poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 29.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
mam urodziny !!
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | O POEZJI
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
Łukasz Jasiński
Użytkownik

Postów: 214
Miejscowość: Warszawa
Data rejestracji: 19.06.09
Dodane dnia 11.05.2012 11:12
W moim wypadku pisanie tekstów podzieliłem na trzy etapy: nauka, eksperymenty i twórczość. Z pozdrowieniem.


a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką
chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
pawel kowalczyk
Użytkownik

Postów: 112
Miejscowość: Stansted
Data rejestracji: 20.06.07
Dodane dnia 10.05.2012 14:18
Ja tez uwaznie przeczytalem to co wkleila Reteska o Herbercie. Bardzo madre slowa i sposoby na pisanie, ktore sam staram wprowadzac sie w zycie. Ja z kolei pamietam Jak Hlasko napisal w "Pieknych dwudziestoletnich" ze ktos mu poradzil pisac jak najmniej i jak najrzadziej a sam Hlasko w tej samej ksiazce stwierdzil ze nigdy nie zdazy przeczytac wszystkich ksiazek, ktore powienien przeczytac.


PRAWDA JEST W KORANIE
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
Hector_Cavalcanti
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 28
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 22.03.08
Dodane dnia 01.05.2012 22:12
"to moj utwor, ktory napisalem majac tyle i tyle lat i tyle doswiadczen zyciowych i nie czuje sie zmieszany kiedy go ponownie czytam" - słyszałem, że wielu sławnych literatów nigdy tego nie powiedziało. Mnie tez na pewno nigdy się to nie przytrafiło. Zawsze się wstydzę za poprzednie wygibasy i eksperymenty. Opiszę to z przerzutnią:

Zawsze czuję się
idiotą kiedyś
dumny teraz
i geniuszem zaraz

Natomiast wklejone przez Reteskę parę lat temu uwagi Herberta, są jak najbardziej na miejscu. Ja nie piszę poezji ale różne frazy sobie "notuję" dyktafonem - polecam bo nie trzeba szukać kartek/czegoś do pisania/klepać w komórce.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
pawel kowalczyk
Użytkownik

Postów: 112
Miejscowość: Stansted
Data rejestracji: 20.06.07
Dodane dnia 01.05.2012 12:34
-zanim zastanowimy sie jak pisac kazdy z osobna powienien zajrzec do jednego z najstarszych swoich utworow...

-wydaje mi sie pisac nalezy na tyle ostroznie i przemyslanie zeby po ilus tam latach moc powiedziec: "to moj utwor, ktory napisalem majac tyle i tyle lat i tyle doswiadczen zyciowych i nie czuje sie zmieszany kiedy go ponownie czytam"





PRAWDA JEST W KORANIE
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
alakoros
Użytkownik

Postów: 2
Data rejestracji: 11.01.09
Dodane dnia 30.04.2012 15:28
Tak !!
Może Pan mnie pochwali !!!

Nie trzeba pisać z wiatrem , który wszystko wywieje
lecz z sercem , a miłość, przygnieść kamieniem.
Co dnia do niej powrócisz , szmer jej słuch przebije.
Miłość to nie tylko moje , ale i wszystkich marzenie
















Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
konto usunięte 7
Użytkownik

Postów: 156
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 26.03.2009 04:27

Przede wszystkim muszę mieć na uwadze swoich czytelników. To oni kreują co chcą czytać. Trzeba czytelnika szanować. Pamiętam zadawane mi pytania po promocji pierwszego tomiku. / dlaczego moje wiersze są takie zakręcone, trudne w odbiorze / Zależy także jakie pokolenie chce mnie czytać, słuchać. Poeta powinien być swego rodzaju barometrem, który reaguje na to, co wokół niego się dzieje. To on, odczytuje nastroje konkretnego człowieka. Przesłanie musi być czytelne, ale nie banalne. Nie można za bardzo wyjść poza siebie, powinno się dać czytelnikowi możliwość zbliżenia do tekstu, tak jak gdyby sam go napisał. Zrozumienie między czytelnikiem, a autorem jest bardzo ważne. Zdaję sobie sprawę, że wiersz nie powinien być patetyczny, ale z drugiej strony odrobina patetyzmu nie zaszkodzi. Myślę, że wiersz powinien żyć własnym życiem. Można np. wkleić wiersz na PP dla własnego TWA, a co będzie kiedy pojawi się poza kręgiem? którzy nie zrozumieją danego utworu bez interpretacji odautorskiej i co dalej?
Nurtuje mnie, czy organizowanie konkursów literackich ma sens?
Wiadomo kto ocenia, ale czy wiersz nagrodzony przez Jury spodoba się zwykłemu czytelnikowi? Poezja nie jest dyscypliną sportową. W przypadku otwartej i zamierzonej rywalizacji pojawia się kłopotliwe pytanie: co jest istotniejsze r11; poezja czy sposób jej artykulacji? Najważniejsze, co chcemy tak naprawdę osiągnąć organizując konkursy, podczas których wiersze się wykrzykuje.
Oczywiście, wspomnę jeszcze o wieczorach poetyckich. Czytelnik przychodzi na takie spotkanie właśnie po to, żeby usłyszeć poetę, jakie fragmenty są dla niego ważne, które słowa akcentuje bardziej, jak obchodzi się z własnymi tekstami.

Nie podoba mi się zaszufladkowanie na zasadzie; ten jest tylko grafomanem, a ten poetą. Kto niby jest na tyle wybitny, żeby o tym decydować? Dobre rady są ważne, bardzo je cenię, ale jeśli ktoś śmie uzurpować sobie prawo do wygłaszania dogmatów, niech się nie waży, bo zaraz może przyjść ktoś inny, jeszcze mądrzejszy i stwierdzi, że jest zupełnie odwrotnie. Potem jeszcze ktoś inny i jeszcze inny.
Są pewne zasady uznane za słuszne, głoszone przez większość, ale to też nie tak. Jeśli zbierze się kilku, z których jeden jest "mądry" a reszta to "idioci", to obowiązującą mądrością stanie się r16;idiotyzmr1;.
Nie wierzę w żadne recepty, bo ich nie ma. uważam, ze należy pisać, .słuchać i krytycznie dopasowywać do własnej kategorii, własnych preferencji itp. Słuchajmy innych, ale jeśli jesteśmy grafomanami - cokolwiek to znaczy - to bądźmy. Po pierwsze dlatego, że nie ma sensu robić czegoś, co będzie wbrew naszej naturze, po drugie dlatego, że może zmieni się kanon i okaże się nagle, że to my jesteśmy ci naj? /wykluczam swoją osobę/. A jeśli nikt nas nie doceni, to znaczy, że nie byliśmy tego warci. Nie da się zadowolić wszystkich, jeden znający się na literaturze powie, że jest super, drugi że do bani. I kogo tutaj słuchać? Dla mnie to jest największy problem - bo nie wiem wtedy, czy poprawiać, czy zostawić jak jest.
Najważniejsze chyba w tym wszystkim jest, żeby nie zgubić siebie w tych stadach dobrych rad.
Jest polemika, zatem temat trafiony. Jeśli brałabym wszelkie uwagi na gorąco i w tym przypadku zmieniłabym tytuł wiersza, jaki byłby sens?
Od siebie mogę tylko dodać, że krytyka literacka z założenia nie jest wyrazem metody naukowo-badawczej, lecz przekonań ideowo-artystycznych.
Autor czeka na komentarze, co tu ukrywać. Najgorszy jest brak zainteresowania, moim zdaniem to gorsze od zjechania tekstu.
Jest przygotowany (niby) na wszelkie rady, czasem wręcz o nie prosi.
I co się dzieje, kiedy znajdzie się ktoś życzliwy - mówię życzliwy, bo wytknięcie błędów jest o wiele trudniejsze, wymaga wiedzy, taktu, nakładu pracy, czasu, uwagi itp. Jest zatem cenniejsze niż pochwała, bo powinno mobilizować do pracy nad sobą.
Można napisać rozprawkę o dystansie do własnej twórczości, albo upierać się i udowadniać czytelnikom, że są głąbami, że nie dorośli do naszego poziomu, że taka jest współczesna literatura lub, że ja tak już mam, tylko co to da?
Dojrzały autor, wie, że wszystkich rad zastosować się nie da. Bo mogłoby się na przykład okazać, że do kreacji, którą stworzył, przyszywają mu to, co nie pasuje. Na wszystko nie można pozwolić. W końcu to on firmuje swoje dzieło metką, czyli podpisem.
Nikt nie wie gdzie są granice doskonałości, kwestią dyskusyjną jest forma przekazu, a nie przekaz formy.



Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 25.03.2009 23:25
dobrze Tess, ze wkleiłaś ten fragment.


http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
reteska
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 325
Miejscowość: Podlasie
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 25.03.2009 23:05
Podaję za monografią Herberta "Poeta czyli człowiek zwielokrotniony" autorstwa Bohdana Urbankowskiego, który cytuje w książce wspomnienie Magdaleny Czajkowskiej:

Zbyszek - spytałam go kiedyś - jak ty właściwie piszesz wiersze, jak ci to przychodzi?
Jak zapytałam, to zadrżałam. Czy wypada pytać, poddawać analizie, dotykać tego daru wybrańców bogów? Ale Zbyszek się nie oburzył (sam później wyznał, że nie lubi "natchnionych twórców", którzy udają przed publicznością, że poruszają się w sferach niedostępnych dla "przeciętnego czytelnika"). Pokazał mi natomiast swój notesik. Zawsze go ze sobą noszę - powiedział - i jak mi jakiś zwrot lub fraza wpadnie w ucho - zapisuję. Może to być tylko całe zdanie albo parę słów. Z czasem to narasta i wtedy myśl rozwijam dalej. Wracam do tego czasami po miesiącach, nawet po roku lub dwóch. Potem nad tym pracuję, skreślam, cyzeluję - aż wreszcie wypuszczam na świat. Pisanie bardzo mnie dręczy i zabiera dużo czasu i skupienia. Bywa, że dniami siedzę nad jedną linijką.


I jeszcze jeden cytat z w/w pozycji. Zbigniew Herbert radzący:

W poezji, jak w każdej sztuce, obowiązuje zasada kompozycji i rygoru. Inaczej mówiąc, świadome i odpowiedzialne organizowanie piękna. Bo rygor jest sztuką skreśleń. Sztuką zastępowania paru słów jednym słowem, gdyż na tym właśnie polega poetyckie bogactwo. A jak tu skreślać, jak tu realizować własny zamysł, jak tu osaczyć wzruszenie, jeśli nieopanowana śpiewność narzuca inne treści.


"jeżeli umierać ma człowiek/a rodzić się w jego miejsce poeta//
to nie chcę pisać/wierszy"
Z.Joachimiak
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
konto usunięte 56
Użytkownik

Postów: 291
Miejscowość: Hrubieszów
Data rejestracji: 24.03.07
Dodane dnia 25.03.2009 15:56
Christos Kargas napisał/a:
Oczywiście, tylko, że owa idea musi być romantyczna, nie wszystkie przecież są. Z drugiej strony "studiowanie i wyuczenie się...przyda się jeśli samemu się...kocha pisa"ć. :)


kiedy się studiuje poezja staje się pasją intelekt się poszerza
warsztat myślę że wyrabia się z czasem, mówię to widząc po sobie kiedyś pisałem co mi było w głowie a teraz zwracam jakąś większą uwagę na rymy lub to czy piszę ośmiozgłoskowiec


Chciałbym też zwrócić wam uwagę na to że warto mieć jakieś przesłanie które motywuje do napisania takiego lub innego wiersza... message of love jeśli pisze się erotyk i protest song w duszy jeśli chce się napisać wiersz zwracający na coś uwagę. Piszę tak ponieważ dużo jest wierszy o niczym i do nikogo

Co myślicie o takim, ideowym i zaangażowanym podejściu do pisania, jak opisałem w ostatnim akapicie? Czy macie takie same wrażenie że misja poezji jest tak samo ważna jak misja wychowawców tzn. poezja jako środek ukierunkowujący percepcję rzeczywistości bądź emocji.


"Powierz swe dzieło Panu,
a nie przepadnie..."
Salomon
http://slawek.portal.liryki.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
bols
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 335
Miejscowość: wrocław
Data rejestracji: 26.10.08
Dodane dnia 24.03.2009 23:15
Ja nie wiem, jak należy pisać, jak należy malować; im bardziej wnikam, tym bardziej nie umiem dać recepty, ani sobie, ani innym.


bols
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 24.03.2009 23:04
Oczywiście, tylko, że owa idea musi być romantyczna, nie wszystkie przecież są. Z drugiej strony "studiowanie i wyuczenie się...przyda się jeśli samemu się...kocha pisa"ć. :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
konto usunięte 56
Użytkownik

Postów: 291
Miejscowość: Hrubieszów
Data rejestracji: 24.03.07
Dodane dnia 24.03.2009 14:58
ja myślę że aby dobrze pisać romantycznie musi autorowi przyświecać jakaś idea a studiowanie i wyuczenie się czegoś nie przyda się jeśli samemu się nie kocha pisania.

idea i miłość - to jest najważniejsze



"Powierz swe dzieło Panu,
a nie przepadnie..."
Salomon
http://slawek.portal.liryki.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
Christos Kargas
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 295
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 11.09.07
Dodane dnia 21.03.2009 19:13
Należy napisać według jednej z form romantycznych - wystarczy sięgnąć i postudiować, podejście zaś jak najbardziej romantyczne - też można poczytać o romantyzmie. To chyba jasne? Niejasne jest po co sięgać po wzory poezji, która już była? O ideach/ideałach, ojczyźnie, walkach o słuszną sprawę, miłości, można z powodzeniem pisać wzorując się na współczesną poezję, albo, jeszcze lepiej, ustanawiając własną formę wypowiedzi poetyckiej.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jak NALEŻY pisać?
konto usunięte 56
Użytkownik

Postów: 291
Miejscowość: Hrubieszów
Data rejestracji: 24.03.07
Dodane dnia 21.03.2009 17:57
A Waszym zdaniem co powinien zawierać w sobie wiersz by mógł być stawiany za wzór poezji romantycznej?
Jak należy taki wiersz napisać? Jakie mieć podejście?
Pozdrawiam
jan_fryderyk


"Powierz swe dzieło Panu,
a nie przepadnie..."
Salomon
http://slawek.portal.liryki.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
Elżbieta Lipińska
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 74
Miejscowość: Wrocław
Data rejestracji: 07.03.09
Dodane dnia 16.03.2009 11:43
Dobrze.


EL
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
konto usunięte 56
Użytkownik

Postów: 291
Miejscowość: Hrubieszów
Data rejestracji: 24.03.07
Dodane dnia 16.03.2009 06:26
Pisać z duszy olśnionej pięknem istnienia. Kochać pisanie do tego stopnia, że nie pragnie się mieć obok siebie drugiej połówki /szaleństwo/
Kochać sztukę - wtedy jesteśmy prawdziwymi poetami. Kochać stawianie liter i układanie w strofy, fascynować się poetyką, żywą i nieskrępowaną współczesnym trendem...

Panowie piszą dla kobiet...
Panie piszą dla mężczyzn... - oto klucz do sukcesu Poezji jako sztuki natchnionej przez Erato...


"Powierz swe dzieło Panu,
a nie przepadnie..."
Salomon
http://slawek.portal.liryki.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
konto usunięte 56
Użytkownik

Postów: 291
Miejscowość: Hrubieszów
Data rejestracji: 24.03.07
Dodane dnia 04.03.2009 09:57
Vagirio napisał/a:
Pisać tak, by cię zrozumiano i wracano do utworu, choćby jednego na sto, choćby jedna osoba na tysiąc. Byś potrafił przekazać obraz zapisany w kilku wersach, byś był zapamiętywany jako autor.

To sobie wziąłem do serca


"Powierz swe dzieło Panu,
a nie przepadnie..."
Salomon
http://slawek.portal.liryki.pl/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
bols
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 335
Miejscowość: wrocław
Data rejestracji: 26.10.08
Dodane dnia 03.03.2009 22:45
C h c ę sprostować: nogi na biurku, a głowa w chmurach.


bols
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
kokaina
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 38
Miejscowość: białystok
Data rejestracji: 17.08.08
Dodane dnia 03.03.2009 21:29
wcale nie trzeba sie prostowac
najwazniejsze to siedziec wygodnie. to dobre dla kregoslupa
a pisac nalezy dobrze
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: jak NALEŻY pisać?
Krzysztof Kleszcz
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 102
Miejscowość: Tomaszów Maz.
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 03.03.2009 20:58
pisać trzeba od lewej do prawej i kleksów nie robić
www.bialafabryka.blogspot.com Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 8
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66810491 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005