poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMśroda, 24.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Chimeryków c.d.
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
Ti ti ta
Oczekiwać złota od p...
GENEZA BUNTU
Od ust do ust...
walkwoman
taki spokój jest prz...
ISIDORE LILLIAN (oko...
Wieczór autorski alb...
Inferno
przesłanie bez przes...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Autor RE: Recenzja Romy Jegor -debiut tomiku pt. Lilak ,autor książki-Irena Tetlak
Irena Tetlak
Użytkownik

Postów: 15
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 03.06.12
Dodane dnia 22.07.2013 22:35
Elu...cieszę się , że książka dotarła:)miło mi i serdecznie pozdrawiam:)
Ps. w kwestii korekty zwróciłam się już oczywiście jakiś czas temu...też mam nadzieję , że uda się poprawić.

...wymagało to trochę pracy ale udało mi się usunąć wszystkie znaki i wpisać na nowo "z ręki"...innej metody nie było.Dzisiaj dopiero ...czytelność teksu odzyskana aż miło! :)
Edytowane przez Irena Tetlak dnia 09.08.2013 19:03
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Recenzja Romy Jegor -debiut tomiku pt. Lilak ,autor książki-Irena Tetlak
Elżbieta
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 304
Miejscowość: Darłowo
Data rejestracji: 04.01.09
Dodane dnia 22.07.2013 19:24
Mam przed sobą debiut Ireny Tetlak, książkę gustownie i starannie wydaną, z zamieszczoną dedykacją - "Moim Kochanym Rodzicom i Dzieciom". Teksty o miłości, przyjaźni, samotności, wprowadzają w świat kobiecych rozterek, marzeń i refleksji. Pisanie jasne i przejrzyste.
Ps.
Konieczna Jest korekta tekstu recenzji (usunięcie krzaczków) Trzeba się zwrócić do Moderacji; na pewno poprawi.

wariometr Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Recenzja Romy Jegor -debiut tomiku pt. Lilak ,autor książki-Irena Tetlak
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 11.06.2013 18:17
"Dnia codziennego"? Przecież to masło maślane. "Dnia powszedniego", i owszem.
Jeżeli tak wypowiadają się zabiegani przechodnie, nie dziwota. Bowiem kto przy swoich - rzeczywiście codziennych - problemach zwraca uwagę na staranność wypowiedzi? Ale "połeta"? Wiecznie niezadowolony z innych, niż jego strof? Ojej, źle nań działają ostatnie nawałnice :-)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Recenzja Romy Jegor -debiut tomiku pt. Lilak ,autor książki-Irena Tetlak
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 11.06.2013 15:03
Od czegoś trzeba zacząć, najlepiej i najłatwiej od siebie, patrzenie na przedmioty, widoki z okna, pranie brudów, wycieczki i kwiatuszki. Ale nie należy mylić prostoty z naiwnością, naiwność jest jedną z podstawowych funkcji grafomanii, towarzyszy jej swoista odmiana narcyzmu, pisanie nie dalej własnego nosa, zamknięcie we własnym uczuciu i odczuciu, i nie wystarczy poprawna składnia, niezła stylizacja aby pisanie nabrało cech i walorów przyzwoitej poezji. Poezja to poszukiwanie odniesień dla własnego języka, powielanie obrazków dnia codziennego w sposób kobiecy- to za mało. Powyższa recenzja nie zachęciła mnie do lektury, naczytałem się w przeszłości i obecnie takiej własny postawy podmiotu lirycznego że nawet przy sympatii do autora mówię nie.
JBZ


JBZ
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Recenzja Romy Jegor -debiut tomiku pt. Lilak ,autor książki-Irena Tetlak
Irena Tetlak
Użytkownik

Postów: 15
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 03.06.12
Dodane dnia 11.06.2013 14:20
abirecka
Cóż, sama jestem zaskoczona, że tak tekst "zapisał się" ale ... treść tekstu pióra Romy Jegor -wspaniałej Poetki - jest na tyle czytelna , że te mankamenty graficzne nie zaburzą sensu wypowiedzi zawartego w recenzji. Przepraszam za komputer ;)Pozdrawiam i dziękuję za czytanie:)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Recenzja Romy Jegor -debiut tomiku pt. Lilak ,autor książki-Irena Tetlak
abirecka
Użytkownik

Postów: 995
Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 11.06.2013 13:32
Ciekawa recenzja. Szkoda, że bez autokorekty.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor Recenzja Romy Jegor -debiut tomiku pt. Lilak ,autor książki-Irena Tetlak
Irena Tetlak
Użytkownik

Postów: 15
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 03.06.12
Dodane dnia 11.06.2013 11:31
Brałam do ręki tomik Ireny Tetlak z lekkim wahaniem. Tomik "Lilak", przypomnę, że debiutancki, prezentuje się słonecznie. Na okładce- kwitnący bez i fragment domu, takiego swojskiego, wykończonego drewnianą jasną boazerią. Przychodzi na myśl wyraz "sielanka". Ale to tylko pozory, bo w tomiku tym jest, po słońcu, bzach i półcieniach, również deszcz i ulewa.
W poezji Ireny Tetlak znalazłam to, od czego tak daleko czasem odchodzimy zaczadzeni poezją. Poszukujemy mocniejszych fraz, obrazów bardziej krwistych, zaskakujących porównań i wrzenia. W "Lilaku" wszystko jest czyste, zwyczajne, proste, a przecież również bywa i tam pochmurnie, skomplikowanie, niepięknie.
To książka o kobiecie, która umie być, zachwycać się urokami obcych miast, ale patrzy też najbliżej i wie, że "urok wiosny nie daje się złapać jak zwykła deszczówka", a "czarna kawa działa jak przytulenie".
Ona umie przyjaźnić się z codziennością. No bo jak inaczej, niż przyjaźnią, określić taką jej deklarację: "z pomidorowym rumieńcem/na przekór Rubensowi/wrzucę sporo oregano/nagość przysłonię delikatnie listkiem bazylii"?
Podmiot liryczny stworzony przez Autorkę jest i podróżniczką i kobietą domową . Przyznaje otwarcie, że "wczesnym czerwcowym popołudniem 2011roku we Florencji/ gdy spotkałam się z Dante Alighieri też zapomniałam języka w gębie/ a mogłam mu powiedzieć że Włosi go uwielbiają - teraz tak sobie myślę/ smażąc racuszki z jabłkiem i śliwkami". I nie przejmuje się przelotnym deszczem, kiedy "świat jakby owinął się folią/lekko szeleści dżdży lśni".
Dopiero później "myśli obraca w jedną stronę jak klucz w drzwiach" kiedy trzeba zmierzyć się ze stratą, z burzą. I postanowić , co dalej.
Można ból opisywać w niezliczonej liczbie form i dramatów. Używać wszystkich odmian tego słowa a przecież w wierszu bez tytułu ***(brudy brudy brudy) nie ma słowa "ból", tylko wiersz jest taki "bolący" i wzruszający:

***
brudy brudy brudy (...)
obce zapachy
ślady szminki
zazdrosne uśmiechy
usunę
może nawet coś odzyskam (...)
wypiorę w balii na tarze
w mydlanych płatkach albo na brzegu
w rzece po kolana zetrę kamieniem
wypłukam w strumieniu
czyste rozrzucę po łące
rozwieszę w lipowej alei
niech załopoczą pachnące
świeże prześcieradła
niciane ażurowe firany
lniane obrusy i białe koszule

a potem zanurzę się cała
w wodzie aż po same usta
jedynie policzki do wiatru przytulę

Jak widać bohaterka "Lilaka", podobnie jak jego Autorka, to nie kobietka, "Lilakowa Panienka". Ona mocno stąpa po ziemi i wie, że "szalik jak to szalik/ociepla tylko wizerunek". Kiedy jednak trzeba - umie przedziera się przez różne strony swoich światów, ufając, że "zło też ma swój finał".
Niekiedy musi jej wystarczy, że jest tylko widok z balkonu i zielona herbata . I wystarcza.By wierzyć, że życie ma sens.

turkusowe madonny

stoją po szyję w chmurach
nogi chłodzą w oceanie
turkusowe madonny
widzą w słońcu
więcej

Irena Tetlak nie tylko opowiada, podsuwając nam piękne przestrzenie i obrazy. Pokazuje też wady życia i jego porażki. Potrafi wprowadzić nas w świat uczuć, znajdując sposób na przekazanie swojej wrażliwości jasno, prosto, zwyczajnie, bez patosu i "czarowania" czytelnika. Zwyczajnie, jak robi to lilak - czasem nagi, czasem zielony, a czasem skąpany w zapachach i barwach, które tak kochamy.
Podsumowując - uważam debiut Ireny Tetlak za bardzo udany i przewiduję, że tomik "Lilak" znajdzie swoich wiernych czytelników.
Roma Jegor
6 czerwca 2013, w Mikołowie- Kamionce

("Lilak"- autorka Irena Tetlak - wydany przez Wydawnictwo Autorskie Andrzej Dębkowski)
Edytowane przez Irena Tetlak dnia 09.08.2013 18:56
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67058959 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005