenie, "fajerwerkowa fantazja" Mozarta jest mi znana tylko z filmów i nawet jeśli była reakcją na skostniały rytuał dworski, a jak twierdzą niektórzy - wynikiem stanów chorobowych, to takiemu geniuszowi wiele się wybacza i warto go poznać dokładniej, bo listy bywają najlepszym źródłem. A zachować w sobie dziecko i je pielęgnować do śmierci jest nie lada sztuką... Pozdrawiam.
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokoprocentowych dobrych wiadomości etc.
konto zablokowane nr 4 z 2023
Użytkownik

Postów: 703
Miejscowość: zawsze blisko Polski
Data rejestracji: 30.11.21
Dodane dnia 16.08.2022 01:56
Dla Wszystkich, którzy lubią sztukę epistolarną i salonowy dowcip, polecam:

LISTY - Wolfganga Amadeusza Mozarta, w przekładzie Ireneusza Dembowskiego (Wyd.Naukowe PWN). Są one nie tylko cennym źródłem wiedzy o epoce, ale niewyczerpaną wręcz fontanną dowcipów, żartów i skojarzeń genialnego kompozytora, który był poliglotą, miał fajerwerkową fantazję i niezwykle cięty język - słowem GENIUSZ((:!

A oto, krótka próbka listu do siostry Wolfganga - Nannerl, z 17.02.1779:

,,Ależ Mariandel, ja również jestem twój i rad jestem z całej pupy, że się tak pysznie bawiłaś. Powiedz Urscherl, tej bonie o zimnej pupie, że jak mi się zdaje, wszystkie pieśni jej oddałem(,,,).
Addio dzieci. Trzymajcie się. Tysiąc razy całuję mamie ręce, a tobie przesyłam sto małych i dużych cmoków w twoją wspaniałą końską buźkę i per far il fine,
pozostaję twym etc.,,

Pozdrawiam,D.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 13.08.2022 21:25
Adaszewski, jak miło przeczytać, że ktoś nadal "wierzy w sztukę". Wybierałam się na tę wystawę, bo postawiono na młodych, a telewizyjne zwiastuny były obiecujące, choć mocno mroczne. Wstrząs bywa potrzebny do katharsis... Grain, już to, że chciało Ci się zareagować, jest czymś ważnym. Najgorsza bywa obojętność. Pozdrawiam.
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
Grain
Użytkownik

Postów: 211
Miejscowość: Zgorzelec
Data rejestracji: 16.10.17
Dodane dnia 13.08.2022 20:24
,,Nie przejdziemy do historii z gitarami w rękach", i zostaniemy z samą sztuką jak Himmilsbach z angielskim
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
konto zablokowane nr 2 z 2023
Użytkownik

Postów: 789
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 03.11.10
Dodane dnia 13.08.2022 19:51
"Niepokój przychodzi o zmierzchu" Tytuł mało kojarzący się z nadzieją. Tytuł wystawy w Zachęcie artystów, z których najstarsza (o ile czegoś nie przegapiłem) urodziła się w roku 1989.
Wystawa, która budzi moją nadzieję i mój entuzjazm. Wreszcie! Sztuka znów jest sztuką, a nie projektem społecznym realizowanym przez kolektyw. Jest obrazem, nie zaś gazetką szkolną na korkowej tablicy wywieszoną w bardzo ważnej sprawie. Rzeźba znów jest rzeźbą, a nie pogardzaną durnostójką. Doczekałem!
Przesłanie wstawy co prawda mało optymistyczne: Wszystko jest opresją. Ale, co tam, nikt nie jest idealny. Najważniejsze, że znów liczy się każdy poszczególny człowiek i jego zmagania z opresją, a nie grupy pozbawionych indywidualizmu pionków.
Wierzę w sztukę! Było mi naprawdę ciężko wytrwać w tej wierze przez ostatnie 15-20 lat. Nastąpiła jednak zmiana warty, przyszli nowi "młodzi" i jest tipes topes.


adaszewski
Edytowane przez konto zablokowane nr 2 z 2023 dnia 13.08.2022 19:54
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 13.08.2022 09:30
Jak nie stracić nadziei mimo tego, co wokół? Poleciłam wyszukiwarce odnaleźć słowo "nadzieja" w notatkach z lektur. Wybrałam kilka myśli ks. Tischnera z książki Wojciecha Bonowicza Tischner:
Nadzieja rzetelna nie rośnie z tego, co ewentualnie mogłoby jeszcze być, ale z tego, co jest. Rośnie z ziemi, z lasu, z ludzi.

To dzięki spotkaniu z drugim odkrywamy, że znajdujemy się "w przestrzeni dobra i zła, wartości i antywartości".

Jak św. Paweł: Nie bądźcie przyjaciółmi zła, ale nie bądźcie też jego dosłownymi wrogami. Zostawcie zło samemu sobie i bądźcie z waszymi troskami tam, gdzie rośnie pszenica, tam, gdzie nadzieja przynosi nowy siew.

Teraz należałoby powiedzieć: "Przebaczam, więc jestem"- i to także jest granica iluzji. (z kazania w kolegiacie św. Anny w 1982)

Nasze przebaczenie nie oczyszcza winnego. Przebaczenie oczyszcza nas - oczyszcza z pragnienia odwetu.

Nie wstydź się samego siebie, bo człowieczeństwo jest piękne wtedy, kiedy jest prawdziwe.

Są dwa rodzaje duszpasterskiej odwagi. Jest odwaga, która śmie wytknąć człowiekowi jego grzech, i jest odwaga, która śmie pokazać człowiekowi wielkość miłości Boga. Najczęściej spotykamy w kościołach pierwszą odwagę.

Wierzyć to znaczy pocieszać drugiego swoją wiarą. W ten sposób tworzy się Kościół.
Edytowane przez silva dnia 13.08.2022 09:35
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Bank wysokooprocentowanych dobrych wiadomości na czas zarazy
silva
Użytkownik

Postów: 1667
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 08.05.2022 19:34
Byłam dzisiaj na cudownym spotkaniu z podróżniczką, p. Wandą Piersą, mówiła przeuroczo o Ugandzie, o przepięknej przyrodzie i ludziach, którzy mając tak mało, potrafią się prawdziwie cieszyć życiem. Niczego tam nie marnują, opona zostaje przerobiona na szereg butów, typu japonki... Prelegentka i goście - para z Ostrołęki (on Ugandyjczyk) - podkreślali, że tam ludzie mają wiele wewnętrznego spokoju, pomagają sobie nie tylko rodziny, ale obcy ludzie, np. karmią tych, którzy długo jadą pociągiem... I jest to powszechne, przyjęte jako oczywiste. A to cytat, który zakończył spotkanie - Mark Twain: "Podróżowanie jest fatalne w skutkach dla uprzedzeń, fanatyzmu i zaściankowości"... Przypomnijmy sobie własne podróże, zanurzmy się w pięknych wspomnieniach, zamiast uwalniać pokłady złego kortyzolu, który, niestety, ma prawo w nas się gromadzić...
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 5 1 2 3 4 > >>
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 435
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: amalasunta

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66771286 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005