poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 28.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
mam urodziny !!
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor RE: H A I B U N
TEUSZ
Użytkownik

Postów: 286
Data rejestracji: 12.01.17
Dodane dnia 21.06.2017 05:44
i o to chodzi, bo gdzieś bronmus się zapodział - pogniewał? a może zbanowany? jeśli zbanowany, to powinno to być zapisane w informacji moderacji, a nie widzę takiego zapisu
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Teuszu
kkb
Użytkownik

Postów: 161
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 06.11.15
Dodane dnia 20.06.2017 21:31
Nie wiesz co czynisz. Obudzisz Bronmusa. Przestań, zanim będzie za późno. ;)
Edytowane przez kkb dnia 20.06.2017 21:32
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "pogoda dla bogaczy" - haibun
TEUSZ
Użytkownik

Postów: 286
Data rejestracji: 12.01.17
Dodane dnia 19.06.2017 21:16
Skąpana w deszczu połowa czerwca.
Nadmorska plaża świeci pustkami
niczym sklepy w PRL.
Nawet płaszcze ortalionowe podobne
do niegdysiejszych.
.
deszczowe chmury
nadciągają wraz z wiatrem
- pustki na plaży
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
bronmus45
Użytkownik

Postów: 600
Miejscowość: Szczecinek
Data rejestracji: 17.11.15
Dodane dnia 04.06.2016 06:23
haibun - bieszczadzkie tanka...


Powojenne lata 1945 - 1959. Urodziłem się i mieszkałem w Beskidach - powiat Gorlice. Rejon graniczący z Bieszczadami. Wiele opowieści mrożących krew w żyłach nasłuchałem się w tym czasie. Najwięcej o uzbrojonych bandach, zwanych dzisiaj "niezłomnymi żołnierzami". Było, minęło...

zielone wzgórza
nasycone historią
bieszczadzkie lasy
mroczne dzieje krainy
przemilczane na zawsze

Edytowane przez bronmus45 dnia 04.06.2016 06:27
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
bronmus45
Użytkownik

Postów: 600
Miejscowość: Szczecinek
Data rejestracji: 17.11.15
Dodane dnia 30.05.2016 06:33
Haibun z tanka (też przecież haiku)


Świnoujście. Kilkunastodniowy pobyt nad morzem przysporzył mi wiele frajdy. I dające się przewidzieć kłopoty z nadmierną opalenizną, zachłannie pobieraną od ostro operujących promieni słonecznych, a po części słonej bryzy niesionej z powietrzem nad plaże nadmorskie. Te natomiast mewy - bardzo zwyczajny widok - w spokoju oczekują na "wysyp" zawartości fal spienionego morza. Świeża dostawa żarełka.
wzburzone morze
zalewa morską plażę
mewy czekają
świeża dostawa żarła
zwykle gwarantowana

Edytowane przez bronmus45 dnia 30.05.2016 07:02
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
silva
Użytkownik

Postów: 1668
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 29.05.2016 16:17
Żaden opis nie równa się pięknu natury, dzięki za kraskę. Pozdrawiam.
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
bronmus45
Użytkownik

Postów: 600
Miejscowość: Szczecinek
Data rejestracji: 17.11.15
Dodane dnia 29.05.2016 15:54
Prześlicznie to opisałaś, więc chcę ten opis podkreślić jeszcze grafiką...



błękitne niebo
ozdobione ptakami
frunąca kraska
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
silva
Użytkownik

Postów: 1668
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 29.05.2016 15:13
Raz na grzybobraniu naszą uwagę przykuła jedwabiście błękitna plama na piasku. Z daleka wyglądało to jak zgubiony zwinięty szal, połyskujący w słońcu. Nie było wątpliwości, że wrócimy, żeby sprawdzić. Po chwili nasze oczy zgodnie nadały szalowi kształt rozpostartych skrzydeł. Była to martwa kraska. Opalizujące piórka sprawiały wrażenie, jakby kawałek błękitu pomylił wymiary i zamiast dopełniać przestrzeń pomiędzy koronami sosen, leżał teraz rozpłaszczony bezradnie na ziemi. Piękno ptaka kazało nam podjąć ryzykowną decyzję. Postanowiłyśmy nie oddać kraski obrzydliwym muchom. Wypchałyśmy ją i po wysuszeniu zdobiła nasz pokój przez kilka lat.


rodzina krasek
błękit na tle błękitu
rzadki dziś widok


Edytowane przez silva dnia 29.05.2016 15:15
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
silva
Użytkownik

Postów: 1668
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 19.05.2016 23:48
Doceniam inteligencję krukowatych, pokazywał to wielokrotnie David Attenborough, np. jak rzucają orzech włoski na jezdnię, żeby samochody go rozłupały, kiedyś uwielbiałam takie filmy. W domu moich dziadków podczas wojny mieszkała rodzina niemieckiego oficera, jego żona robiła weki z kawczego i wroniego mięsa, te weki po nich pozostały. To jako ciekawostka. Jednak wolę kraski, są najpiękniejszymi polskimi ptakami, niestety, gatunek ginący. W dzieciństwie z siostrami wypchałyśmy znalezioną martwą kraskę. Pozdrawiam.
Edytowane przez silva dnia 19.05.2016 23:49
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
bronmus45
Użytkownik

Postów: 600
Miejscowość: Szczecinek
Data rejestracji: 17.11.15
Dodane dnia 19.05.2016 21:14


A ja proponuję, abyś zapoznała się z ciekawostkami o naszych, poczciwych... kawkach. Toż to chyba właśnie hindusi od prawieków wzorują się na ich podziałach społecznych... Bo chyba nie odwrotnie. Stany i kasty u kawek są bardzo podobne do tych indyjskich... Na dodatek, to jedne z najbardziej inteligentnych ptaków, tak przez nas lekceważone.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
silva
Użytkownik

Postów: 1668
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 19.05.2016 20:46
Można czytać dosłownie i w przenośni, zawsze rozczulają mnie monogamiczne ptaki, powoli umierają... Teraz piszę coś o kraskach ( literatura dziecięca), też są monogamiczne, można je dawać ludziom za przykład, nawet głupie kuropatwy... Pozdrawiam.
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
bronmus45
Użytkownik

Postów: 600
Miejscowość: Szczecinek
Data rejestracji: 17.11.15
Dodane dnia 19.05.2016 19:22
Obserwowałem go wiele dni... Kawałek bułki, który spadł dalej niż pół metra od niego, nie był zauważony. Tylko te na wprost dzioba łykał z wielką zachłannością..
No, chyba że potraktować Twoją odpowiedź, jako opis fotki łabędzia... A..aaa - to wtedy co innego. Bardzo udany opis - naprawdę. Udany i ciekawie/melancholijny o porzuconym singlu...
Edytowane przez bronmus45 dnia 19.05.2016 19:34
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
silva
Użytkownik

Postów: 1668
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 19.05.2016 19:18
Ten łabędź zachowywał się inaczej niż pozostałe. Do wody wchodził tylko z konieczności, gdy inne dryfowały z lubością po lazurowej tafli. Zwykle dreptał po plaży, trafiając od czasu do czasu na rzucane kawałki bułki. Myślałam, ze jest ślepy, ale to raczej była rezygnacja, świadomy wybór, zupełnie ludzka melancholia... Łabędzie są monogamiczne.

samotny łabędź
pogrążony w nieszczęściu
strata partnerki

Edytowane przez silva dnia 19.05.2016 19:20
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
bronmus45
Użytkownik

Postów: 600
Miejscowość: Szczecinek
Data rejestracji: 17.11.15
Dodane dnia 19.05.2016 17:18


Parę lat temu, podczas mojego pobytu w Świnoujściu kilkanaście dni spędziłem na plaży. Pogoda różna, przeważała jednak słoneczna, pozwalająca na długie, piesze wycieczki z kijkami nordic walking. Mniej więcej w jednej i tej samej okolicy spotykałem tego pięknego ptaka, który to w odróżnieniu od innych nie podchodził do plażowiczów, w nadziei na otrzymanie okruchów chleba. Stał w miejscu i czekał z lekko zwieszoną głową. Patrzył w piasek tuż przed nim. Wielu twierdziło, że jest ślepym... W końcu doczekałem się, jak ruszył przed siebie w stronę zarośli rosnących na wydmach. Wtedy to pstryknąłem ową fotkę, podpisując ją z początku (na innych portalach) fikuśnym opisem, a mianowicie:

"Mam już powyżej dzioba tej słonej, morskiej wody... Idę na piwo..."

- jest to oczywiście rzekoma wypowiedź (lub tylko sama myśl) owego łabędzia...

Jednak na potrzeby haiga musiałem coś wymyślić mądrzejszego, i na dodatek chociaż trochę podobnego do hokku... A, więc:
łabędź na plaży
maszeruje przed siebie
zrezygnowany

Edytowane przez bronmus45 dnia 20.05.2016 09:25
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Kacze M1 (de lux)
bronmus45
Użytkownik

Postów: 600
Miejscowość: Szczecinek
Data rejestracji: 17.11.15
Dodane dnia 18.05.2016 08:12

Domek dla kaczek na rzeczce (kanale) Niezdobna, łączącej dwa jeziora. Wpasowany w rzeczkę jako jej ozdoba. Latem przy nim aż gęsto od kaczego potomstwa. Ulubiony widok dla wielu turystów, odwiedzających nasze miasto.

schronisko kaczek
- azyl oblany wodą -
raj dla pisklaków

Edytowane przez bronmus45 dnia 19.05.2016 19:46
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
bronmus45
Użytkownik

Postów: 600
Miejscowość: Szczecinek
Data rejestracji: 17.11.15
Dodane dnia 17.05.2016 14:26
- z zamierzenia - sentencja z odrobiną abstrakcji i "haikopodobnym" uwieńczeniem...


Wiele łamanych linii składa się na przestrzeń pokonywaną w czasie naszego życia. Wektory myśli biegną coraz częściej ku zbliżającej się, nieuchronnej śmierci która jest punktem. Nigdy nie przedstawia sobą wielokropku.

życiowe ścieżki
prowadzą przez manowce
znajdź swoją drogę



Prawdziwym twórcą jest ten, który skomplikowane zdarzenia, obrazy, przemyślenia, potrafi opisywać jak najprostszym, zrozumiałym dla wszystkich językiem - bronmus45
Edytowane przez bronmus45 dnia 18.05.2016 09:34
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
silva
Użytkownik

Postów: 1668
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 17.05.2016 14:04
Dawn L. Stuart:


Waters recede after saturating the ground until it can hold no more liquid. Like a wick, the cement foundation drinks water from the too-full earth. Streams snake across the cellar floor. A pond is born. If I were a frog, would I choose to live in an indoor cement pond instead of resting on wild lily pads?

fireflies flicker
dancing joy to cricket song
electric display

Wody ustępują po nasyceniu gruntu, który nie przyjmie już żadnego płynu. Jak gąbka cementowy fundament pije wodę ze zbyt nawilgoconej ziemi. Strumienie wiją się po całej podłodze piwnicy. Staw się rodzi. Gdybym był żabą, czy wybrałbym życie w krytym cementowym stawie zamiast odpoczynku wśród dzikich lilii?

migoczą świetliki
taniec radości w takt świerszcza
pokaz elektryczności


Daffodil and crocus lift rain-drenched blossoms to catch warmth. Sun worshipers, daffodil trumpets herald solr17;s sky transit, twisting to follow its path. A bee hovers to sip nectar, zooming from flower to flower. Like Icarus, with wings to soar, how close to the sun dare I fly without burning?

adventure beckons
tantalizing unknown path
enter the abyss

Żonkil i krokus podnoszą skąpane w deszczu kwiaty, aby się ogrzać. Wyznawcy słońca; trąbki żonkili sławią słoneczną wędrówkę, obracając się, by podążać jego śladem. Pszczoła unosi się, by pić nektar, fruwając z kwiatka na kwiatek. Szybuję niczym Ikar, jak blisko słońca ośmielę się latać bez spalenia?

wzywa przygoda
kusi nieznana ścieżka
wstąp do otchłani


Bronmusie, nie przejmuj się, "róbmy swoje" i ani się waż stąd odchodzić! Wniosłeś tu tyle piękna i nowoczesności, tylko Ty i Janusz umiecie wklejać obrazki. Pozdrawiam.
Edytowane przez silva dnia 17.05.2016 14:12
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
bronmus45
Użytkownik

Postów: 600
Miejscowość: Szczecinek
Data rejestracji: 17.11.15
Dodane dnia 17.05.2016 13:38
silva napisał/a:
Świetny pomysł, coraz bardziej pluralistycznie. W Internecie jest mnóstwo tego typu form, ale po angielsku, więc niech się Użytkownicy zapoznają.

Dzięki Bogu (i PRL) ja kompletnie "nie kumam" obcych języków. O formie haibun też dowiedziałem się przypadkiem dziś rano z nowego forum, gdzie po tutejszej kłótni zamierzałem się przenieść. Tam już jestem, a tutaj jeszcze chwilę poczekam.. Jak coś, to zabieram swoje zabawki i ... żegnaj Gienia... Nie pozwolę nikomu na stare lata pomiatać sobą, w dodatku przecież te moje wypociny nie są pisane z zamiarem "podbicia" jakiejkolwiek części świata. Ot, znudzony emeryt i tyle... Komuś się nie podoba, niech mnie omija z daleka, a nie pod pozorem "światowych osiągnięć" mieszać mojej amatorszczyzny i mnie samego z błotem obory, skąd chyba co dopiero wyszli...
Pozdrawiam.
Edytowane przez bronmus45 dnia 17.05.2016 20:44
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
silva
Użytkownik

Postów: 1668
Miejscowość: Ostrołęka
Data rejestracji: 20.09.13
Dodane dnia 17.05.2016 13:30
Świetny pomysł, coraz bardziej pluralistycznie. W Internecie jest mnóstwo tego typu form, ale po angielsku, więc niech się Użytkownicy zapoznają.
https://bzakrzewska.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: H A I B U N
bronmus45
Użytkownik

Postów: 600
Miejscowość: Szczecinek
Data rejestracji: 17.11.15
Dodane dnia 17.05.2016 13:23

Wygłodniałe kaczki biegną tutaj na spotkanie przechodniów, mając nadzieję na poczęstunek okruchami chleba. Dokarmianie ptaków rządzi się jednak podstawowymi prawami, aby im nie zaszkodzić. Nigdy nie może być to spleśniałe pieczywo czy ziarno, ani też zjełczały lub słony tłuszcz. Latem zbytnio nie przesadzajmy z dokarmianiem, aby ich nie oduczyć samodzielnego wyszukiwania posiłku.
^
zimowy kłopot
z poszukiwaniem jadła
kaczek codzienność
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66808795 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005