poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUM ˇ KSIĘGARNIA "POEZJA"Niedziela, 07.06.2020
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT

KSIĘGARNIA "POEZJA"

LINKI

KONTAKT

Szukaj


Ostatnio dodane Wiersze
Ty i ja
dopiero na wysokości...
Anieli Bireckiej - p...
drzewiej
stąd jesteśmy
przypływ
wiersze z Bończy
dlaczego nie plądruj...
Gra w kolory
RICHARD GARNETT (183...
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Pamiętam
slam?
playlista- niezapomn...
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
FRASZKI
Parafrazy
Blues
Już pora
Licznik odwiedzin
[licznik]
Wiersz - tytuł: PTAKU
Życie - więc, zuchwałość chwili,
radość, ból i przemijanie.
Spragnionym, niedosyt i nadzieja
nie-śmierci, i śmierci obfitość.

Nie ptaki błądzą, lecz ich los ćwiczony,
przycięty na tułaczy bilet.
Nie ptaki przesądzone,
ale lot stłumiony.

- Jaskółko - ptaku, i sokole!
Nie śpiesz ku słońcu
wspaniale odmienionemu
- bo zaniewidzą oczy twoje.

- Nie zawierzaj wiatrowi
pochlebstwem starego głodu,
pośpiesznie szczęśliwszego
zawrotem głowy.

- Sokole - ptaku, i jaskółko!
Nie farbuj, nie podmieniaj imion.
Oswojonym słowem
lat nie wykarmisz, a lata miną.

- Obejrzyj się odlatując,
gdyż dzieci swoje zaniechawszy,
nigdy już nie zobaczysz
łez naszych.
Dodane przez Grzegorz Moss dnia 15.09.2019 08:41 ˇ 14 Komentarzy · 570 Czytań · Drukuj
Komentarze
Ooo dnia 15.09.2019 20:48
Czuć naftaliną a mole i tak żerują.

Pisanie tytułu dużą literą jest rodem z transparentów pierwszomajowych.
Dzieci też mają skłonność pisania ważnych rzeczy dużymi literami. Niektórzy wszystko piszą małymi literami i zasady pisowni dużą literą mają w poważaniu. Każdy pisze jak chce i jak może; w poezji wszystko jest dozwolone łącznie z tym, że można nie napisać wiersza i czuć się poetą. Niby klasyczny wiersz a tu taka innowacja. Może mamy do czynienia z jakimś skrótem, który układa się w słowo PTAKU? Raczej nie. Autor wszystkie tytuły swoich wierszy pisze dużymi literami. Ma taki styl i już. Na tym polega awangarda sztuki, że przeciętny odbiorca nie jest w stanie jej ogarnąć ani wytłumaczyć.

"Nie ptaki błądzą, lecz ich los ćwiczony" r11; stwierdzenie to jest bolesne dla przeciętnego ptaka, któremu wydawało się, że umie i jest w stanie wrócić do swojego gniazda, nawet gdy zbłądzi. W wierszu dowiadujemy się, że jeśli ów ptak błądzi to dlatego, że jego los jest zdeterminowany, tu "ćwiczony". Czy to ptak ćwiczy swój los, czy może ktoś z zewnątrz nim zarządza? To jest poetyckie kłamstwo. Ćwiczyć to można żołnierza na poligonie albo ładne, wyraźne wysławianie się, ale losu nie da się ćwiczyć, nawet w przenośni. Myślę, że chodziło tu o lot a nie o los. Zmiana jednej literki i jak pięknie brzmi, to nic, że bez sensu. Na los nie ma się żadnego wpływu, tym bardziej nie można go ćwiczyć jak żołnierza. Nawet jeśli los leży w czyichkolwiek rękach jest sprawą zamkniętą bo to ma w swojej istocie.

Inwokacje z zamienionym szykiem nazw ptaków - żeby czytelnik nie miał wątpliwości, raz ptakiem jest jaskółka a drugi raz sokół. Czyli, za pierwszym razem sokół nie jest ptakiem a za drugim jaskółka? Przecież średnio wykształcony młody człowiek wie, że sokół i jaskółka są ptakami niezależnie czy zwróci się do nich per Ptaku czy - po prostu - po imieniu. W ogóle nie musi się do nich zwracać, niech sobie latają. Tutaj może spotkać go zakłopotanie: jak to się dzieje, że raz ptakiem jest ten a drugi raz tamten. Wykrzykniki świadczą dobitnie kto tu jest kim. Dodanie słowa "ptaku" rytmizuje wers i chyba tylko po to zostało dodane.

Mimo, że nie ma w wierszu czasu, miejsca i akcji jest dramat. Dramat młodego człowieka, który czyta te quasi XIX-to wieczne odezwy naszpikowane archaizmami, językiem kompletnie mu odległym, często niezrozumiałym, nadętym patetycznością i dydaktyką. Chciałby usłyszeć coś, co ma jakiś związek z jego rzeczywistością. Czyta o rzeczywistości wyabstrahowanej, nieciekawej i nużącej.

P.S. Mam pytanie do Autora: był Pan na Syros, jak tam jest?
Janusz dnia 15.09.2019 22:40
Wybacz, ale nie jest to Twój najlepszy tekst z dotychczas przeze mnie czytanych... Ooo ma wiele racji. Nie będę wchodził w szczegóły, za dużo by tego było :)
Moc pozdrowień.
Grzegorz Moss dnia 16.09.2019 02:05
Poeta Ooo: "PTAKI" to wiersz o wchodzących w życie i zbierających bolesne doświadczenia, ludziach (nasz los rzeźbimy my oraz inni ludzie "ćwicząc" go np. batogiem przemocy lub szyderstwa; los jako przedustawne fatum to stare złudzenie ludzkości). Dokonując "nowatorskichr1; życiowych wyborów, powtarzamy znane od setek pokoleń, błędy. "Pośpiesznie szczęśliwszy stary głód" to miłość / seks, wedle dowolnej reguły / z kimkolwiek, we współczesnych społeczeństwach, na etapie dekadencji.
Chcę wyrazić Ci podziękowanie, za troskę z jaką pochyliłeś się nad moim pisarstwem, z łatwością demaskując błyskotliwą reasumpcją niezdarne poetyckie wprawki.
Twoje zwierzenia dotyczące woni i czułości własnych zmysłów, awangardowej wielkości liter, skandaliczności wielkoliterowych tytułów wobec awangardowości małoliterowych, słusznej nagany względem nikczemności interpunkcji, kłamstwa i bezsensu "losu ćwiczonego", błędności odczuć małych poetów, ornitologicznej analizy wiersza o ludziach (!), deprecjonujących wykrzykników, jednoczesnego zarzut archaiczności i awangardowości (!) itdr30; są odkrywcze i dobrze ilustrują skalę Twego potencjału.
Wszystko to słusznie obnażyło mankamenty wiersza, unaoczniając dobitnie wielkość emocji i intelektu Komentatora. Wybacz więc, że marnością mojego pisarstwa, przez nieuwagę, uchybiłem Twej wierszopisarskiej kompetencji, która tak słusznie i donośnie tu wybrzmiała. Pozostając z podziwem dla pisarskiego geniuszu, współczuję Ci i pozdrawiam.
Grzegorz Moss dnia 16.09.2019 02:13
Janusz: Przy żadnym z moich wierszy - zapewne słusznie / intencjonalnie - nie napisałeś, że jest "dobry", więc i w tym przypadku mnie nie zaskakujesz. Może tylko tym, że "chowasz się" za tak mizernego komentatora jak Ooo? Pozdrawiam.
Janusz dnia 16.09.2019 09:21
Grzegorzu, nie używam ogólników typu "dobry " lub "zły", bo każdy tekst, nawet najlepszy, ma zawsze swoje dobre i gorsze miejsca i właśnie je staram się skonkretyzować w komentarzach. Oczywiście nie zawsze mi się to udaje, ale komentarze jak wiersze - też mają swoje lepsze i gorsze miejsca :) Masz dużo tekstów, gdzie miejsca dobre przeważają nad złymi, w tym niestety mz jest odwrotnie. I pamiętaj, że, jak ktoś mądry powiedział, krytyka jest darem niebios, nawet, jeśli wydaje się niesłuszna i złośliwa, bo zawsze można z niej wyłuskać jakieś zdrowe ziarno, które umożliwia doskonalenie się, Bez krytyki wciąż tkwilibyśmy w przeświadczeniu o własnej nieomylności :)
Moc pozdrowień.
Ojciec Przekręt dnia 16.09.2019 12:43
Duże to są słonie zaś litery małe lub wielkie i nie ma znaczenia czy tytuł wpisze się wielkimi czy małymi.
Stanisław eM dnia 16.09.2019 13:43
od początku ku końcowi egzaltacyji, inwersji wór, albo i dwa.
Ell dnia 16.09.2019 13:56
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;4090 - proszę nie wprowadzać w błąd :)
Ojciec Przekręt dnia 16.09.2019 17:40
Czy to ważne w jakim języku się tytuł napisze i czy on będzie duży wielki czy wszechogromny nie zmieni to treści😄
Ooo dnia 16.09.2019 23:21
Panie Autorze, (pozwolę sobie tak napisać, bo nie przypominam żebyśmy pili brudzia i nie jestem Pańskim kolegą)
odniosłem się do Pańskiego utworu a nie do Pańskiej skali potencjału, wielkości emocji i intelektu, wierszopisarskiej kompetencji i pisarskiego geniuszu. Pomijam epitet poeta Ooo - chociaż żyję dosyć długo i napisałem parę tysięcy wierszy - mi to z lekka powiewa; nie czuję się poetą i nie jest to moje główne zajęcie. Natomiast takiego mizernego komentatora jak ja, życzę Panu zawsze.

Ten portal nie jest miejscem do personalnych wycieczek a jeśli Pan tego nie rozumie, to proszę przeczytać regulamin lub skontaktować się z moderatorem.

Ontologia i ornitologia leżą blisko siebie. Wystarczy zamienić sokoła na kondora a jaskółkę na kaczkę.

Kwestią zasadniczą jest to, że czytamy dwa różne wiersze. Pan czyta PTAKI a ja czytam, jak wół namalowane dużymi literami, PTAKU.

Wie Pan czym różni się hippokryta od hipokryty? Tym, że pierwszy jedzie na koniu a drugiemu tylko się wydaje, że na nim jedzie.

Pytanie o Syros pozostawiam otwarte.
Nie był Pan tam, tylko przeczytał o tym w książkach?
Grzegorz Moss dnia 17.09.2019 13:26
Komentator Ooo: W poprzedniej odpowiedzi, faktycznie, przywołując tytuł wiersza, popełniłem poważny błąd / literówkę. Zamiast "PTAKU" to...", napisałem "PTAKI" to...". Ta fatalna literówka przymusiła Pana do prawdopodobnie błędnego przekonania i równie stanowczej tezy..., że mówimy o różnych wierszach (!) [Komentator Ooo: "Kwestią zasadniczą jest to, że czytamy dwa różne wiersze. Pan czyta PTAKI a ja czytam, jak wół namalowane dużymi literami, PTAKU."]. Skarcony, przyznaję się ze skruchą do literówki, za którą niniejszym, oficjalnie Komentatora Ooo, przepraszam. Co do wysp, znam kilka osobiście, i owszem. Nawet na jednej z nich właśnie przemieszkuję, ale o wyspach rozmawiam z... przyjaciółmi. Gratuluję Panu niewątpliwych poetyckich sukcesów i płodności, i życzę kolejnych wieńczonych laurami, a mniejszych sukcesów życzę... w komentatorskiej erystyce. Pozdrawiam w nadziei.
winyl dnia 18.09.2019 20:49
Ładnie to napisane, trza przyznać, ale treść mdła jak podły bimber.
Grzegorz Moss dnia 18.09.2019 22:52
Dziękuję wszystkim, którzy znaleźli chwilę aby czytać ten wiersz. Tym , którzy doskonale go rozumieją, a także takim, którzy nie chcieli bądź nie mogli zrozumieć. Serdecznie pozdrawiam!
abirecka dnia 23.09.2019 16:32
Zaciekawiło - Zaniepokoiło :)

Bardzo serdecznie :)))
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Współpracują z nami

agencja zatrudnienia

REKLAMA GOOGLE

Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
IMAK
VIDEO MAGAZYN
ostatnie wydanie
GRUDZIEŃ 2013

I M A K
internetowy magazyn kulturalny

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XV OGÓLNOPOLSKI KON...
II OPK JEDNEGO WIERS...
Małopolska Nagroda P...
V OKP Wiersza Klasyc...
XL OKP "O Laur Jabło...
Minikonkurs na ferie...
Konkurs o "Cisową ga...
Komunikat końcowy o ...
Tomik poezji
Craonn- poezje
Użytkownicy
Gości Online: 18
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 145
Nieaktywowani Użytkownicy: 1
Najnowszy Użytkownik: bianka rolando

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

55568364 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005