poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUM ˇ KSIĘGARNIA "POEZJA"Wtorek, 20.10.2020
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT

KSIĘGARNIA "POEZJA"

LINKI

KONTAKT

Szukaj


Ostatnio dodane Wiersze
Spektakl
Znam
moja żona migrena
plan boży
Amortyzacja amortyza...
ty wiesz wszystko le...
Krótka ballada o Pod...
Na zgliszczach nocy
Słońce
Przebudzenie
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
,, limeryki"
Parafrazy
slam?
Co to jest poezja?
ABC Haiku
"Na początku było sł...
Pamiętam
Nobel nie zwalnia od...
XLVI Ogólnopolski Ko...
jak myślicie czy poe...
Licznik odwiedzin
[licznik]
Antoni Matuszkiewicz
Antoni MatuszkiewiczUrodził się we Lwowie, w rodzinie nauczycielskiej, 13 sierpnia 1945 roku. Osiem miesięcy później jego rodzina opuściła Lwów i po dwuletnim pobycie w Oleśnie Śląskim osiadła w Świdnicy. Ukończył tutaj liceum im. Jana. Kasprowicza. W latach 1963 - 1968 studiował na Uniwersytecie Wrocławskim historię, równolegle uczęszczając na zajęcia międzywydziałowego Studium Kulturalno-Oświatowego. W roku 1976 ukończył Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
We wrześniu 1968 roku został zatrudniony w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Świdnicy. Po dwóch latach przeniósł się do Świdnickiego Ośrodka Kultury, a w roku 1973 przeszedł do świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa. W latach 1976 - 1979 był dyrektorem tej placówki. W 1979 roku rozpoczął pracę w Muzeum Okręgowym w Wałbrzychu. Zorganizował i prowadził do grudnia 1981 roku pismo związkowe "Niezależne Słowo". Później pracował jako robotnik w wytwórni świec "Galess". W latach 1987 - 1988 był instruktorem działu wydawniczego Wojewódzkiego Centrum Kultury i Sztuki "Zamek Książ", gdzie przygotowywał "Materiały Repertuarowe" a także prowadził własną rubrykę w "Informatorze Kulturalnym i Turystycznym Województwa Wałbrzyskiego".
W latach 1989 - 1990, był zastępcą redaktora naczelnego wznowionego "Niezależnego Słowa".
Prowadził własne wydawnictwo "Pluton", w którym opublikował ponad 20 tytułów - zarówno autorów związanych z regionem, jak i klasyków literatury światowej (Sandor Petofi, Janos Pilinszky, Kahlil Gibran).
W roku 1972 w miesięczniku "Odra" ukazały się jego wiersze. W latach 1980 i 1982 wrocławskie "Ossolineum" wydało zbiory jego poezji: "Czyste powietrze" i "Lżejsze od Ziemi". W 1986 w Wydawnictwie Literackim w Krakowie ukazał się cykl prozy poetyckiej pt. "Góry Kamienne". Następne książki poetyckie to: "Rebeka"(1988), "Nowy Rok"(1989), "Spojrzeć najdalej"(1991), "Droga do Iwonicza"(1993), "Eden"(1994). W roku 2000. ukazał się w ramach Biblioteki Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zbiór liryków "Vox celestis". Opublikował dotychczas dwa tomy prozy - "Dochodzenie"(1998) i "Subatlantyk" (2000, nakładem Instytutu Wydawniczego "Świadectwo" w Bydgoszczy). Również w 2000. roku wyszedł w Świdnicy jego wywiad z Andrzejem Szyszko-Bohuszem pt. "Świadomość światła".
Opracował wydaną w Świdnicy, w 1995 roku antologię "Cień serca" oraz "Almanach Wałbrzyski" prezentujący ponad stu autorów z terenu ówczesnego województwa (1997). Współredagował "Czas opowiadania", antologię młodych prozaików dolnośląskich. Jest autorem kilku utworów dramatycznych ("Pokutny krzyż" - nagroda w konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki i Teatru Polskiego we Wrocławiu w 1990 roku, premiera w Teatrze Polskiego Radia - oraz "Pokaz mody", "Hotel EUROPA", "Monsignore", słuchowisko "Pan Sziwa" emitowane przez Polskie Radio Wrocław). Posiada liczne publikacje w prasie kulturalnej w całym kraju (m.in. "Format" - Wrocław, "Fraza" - Rzeszów, "Borussia" - Olsztyn, "Krasnogruda" - Sejny, "W drodze" - Poznań, "Więź" i "Dialog" - Warszawa, "Tytuł" - Gdańsk itd.). Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
W roku 1996 przeniósł się do Stronia Śląskiego, a rok potem do Starego Gierałtowa w Górach Złotych. Na terenie Ziemi Kłodzkiej organizował spotkania literackie w ramach Wszechnicy Literackiej SPP. Latem 1999 roku przeprowadził Plener Literacki nad Białą Lądecką. Z końcem tego samego roku zaczęło ukazywać się redagowane przez niego pismo regionalno-artystyczne "Stronica Śnieżnicka".

Błękitne przeciwstawienie
Współpracują z nami

agencja zatrudnienia

REKLAMA GOOGLE

Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
IMAK
VIDEO MAGAZYN
ostatnie wydanie
GRUDZIEŃ 2013

I M A K
internetowy magazyn kulturalny

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XIII Ogólnopolski Ko...
VIII OKP im. Michała...
Ogólnopolski konkurs...
XIV TURNIEJ POETYCKI...
XV OGÓLNOPOLSKI KON...
II OPK JEDNEGO WIERS...
Małopolska Nagroda P...
V OKP Wiersza Klasyc...
XL OKP "O Laur Jabło...
Minikonkurs na ferie...
Użytkownicy
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 169
Nieaktywowani Użytkownicy: 1
Najnowszy Użytkownik: Wazzupek01

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

58460942 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005