poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 28.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Deadline
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Strona 4 z 4 < 1 2 3 4
Autor RE: Wystawiona na słońce. Magda Gałkowska, "Fabryka tanich butów"
Kuba Sajkowski
Użytkownik

Postów: 479
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 25.12.2009 13:42
Panie kropku - nie chodzi o to, że Pan Daniel krytykuje, tylko jak to robi. W swojej obszernej analizie do tej pory wykazał tylko jedną nieścisłość. Poproszony o doprecyzowanie reszty, odwrócił kota ogonem i teraz usiłuje mnie wciągnąć w jakąś wojenkę. Stanowczo odmawiam, niech się sam tapla w tym błotku.
http://jacobsen64.blox.pl/html Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wystawiona na słońce. Magda Gałkowska, "Fabryka tanich butów"
Kuba Sajkowski
Użytkownik

Postów: 479
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 25.12.2009 13:31
Panie Danielu - Pan zwrócił uwagę na jedną niespójność na początku recenzji. Reszta "zwracania uwagi" potknęła się o Pańskie błędy logiczne. Poprosiłem Pana o konkretne wskazanie błędów, nie doczekałem się.

Natomiast rzeczywisty cel Pańskiego wpisu odczytałem od początku - widzę że popełniłem faux pas w ogóle pisząc tę recenzję. Oświecę Pana - nie jest to chamski lans. Książka Magdy Gałkowskiej (czy tego Pan chce, czy nie) jest główną nagrodą w jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych projektów dla debiutantów - konkursie im. Jacka Bierezina. Rzadko się zdarza, by użytkownik portalu poezja polska, były czy obecny, zdobywał takie wyróżnienie. Zdaje się, jest to dopiero trzeci taki przypadek, po Ryszardzie Będkowskim i Piotrze Kuśmirku. I przede wszystkim i głównie z tego powodu zasługuje , by choć wyrobić sobie opinię. (_ _ _)

Końcowy fragment wypowiedzi aluzyjnie sugerujący szukanie pomocy u pewnych specjalistów jako eskalujący konflikt został usunięty.

moderator4
Edytowane przez moderator4 dnia 26.12.2009 15:32
http://jacobsen64.blox.pl/html Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wystawiona na słońce. Magda Gałkowska, "Fabryka tanich butów"
kropek
Użytkownik

Postów: 124
Miejscowość: Bartoszyce
Data rejestracji: 27.08.08
Dodane dnia 25.12.2009 13:29
odczytuję tę rozmowę z zainteresowaniem. szafuje pan, panie Kuba, słowem Prawda niczym żongler. więc, tak naprawdę, cóż owo słowo znaczy?
i jeszcze jedno. zarzucanie komuś, jako argumentu, niedostatków w posługiwaniu sie językiem polskim, przy własnym 'jako tako', brzmi co najmniej rozbrajająco.
a wiersze pani Magdy, niech bronią sie same, bowiem kiepski adwokat od stu wrogów gorszy!
z poważaniem, tranwestyta sztuki, kropka/kropek
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wystawiona na słońce. Magda Gałkowska, "Fabryka tanich butów"
Szady siebr Daniel
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 238
Miejscowość: Mazury
Data rejestracji: 12.06.09
Dodane dnia 25.12.2009 13:19
(_ _ _) Tego typu uwaga również nie mogła zostać uznana za inną niż prowokacyjną i prowadzącą do zaostrzenia zaistniałego konfliktu.

moderator4



Edytowane przez moderator4 dnia 26.12.2009 15:27
http://obrazstanubraku.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wystawiona na słońce. Magda Gałkowska, "Fabryka tanich butów"
Szady siebr Daniel
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 238
Miejscowość: Mazury
Data rejestracji: 12.06.09
Dodane dnia 25.12.2009 13:18
Nie, proszę Pana, recenzja ma jedynie wady/nieścisłości, natomiast zła nie jest, ponieważ jest, ogólnie rzecz biorąc, spójna wewnętrznie.

Spójna wewnętrznie? Na tę niespójność właśnie zwróciłem uwagę w moim pierwszym wpisie. Jeśli myśli są niespójne to i wypowiedź również. I skróty myślowe nie mogą być dla Pana usprawiedliwieniem. Ja, jako odbiorca, takie wrażenie odniosłem i odpowiednimi cytatami je poparłem.

A Pan, jako, że najlepszą obroną jest atak, zasuwa po słowniki i rzuca mi hasła pleonazmów i wersyfikacji. Niech Pan przeczyta swoja recenzję jeszcze raz, dokładnie.

Pomijając już sam fakt niezgrabności Pana recenzji ona po prostu śmierdzi. I to z daleka. I to też było motywem mojego wpisu.

(_ _ _)

Pozdrawiam

Powyżej sunięto fragment wypowiedzi zbyt daleko obiegającej od tematu tej recenzji i mającej cechy wycieczki personalnej.

moderator4



Edytowane przez moderator4 dnia 26.12.2009 15:23
http://obrazstanubraku.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wystawiona na słońce. Magda Gałkowska, "Fabryka tanich butów"
Kuba Sajkowski
Użytkownik

Postów: 479
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 25.12.2009 12:55
Nieprawda, wersyfikacja odnosi się ściśle do budowy/kompozycji WIERSZA, ponieważ to w wierszu mamy wersy, w poście/czy też jak Pan woli, w recenzji, mamy LINIJKI.

(przed napisaniem tejże tezy sprawdziłem słowo "wersyfikacja" w słowniku, owszem:) Pan zapewne nie sprawdził, ale nic straconego)

Panu chodziło zapewne o podział akapitów, proszę zatem wykazać, że jest nieadekwatny/nielogiczny.

Nie, proszę Pana, recenzja ma jedynie wady/nieścisłości, natomiast zła nie jest, ponieważ jest, ogólnie rzecz biorąc, spójna wewnętrznie. Zapewniam że ilość tych nieścisłości (a raczej: jedna nieścisłość, bo jak ustaliliśmy ten "pleonazm" to Pana tak zwane "wrażenie" i "poczucie", zapewniam że pleonazm albo jest, albo go nie ma, z poczuciem on nie ma nic wspólnego) to pikuś w porównaniu z błędami rzeczowymi w Pana wypowiedzi.
http://jacobsen64.blox.pl/html Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wystawiona na słońce. Magda Gałkowska, "Fabryka tanich butów"
Szady siebr Daniel
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 238
Miejscowość: Mazury
Data rejestracji: 12.06.09
Dodane dnia 25.12.2009 12:40
Panie Jakubie, Pana recenzja nie jest dobra i nie jest to moje widzi mi się.
Można się tłumaczyć skrótami myślowymi lub też zarzucać czytelnikowi nieumiejętności czytania ze zrozumieniem. Czytałem Pana recenzję, nie raz.

Jeżeli Pan nie wie, że wersyfikacja dotyczy także tekstów, powiedzmy popularnonaukowych lub, jak kto woli, krytycznoliterackich, to jest mi niezmiernie miło Pana poinformować, że czytelnicy będą mieć problemy z odczytem Pańskich dzieł. Doprawdy, nie podejrzewałem, że wersyfikację będzie Pan kojarzyć z sonetem.

A w tym fragmencie czytelnik (ja) czuje się jak oblany pleonazmem (jakoś dziwnie):
Wiem, co to jest pleonazm. Ja napisałem, że to jest fajerwerk krytyczno-literacki, w którym czytelnik może poczuć się jak w pleonazmie. Pan odczytał coś więcej?

Nie zamierzałem analizować, ani druzgotać. Zdruzgotał Pan się sam i przedmiot swojej recenzji.
Do słownika zajrzę, obiecuję. Pan też zerknie?
Pozdrawiam



http://obrazstanubraku.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wystawiona na słońce. Magda Gałkowska, "Fabryka tanich butów"
Kuba Sajkowski
Użytkownik

Postów: 479
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 25.12.2009 11:44
Chciałoby się powiedzieć, gratuluję przenikliwości, tyle że zapomniał autor tego wpisu, że czepiać też się należy z głową.


a więc rzeczy na okładce są sprzeczne, potem do sprzeczności (tych na okładce?) jeszcze wrócimy, a następnie - tych sprzeczności właściwie nie ma (sic!). Niechże się Autor zdecyduje.


Otóż informuję że zastosowałem pewne SKRÓTY MYŚLOWE, które dla czytelnika (dla takiego, który przeczytał moją opinię od początku do końca), powinny być czytelne.
Ale gratuluję przenikliwości, w istocie dzięki tym skrótom myślowym pojawiły się NIEŚCISŁOŚCI. Niesamowite, dramat, kajam się, posypuję głowę popiołem.

Kolejne niezdecydowanie
Nie będzie tu metafizyki, mistyczności, niezliczonej ilości odwołań intertekstualnych, inter i introkulturowych(jakich?-sic!).
a jednak:
mamy też teksty nie pierdolące się w półsłówka ("Venganza", "ARh+") skontrastowane z bardziej enigmatycznymi.


A tutaj jakie ma Pan niezdecydowanie? ENIGMATYCZNY, gdy Pan sprawdzi w słowniku, nie oznacza "pełen niezliczonej ilości nawiązań", ani też "metafizyczny", ani "mistyczny".


Zła wersyfikacja, zapis, interpunkcja utrudniają odczyt myśli.


"Zła wersyfikacja" - noż rewelacja, sonetem miałem ten post napisać?
I proszę wskazać paluszkiem błędy interpunkcyjne w powyższym wpisie.

To mnie rozbawiło:
ważne jest jednak, że nie ma się wrażenia, że Magda Gałkowska robi czytelnika w konia.


A co jest w tym zabawnego? Czy to, że (O ZGROZO) w recenzji używam języka potocznego?

Co do "pleonazmu" - w cytowanym fragmencie występuje POWTÓRZENIE, a nie PLEONAZM, proszę dokładnie sprawdzać w słowniku pojęcia których się używa.

Doprawdy, druzgocąca analiza. Poczułem się zdruzgotany karzącą ręką polonistyki.
Edytowane przez Kuba Sajkowski dnia 25.12.2009 11:47
http://jacobsen64.blox.pl/html Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wystawiona na słońce. Magda Gałkowska, "Fabryka tanich butów"
Szady siebr Daniel
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 238
Miejscowość: Mazury
Data rejestracji: 12.06.09
Dodane dnia 25.12.2009 10:46
Chcecie rozgłosu? Proszę:

Trudno o bardziej mylącą okładkę (choć świetnie jest zgrana z tytułem) - zresztą, rzeczy na okładce same w sobie są sprzeczne, mówię tu o współistnieniu jaskrawego layoutu i blurbu Darka Foksa "Nie należy wątpić w swoje wspomnienia (...) Gałkowska zapisuje je bezpretensjonalnie i czule". Do tych sprzeczności zresztą wrócimy, one są właściwie pozorne. - a więc rzeczy na okładce są sprzeczne, potem do sprzeczności (tych na okładce?) jeszcze wrócimy, a następnie - tych sprzeczności właściwie nie ma (sic!). Niechże się Autor zdecyduje.

Kolejne niezdecydowanie:
Nie będzie tu metafizyki, mistyczności, niezliczonej ilości odwołań intertekstualnych, inter i introkulturowych(jakich?-sic!).
a jednak:
mamy też teksty nie pierdolące się w półsłówka ("Venganza", "ARh+") skontrastowane z bardziej enigmatycznymi.

Tutaj Autor posadził już kwiatka za kwiatkiem (to chyba dla grafo z PP):
Najpierw nieco bojaźliwie ("bała się ognia i piór", "odebrała sobie mowę"), w miarę upływu czasu coraz śmielej, na końcu już w sposób pełny i zdecydowany. "A jeśli nie oddałeś jeszcze wszystkiego...". Jeśli nie oddałeś - to oddaj, zmierz się, daj się ponieść. Ale nie w taki sposób, jaki sugeruje podmiot liryczny na początku. "Odebrała sobie mowę, bo musiałaby zabić". Nie będzie zabijania, będzie kilka mocnych słów, ale słowo "śmierć" nie będzie wprowadzone w czyn. Będzie zamknięcie, ale nie będzie destrukcji. Wręcz przeciwnie - jeszcze wrócę do tych wspomnień - będzie konstrukcja i dekonstrukcja, która pozwala się z pewnymi rzeczami pogodzić.
Zła wersyfikacja, zapis, interpunkcja utrudniają odczyt myśli.

To mnie rozbawiło:
ważne jest jednak, że nie ma się wrażenia, że Magda Gałkowska robi czytelnika w konia.

A w tym fragmencie czytelnik (ja) czuje się jak oblany pleonazmem (jakoś dziwnie):
Z drugiej strony jednak te skrawki wspomnień są na tyle różnorodne, że swoją różnorodnością nadrabiają "chropowatość", "surowość", odarcie z fajerwerków. - istny fajerwerk krytyczno-literacki.

Rozumiem, że autor chciał dobrze i intencje miał szczere. Szkoda, że nie zachęcił. Wręcz przeciwnie - odstraszył.
I chciałoby się dodać: spier...jcie z takimi recenzjami!, ale kultura i dobre wychowanie nie pozwalają:P
A więc: piszcie takie recenzje. Na pohybel poezji-polskiej. Wszak odchodzi stąd jedna z największych

Pozostaje pytanie: jak nie uprzedzać się do poezji wspomnianej Autorki? Podobno poezja broni się sama, podobno. A co z recenzjami?


http://obrazstanubraku.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Wystawiona na słońce. Magda Gałkowska, "Fabryka tanich butów"
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 23.12.2009 19:58
dziękuję Kuba :)
http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Wystawiona na słońce. Magda Gałkowska, "Fabryka tanich butów"
Kuba Sajkowski
Użytkownik

Postów: 479
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 23.12.2009 17:42
Recenzja została usunięta. Ewentualnych zainteresowanych zapraszam pod adres:

http://jacobsen64.blox.pl/2009/12/Wystawiona-na-slonce-Magda-Galkowska-Fabryka.html
Edytowane przez Kuba Sajkowski dnia 28.12.2009 13:48
http://jacobsen64.blox.pl/html Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 4 z 4 < 1 2 3 4
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 8
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66807520 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005