poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMNiedziela, 21.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
w tym domu
więzień
kiedy mówię że cię k...
Bez limitu
W kapsule
Kiedy jestem za oknem
do trzech razy.. ..s...
Zabawa
Metafora na ławce
Marzenie o niebie w ...
Wiersz - tytuł: Piękny i bestia
wielki zakręt
za oknem kolejki szare niebo rozwija miasto z prawd czarnych i białych
forsycje w ogrodach rozmieniły słońce w drobny kwiat

na stacji końcowej wagon opróżnia się z Rosjan
Niemców i uprzedzeń

jeszcze skrótem przez park aż żwir chrzęszcząc
odstraszy wrony kołujące nad pomnikiem czerwonej gwiazdy
i z oddali na wzgórku sterczy malowniczy gołębnik ( który znał Fontane gdy tworzył Effi ) - dalej cmentarz i fara

pierwsze krople deszczu zwilżają pamięć
wzrok;
pawilon seniorów stopniowo krzepnie w otulinie muzyki

tylko dla chłopca przy fortepianie - pewną staruszkę przywiózł pielęgniarz by wraz z kroplówką odwieźć aufs Zimmer kiedy dziecko skończy;
do pianisty dosiada się mistrzyni

przy walcu E.Dogi na cztery ręce wzbierają drgnienia
pęka kompas

krągłej jak samowar Rosjance na wózku coraz trudniej
ścierać z twarzy niepokój; narasta accellerando
i zgrzyt kółek gdy inwalidka rusza nagle ku wyjściu
prawie przewracając mi wiolonczelę

na dworze liśćmi targa wiatr
pod szerokim platanem towarzysz kobiety
smukły Niemiec głaszcze (jej) półłysą głowę ; tuli tamtą


z pamięci i walcaLinkDodane przez Ragna dnia 30.03.2024 23:02 ˇ 12 Komentarzy · 298 Czytań · Drukuj
Komentarze
Ragna dnia 31.03.2024 07:54
MODERACJI PORTALU PP, WSZYSTKIM UŻYTKOWNIKOM, POETOM, CZYTELNIKOM ORAZ SYMPATYKOM - składam serdeczne życzenia radosnych i pięknych Świąt Wielkanocnych ! 🌷🍀🌞🪺🐣🐥🌷🍀🌞🪺🐣🐥d84;

Pozdrawiam wiosennie i ciepło🌷

Ragna
ela_zwolinska dnia 31.03.2024 12:36
do Ragna- dziękuję i odwzajemniam życzenia :)))))
silva dnia 31.03.2024 19:00
Cudownie posłuchać takiego walca... Ty to masz szczęście mimo wszystko, nawet jeśli Cię ktoś staranuje przypadkiem, bywasz na salonach i w salach koncertowych, inni tylko dzięki transmisjom czy YOUTUbe, też pięknie. W wierszu urzekłą mnie ta forsycja, no i miłośc do Muzyki. Nie tylko Rosjanie ją okazują, czasami w dziwaczny sposób, np, gdy laureatowi gaśnie światło, a on gra na fortepianie jak niewidomy... Ale nie wygrywa konkursu... Pozdrawiam.
jacekjozefczyk dnia 01.04.2024 10:48
Trudno mi zlokalizować tutaj miejsce i czas koncertu. Pomnik z gwiazdą nie ułatwia zadania - chyba, że jest to, podobnie jak w Szczecinie, pomnik, już, bez gwiazdy. Coś mi się obiło o uszy, iż w Westfalii była jakaś batalia o świeżo wybudowany pomnik Lenina, co świadczy wyraźnie o tym, że Niemcy są bardziej liberalni w tym zakresie. Ze swoich podróży pamiętam, jak w DDR honorowano Lenina, stawiając mnóstwo pustych flaszek po wódce na cokołach pomników, a nawet jedną na otwartej dłoni. Oficerowie radzieccy przechodzili obok z kamiennymi twarzami. Podróże kształcą... Podziwiam konsekwencję w dzieleniu się z innymi swoją pasją. Dzięki za życzenia. Świąt niewiele już pozostało, ale życzę miłych chwil w rodzinnym gronie. Pozdrawiam serdecznie.
Ragna dnia 01.04.2024 15:55
Elu, bardzo mnie ucieszyły Twoje życzenia 🌷🐣dziękuję za tak sympatyczny ślad pod tekstem, zasyłam ciepłe pozdrowienia 🌞:))

Silvo miła, dziękuję bardzo za serdeczny komentarz i refleksję 🌷🌼; na salony się nie pcham, bo trochę je znając, bardziej lubię to co autentyczne, a autentyzm wyzwala się w m.in.reakcjach na sztukę; dlatego to do niej staram się zbliżyć ( i / zarazić / tym również dzieci)L
Interesuje mnie fenomen piękna jako nośnika wiedzy o absolucie ( bliskie są poglądy Wł.Stróżewskiego); interesuje też przełamywanie barier międzyludzkich przez uczestnictwo w sztuce, a tutaj muzyka - wręcz / wychodzi / człowiekowi naprzeciw, przy czym ta, wykonywana na instrumentach klasycznych mniej podlega modom, więc.. ..niechże rozbrzmiewa piękny walc ;)) Pozdrawiam świątecznie i ciepło 🌷🍀🐣:)

Panu Jackowi Józefczykowi bardzo dziękuję za inspirujący komentarz i przemiłe życzenia :))🍀🌼
Tekst odnosi się do czasów obecnych, a opisuję miejsce w Brandenburgii, gdzie w najlepsze stoi sobie pomnik armii czerwonej ( z połyskliwą gwiazdą) gdyż oprócz Niemców, żyje w tej miejscowości wielka grupa Rosjan.
W podeszłym wieku, wielu z nich ląduje w rezydencji seniorów, w której odbywają się regularne koncerty i przyznam, że jako Polka długo miałam zgrzyt etyczny dotyczący udziału w tych przedsięwzięciach ( najpierw mojego dziecka), fenomenem była jednak wola organizatorów, charyzma i chęć kształtowania rzeczywistości w pozytywny sposób.
Ich misja niesienia otuchy i sztuki - ludziom w ostatniej fazie ziemskiej wędrówki, przebiła swoją konstruktywnością wszelkie opory i dziś uważam, że wspólnym uczestnictwem w idei dobra, czyni się dla pokojowej przyszłości znacznie więcej, niż utyskiwaniem zza barykad i jeśli jest Prawda - to jest nią też.. ..zobowiązane wobec realnego człowieka, a nie jedynie sentymentów.

Co do Niemców, to według pewnej opinii, nie tyle ich liberalizm pozwala na kontynuację kultów postsowieckich pomników - co głęboko żywiona irracjonalna wdzięczność, za to, że Sowieci mogąc ich kraj zrównać z ziemią - jednak tego nie zrobili 😳🥹
Pozdrawiam serdecznie 🌷🍀🌼🐣:)
Hardy dnia 02.04.2024 12:33
Deliberacje, poplątanie wielkiej polityki, naszej pamięci, osobistych przemyśleń, podejścia do starszych ludzi i... muzyki.
Pozdrawiam
Ragna dnia 02.04.2024 20:56
Hardy, dziękuję bardzo za komentarz; cóż, tutaj już samo obrazowanie może sugerować / deliberacje/, bo faktycznie poruszam się ( czy też PL- ka) w tyglu napięć, ALE : odnotowanie stojącego pomnika krasnoarmiejców - bynajmniej NIE jest równoznaczne ze ślepotą na zbrodniczy i bezbożny system komunistyczny, tak jak dostrzeżenie bezbronności chorych starców - nie jest równoznaczne z wybielaniem pamięci na temat krzywd dokonanych w przeszłości na moim Narodzie.
Uważam jednak, że trwanie w ciągłej polaryzacji, mentalne stroszenie się na sąsiadów - emigrantom nie pomoże ani żyć w teraźniejszości , ani nie pozwoli kształtować konstruktywnej przyszłości i warto tutaj zbalansować własną postawę uwzględniając też życiowe powołanie każdego z nas.

Mijam też miasto wielokulturowe; jest Karl- Marx - Straße , jest procesja Bożego Ciała w Polskiej Misji Katolickiej, protest zielonych, subkultur, przemarsz ekologów z chartami pałacowymi , traktory rolników,etc.etc.
bo każdy ma / swoją / prawdę, cząstkową i o nią walczy; ta polityka weszła w nasze życie i w tekście jedynie ją zaznaczam, próbując właśnie ominąć - w czym pomaga odpolityczniona sztuka - ta, pozwala zbliżyć ludzi by nieść pozytywne chwile w rozregulowanym świecie; jednocześnie podkreślając, że wszyscy aż tak się od siebie nie różnimy 🍀Pozdrawiam :)
Robert Furs dnia 03.04.2024 19:09
kłaniam się pas muzykom grającym na skwerach, bo ich twórczość chociaż za darmo trafia do wybrańców, znakomity wiersz,,, pozdrawiam (tę) staruszkę i (tego) jakże uzdolnionego młodzieńca,,, kłaniam się ulicy,,, :)
Ragna dnia 04.04.2024 12:46
Robercie :)) dziękuję pięknie za życzliwy komentarz i tak serdeczny odbiór tekstu :), pozdrowię oczywiście obydwoje bohaterów; w realnym życiu jeszcze nie raz się spotkają , natomiast o muzykach grających na ulicy ( również ich bardzo szanuję👌 ), pisałam konkretniej w poprzednim wierszu. Tutaj koncerty odbywają się w pawilonie - auli, ale może wspomniana / otulina/ zasugerowała perspektywę zewnętrzną, choć to nieistotny drobiazg .. ..pozdrawiam serdecznie 🌷🍀:)
Olgierd J dnia 09.04.2024 17:30
O, pierwszym razem nie przebrnąłem, a to trzeba czytać muzycznie, czyli tak jak wiersz, ale dzisiaj raczej nikt nie wie, że każdy wers tradycyjny zawierał dwa akcenty wysokie i dwa niskie (sam odkryłem to niedawno, nawet zapisałem w drugiej wersji Obrazka), a brak interpunkcji sprawia czytanie monotonne, co odbija się na czytaniu wierszy tradycyjnych: jeden zdolny nowoczesny poeta po prostu nie umiał przeczytać jednego mojego i robił zarzuty z tego powodu. Tak, że pierwszym razem zdanie "za oknem kolejki szare niebo rozwija miasto z prawd czarnych i białych" zrobiło na mnie niemiłe wrażenie, nie wiem czemu, skoro to są cztery odcinki i cztery akcenty kolejno, a treść też znakomita, musiałem być uprzedzony do wszystkich tutaj, i byłem.
A jeszcze "wzrok" w osobnym wersie nie podobał się, a to też jest melodja.
Do całości nie odniosę się, bo mnie raczej szczegół interesuje, nie czuję się dobrze mówiąc autorowi o czym pisał, i też nie jest to ważne, to jego.
A jeszcze muzyczny akcent (jej) w niższym tonie i zatem "tamtą" w wyższym.
Fajnie, to inspirujące dla mnie.
Pozdrawiam :)
Olgierd J dnia 09.04.2024 17:42
A tym mniej chcę wypowiadać się o uczuciach ludzkich, nie bardzo mnie interesują, wszystko pretextem dla formy to jest to, co mnie kręci. Tak, że utwór raczej zbyt ludzki jak dla mnie, a z drugiej filmowy dystans obserwatora jest fajny.
Ragna dnia 10.04.2024 20:56
Olgierdzie, dziękuję bardzo za podzielenie się ciekawymi spostrzeżeniami, pozdrawiam :)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67047760 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005