poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUM ˇ KSIĘGARNIA "POEZJA"środa, 29.03.2023
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT

KSIĘGARNIA "POEZJA"

LINKI

KONTAKT

Szukaj


Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
,, limeryki"
playlista- niezapomn...
slam?
Co to jest poezja?
Chimeryków c.d.
"Na początku było sł...
playlista
Ksiądz Jan Twardowski
@pump_upp - best cry...
EKSPERYMENTY
Ostatnio dodane Wiersze
Biała cisza
Amsterdam 2.0
Wici
Spaghetti wiersze
Biel
kamienna twarz
zbawienie
Zakochanie
Flirt towarzyski
Kurara na śniadanie
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Autor RE: Przewodnik literacki po Małopolsce
IRGA
Użytkownik

Postów: 308
Miejscowość: Gdańsk
Data rejestracji: 04.02.09
Dodane dnia 18.03.2013 16:32
" Historyk miał prawo się nie mylić.. ", czyli co, historycy zawsze się mylą? Przyznam , że dla mnie to zaskakujące stwierdzenie. Nie ma rady, musi Pani napisać "Przewodnik" sama. Jako znawczyni. Pozdrawiam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Przewodnik literacki po Małopolsce
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 18.03.2013 14:12
Uwagi na temat `"Przewodnika literackiego po Krakowie i województwie Małopolskim" (Kraków: WAM, 2010)

Prawdą jest, że nie ma przewodników (Baedekerów) idealnych; prawdą jest, iż autor "przewodnika" - mniej lub bardziej - kieruje się własnymi preferencjami; prawdą jest też, że każda tego rodzaju publikacja niezmiennie (w kolejnych wydaniach) wymaga takiego bądź innego uzupełnienia czy dopowiedzenia.

Podobnie przedstawia się kwestia zakupionego (dzięki Dziennikowi Polskiemu) wymienionej pozycji, która - na pierwszy rzut (mojego) oka - sprawiła wyjątkowo sympatyczne wrażenie, niemniej, po - w miarę dokładnym przestudiowaniu indeksów - coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, iż rację kiedyś miał pewien śp. Historyk, późniejszy Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, który w recenzji wewnętrznej mojego artykułu n. t. szesnastowiecznej grafiki książkowej zarzucił mi brak odpowiedniego przygotowania do tego typu analiz, ponieważ nie jestem historykiem sztuki.

Będąc podówczas bardzo młodą osobą poczułam się nadzwyczaj zdeprecjonowana i przez długi czas starałam się tego Pana nie zauważać, patrząc wszak teraz na publikację Pani Ewy Zamorskiej-Przyłuskiej (przede wszystkim od strony metodologii) widzę, że Historyk miał -prawo się nie mylić..

Przewodnik to bardzo bliski krewny innych wydawnictw informacyjnych z rodzaju leksykonów (słowników encyklopedycznych) oraz wokabularzy biograficznych wobec czego - nim go się opracuje - wpierw wymaga on literatury źródłowej (prymarnej, której są wspomniane "informatory" jak np. różnorodne słowniki (nie)współczesnych pisarzy polskich). I dodatkowo, podejmując się tego typu twórczości, również należałoby się zapoznać z rejestrem (nigdy z personalnymi aktami !) Członków obu Związków Literackich, gdyż zademonstrowana nam przez Autorkę i przezeń wybrana "literatura wtórna" do naszej (ewentualnie) poszerzonej już wiedzy niczego nowego nie wniesie.

Oczywiście kryteria ustala sobie autor, po czym - w miarę przekonująco - referuje je we Wstępie, którego u Pani E. Z. - P. nie uświadczy. Z kolei krótkie, zatytułowane "Do zobaczenia" odautorskie Posłowie świadczy o godnym pozazdroszczenia samopoczuciu Piszącej, co w efekcie zdążyło zaowocować rozmaitymi błędami, które (w wielkim skrócie) postaram się uwypuklić.

Ad 1: wręcz humorystycznie zatrąca informacja analizowanej Autorki dot. nazwiska siostry Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, pani Magdaleny z Kossaków. Oto bowiem czytamy sobie na s. 109, że "Samozwaniec to jej nazwisko po mężu" (sic!).

Ad 2: jak zaznaczyłam uprzednio, Pani E. Z. - P. kierując się li tylko pisemno ustnymi informacjami (zob.: literatura przedmiotu) dlatego, gdy dziękuje myślenickiej bibliotekarce - pani Małgorzacie Hajduk osobliwie nie zauważa mieszkającego od lat w tychże Myślenicach Emila Bieli: emerytowanego nauczyciela, dr nauk humanistycznych, katolickiego twórcy [publikującego się także w WAM], wielkiego czciciela Myślenickiej Pani. Przypadek, niechęć (ze strony wymienionej M. Hajduk?) bo raczej pracownicy biblioteki aż o taką ignorancję nie posądzam. Zresztą sama Pani Z. - P. biorąc się za swój "Przewodnik." znać powinna nieco lepiej rodzimą literaturę poprzez wspomniane uprzednio bio- bibliograficzne materiały źródłowe.

Ad 3: Jednych Pani E. Z. - P. eksponuje aż do "przejedzenia się" różnymi noblistami oraz Mrożko Lemami [czy vice versa]) innych z kolei nie zauważa bądź zapomina. Aby więc uświadomić Wydawcy na co Autorka "Przewodnika..." łaskawie nie zwróciła swej nader cennej uwagi, wymienię w dużym skrócie moje wyrywkowe spostrzeżenia.

Ad 4: Karygodnym jest pominięcie jednej z najwybitniejszych poetek (obok Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny, Beaty Obertyńskiej) w osobie Marii Czerkawskiej (1881-1973; od 1945 roku mieszkającej w Krakowie i piszącej przepiękne o tym Krakowie, wiersze).

Ad 5: Obok Marii Czerkawskiej na pewno postacią nietuzinkową był genialny tłumacz klasyków niemieckich, Franza Kafki i Thomasa Manna; wielce oryginalny (piszący po francusku) poeta katolicki - Feliks Nowina-Konopka (1888-1982).

Ad 6: Do zupełnie osobnych indywidualistów i wyjątkowych prozaików zalicza się Jan Stoberski (1906-1907).

Ad 7: z innych, na pewno nie mniej od wymienionych ważnych, zabrakło jeszcze nazwisk: Józefa Barana, Henryka Cyganika (1946-2005; wieloletniego publicysty, poety, wspaniałego Radiowca); Wincentego Fabera; poety (Maryjnego) Jana Andrzeja Frasika (1910 - 1983, zginął zresztą śmiercią samobójczą), powieściopisarki, żony Profesora Kazimierza Nitscha - Anieli Gruszeckiej (1884-1976), Wojciecha Kawińskiego; Władysława Marii Krygowskiego (1906-1998) - autora wspomnieniowej książki o Krakowie (swoistym majstersztykiem są jego refleksje na temat kościoła św. Marka) i równie piękne "Góry [jego] życia"; Jana Bolesława Ożoga (1913-1991); Stanisława Skonecznego (1910-1979; wprawdzie komunisty, lecz przed wymienieniem Skonecznemu podobnych jak Władysław Machejek czy Wanda Wasilewska, Pani E. Z. - P. jakoś się nie zawahała); Krystyny Szlagi; Teresy Truszkowskiej (1925-1992); Andrzeja Warzechy; Antoniego Wasilewskiego (1905-1975); Bogny Wernichowskiej etc. etc.

Ad 8: sam "Przewodnik" dodatkowo zamierzałam sprezentować zaprzyjaźnionej Bibliotece w Myślenicach, lecz z uwagi na zignorowanie Emila Bieli obecnie nie uczynię. Równocześnie niniejsze uwagi przekazuję do wiadomości "Dziennika Polskiego"; w sumie to ta gazeta (pośrednio) naciągnęła mnie na coś, co w pewnym sensie zatrąca dyletanctwem.
Edytowane przez abirecka dnia 01.10.2018 14:29
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Współpracują z nami

agencja zatrudnienia

REKLAMA GOOGLE

Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
Komunikat ws. Stowar...
Kolejny tom poetycki...
Wiersze na murach Kr...
Międzynarodowy Festi...
Portal rusza po prze...
REFLEKSY XV Ogólnopo...
X OKP im. Michała Wi...
I OKP „debiutJ...
Pożegnanie literata ...
Noworocznie
Użytkownicy
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 265
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Michał Mamet
Licznik odwiedzin
[licznik]

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

64918379 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005