poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUM ˇ KSIĘGARNIA "POEZJA"środa, 08.12.2021
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT

KSIĘGARNIA "POEZJA"

LINKI

KONTAKT

Szukaj


Ostatnio dodane Wiersze
NA NIEWDZIĘCZNIKA
Da capo al fine
Zimowe ciepło
Miastowe łyko
Lament młodopolski
Języki
"a bon chat bon rat"
Świat
Infrastruktura psalm...
unikając powietrza
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
,, limeryki"
EKSPERYMENTY
Co to jest poezja?
"Na początku było sł...
Parafrazy
slam?
playlista- niezapomn...
bez pośpiechu
Memy wideo
Potrzebuję Waszej ra...
Licznik odwiedzin
[licznik]
Antoni Matuszkiewicz
Antoni MatuszkiewiczUrodził się we Lwowie, w rodzinie nauczycielskiej, 13 sierpnia 1945 roku. Osiem miesięcy później jego rodzina opuściła Lwów i po dwuletnim pobycie w Oleśnie Śląskim osiadła w Świdnicy. Ukończył tutaj liceum im. Jana. Kasprowicza. W latach 1963 - 1968 studiował na Uniwersytecie Wrocławskim historię, równolegle uczęszczając na zajęcia międzywydziałowego Studium Kulturalno-Oświatowego. W roku 1976 ukończył Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
We wrześniu 1968 roku został zatrudniony w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Świdnicy. Po dwóch latach przeniósł się do Świdnickiego Ośrodka Kultury, a w roku 1973 przeszedł do świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa. W latach 1976 - 1979 był dyrektorem tej placówki. W 1979 roku rozpoczął pracę w Muzeum Okręgowym w Wałbrzychu. Zorganizował i prowadził do grudnia 1981 roku pismo związkowe "Niezależne Słowo". Później pracował jako robotnik w wytwórni świec "Galess". W latach 1987 - 1988 był instruktorem działu wydawniczego Wojewódzkiego Centrum Kultury i Sztuki "Zamek Książ", gdzie przygotowywał "Materiały Repertuarowe" a także prowadził własną rubrykę w "Informatorze Kulturalnym i Turystycznym Województwa Wałbrzyskiego".
W latach 1989 - 1990, był zastępcą redaktora naczelnego wznowionego "Niezależnego Słowa".
Prowadził własne wydawnictwo "Pluton", w którym opublikował ponad 20 tytułów - zarówno autorów związanych z regionem, jak i klasyków literatury światowej (Sandor Petofi, Janos Pilinszky, Kahlil Gibran).
W roku 1972 w miesięczniku "Odra" ukazały się jego wiersze. W latach 1980 i 1982 wrocławskie "Ossolineum" wydało zbiory jego poezji: "Czyste powietrze" i "Lżejsze od Ziemi". W 1986 w Wydawnictwie Literackim w Krakowie ukazał się cykl prozy poetyckiej pt. "Góry Kamienne". Następne książki poetyckie to: "Rebeka"(1988), "Nowy Rok"(1989), "Spojrzeć najdalej"(1991), "Droga do Iwonicza"(1993), "Eden"(1994). W roku 2000. ukazał się w ramach Biblioteki Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zbiór liryków "Vox celestis". Opublikował dotychczas dwa tomy prozy - "Dochodzenie"(1998) i "Subatlantyk" (2000, nakładem Instytutu Wydawniczego "Świadectwo" w Bydgoszczy). Również w 2000. roku wyszedł w Świdnicy jego wywiad z Andrzejem Szyszko-Bohuszem pt. "Świadomość światła".
Opracował wydaną w Świdnicy, w 1995 roku antologię "Cień serca" oraz "Almanach Wałbrzyski" prezentujący ponad stu autorów z terenu ówczesnego województwa (1997). Współredagował "Czas opowiadania", antologię młodych prozaików dolnośląskich. Jest autorem kilku utworów dramatycznych ("Pokutny krzyż" - nagroda w konkursie Ministerstwa Kultury i Sztuki i Teatru Polskiego we Wrocławiu w 1990 roku, premiera w Teatrze Polskiego Radia - oraz "Pokaz mody", "Hotel EUROPA", "Monsignore", słuchowisko "Pan Sziwa" emitowane przez Polskie Radio Wrocław). Posiada liczne publikacje w prasie kulturalnej w całym kraju (m.in. "Format" - Wrocław, "Fraza" - Rzeszów, "Borussia" - Olsztyn, "Krasnogruda" - Sejny, "W drodze" - Poznań, "Więź" i "Dialog" - Warszawa, "Tytuł" - Gdańsk itd.). Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
W roku 1996 przeniósł się do Stronia Śląskiego, a rok potem do Starego Gierałtowa w Górach Złotych. Na terenie Ziemi Kłodzkiej organizował spotkania literackie w ramach Wszechnicy Literackiej SPP. Latem 1999 roku przeprowadził Plener Literacki nad Białą Lądecką. Z końcem tego samego roku zaczęło ukazywać się redagowane przez niego pismo regionalno-artystyczne "Stronica Śnieżnicka".

Błękitne przeciwstawienie
Współpracują z nami

agencja zatrudnienia

REKLAMA GOOGLE

Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
IMAK
VIDEO MAGAZYN
ostatnie wydanie
GRUDZIEŃ 2013

I M A K
internetowy magazyn kulturalny

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
Wylane na papier
REFLEKSY XIV Ogólnop...
Nowy tomik Michała W...
IX OKP im. Michała W...
Werdykt jury XLI OKP...
XVI OKP NA WIERSZ "2...
XV Turniej Poetycki ...
Małopolska Nagroda ...
Debiut wochena
XV Konkurs Poetycki ...
Użytkownicy
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 264
Nieaktywowani Użytkownicy: 1
Najnowszy Użytkownik: Wronx

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

63396228 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005