poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPiątek, 03.05.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Chimeryków c.d.
FRASZKI
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
Miauczenie zwrotne
fornir
Za horyzontem
Habitat
Kropelka tlenu
Majowo...
Zejście
Prywatnie
TO MUSIAŁO NADEJŚĆ
Marek Wawrzkiewicz "...
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | FORUM - czyli o wszystkim co interesuje poetów i nie może być gdzie indziej zakwalifikowane
Autor RE: czyżby?
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 23.01.2009 15:31
Krysmys- byłem pewien że 2008, ponieważ w Olkuszu, jak podano, Twoja wygrana w 2007 r. została uhonorowana tomikiem debiutanckim.
tak to do mnie dotarło?
Ale i tak jestem czytelnikiem Twoich wierszy, z których większość dostrzegam w prasie.
pozdrawiam JBZ.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: zaskoczenia, odkrycia, podsumowania
Robert Furs
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 171
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 16.04.07
Dodane dnia 23.01.2009 13:37
Najbardziej zaskakuję sam siebie, zastanawiam się, ile we mnie jeszcze do odkrycia. Żartuję, oczywiście. Na mnie spore wrażenie zrobiła poezja Alesia Debeljaka (Aleś Debeljak). Nie będę tu opowiadał o samym autorze, bo nie taki jest cel tego wątku. Przyznam jednak, że w 2008 r. jego poezja odcisnęła swoiste piętno na mojej duszy. Wcale nie najnowsze już " Imiona Śmierci" przeczytałem kilkakrotnie. Ta fascynacja spowodowała, że poznałem głębiej współczesną poezję słoweńską. Polecam.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: zaskoczenia, odkrycia, podsumowania
konto usunięte 10
Użytkownik

Postów: 308
Data rejestracji: 05.09.07
Dodane dnia 23.01.2009 11:47
Książka metrykalnie z 2008, ale wyszła tak naprawdę w 2009, "Drobne, drobne" Pasewicza.
"Filtry" Wiedemanna, zaskoczyły mnie kompletnie i dobrze.
"Dusze monet" Jaworskiego, dawno się tak nie uśmiałem. Moja anarchistyczna duszyczka od razu pokochała tę książkę.
Do tego dwóch klasyków: Wallace Stevens i William Carlos Williams, nareszcie!
Na zakończenie tom esejów Johna Ashbery'ego "iNNE Tradycje"


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: zaskoczenia, odkrycia, podsumowania
Rafał Gawin
Użytkownik

Postów: 218
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 23.01.2009 11:45
krysmys - już poprawiłem;)

Piotr Kuśmirek - w sumie tak; a obecnie tak samo jest z Ę Krzysztofa Kleszcza.
w każdym razie Rdza i tak załapała się do kilku prestiżowych podsumowań 2007 roku, czyli można powiedzieć, że dała się poznać jako książka z 2007;)

PS: a Drobne! Drobne! Edwarda Pasewicza jako książka z 2008 r. (i taki rok "produkcji" ma wpisany), podczas gdy poprzednia książka z tej serii WBPiCAK (SALE SALE SALE Szczepana Kopyta) jako rok wydania ma podany 2009? tu już jest większy problem jeśli chodzi o chronologię;)
Edytowane przez Rafał Gawin dnia 23.01.2009 11:54
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: zaskoczenia, odkrycia, podsumowania
krysmys
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 41
Miejscowość: Zgorzelec
Data rejestracji: 22.03.07
Dodane dnia 23.01.2009 09:19
ups, debiut mój to był w 2000 roku, w sumie nawet w 1995. ale dzięki za miłe słowa :P
www.k.myszkiewicz.prv.pl Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: zaskoczenia, odkrycia, podsumowania
piotr kuśmirek
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 314
Miejscowość: Koszmar Stopień: Justyciariusz Oprawca PP
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 23.01.2009 08:44
rafał, wiem, że w 2007, ale sam wiesz dobrze ze premiera była pod koniec grudnia :P

ps. ubiegłorocznych debiutów mŁodzian nie czytalem (poza murowanieckim) , jaby mŁodzianie mogli przesłać byłoby fajnie :)




________________________________________

I love the smell of napalm in the morning
http://literackie.pl/autor.asp?idautora=52&lang= Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: zaskoczenia, odkrycia, podsumowania
Jerzy Beniamin Zimny
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 173
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 23.07.08
Dodane dnia 22.01.2009 18:05
Miniony rok?
Z debiutów, zdecydowanie Krystyna Myszkiewicz i Michał Murowaniecki.
Wspomnę także o R. Miniaku i P. Gajdzie.
Nadal fascynuje mnie M. Baczewski i Joanna Mueller, autorka "Zagniazdowników" której słowotwórcza gra jest już zjawiskiem godnym uwagi?
A na koniec, moje osobiste odkrycie? Chłopak ma 16 lat, jest uczniem jednego z poznańskich liceów i zdradza wielki talent.
JBZ.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: zaskoczenia, odkrycia, podsumowania
Rafał Gawin
Użytkownik

Postów: 218
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 22.01.2009 12:31
ograniczę się do polskich autorów.

zadebiutowali ci, którzy w jakimś sensie mieli (lub wreszcie powinni;)) zadebiutować: Monika Mosiewicz, Piotr Gajda, Krzysztof Kleszcz, Sławomir Elsner, Michał Murowaniecki, Marcin Czerkasow, i jak dla mnie w przypadku Moniki jest to bardzo dobry debiut, a w przypadku pozostałych wymienionych - debiuty co najmniej dobre.

odkrycie? jak dla mnie - Igor Jarek. w Różyczce już widać spory potencjał. Dominika Dymińska? może "namieszać";) i zwróciłbym jeszcze uwagę na zestaw Marcina Biesa w "Połowie 2010" Biura Literackiego, a już zwłaszcza wiersz Atrapizm.

co do książek Michała Płaczka i Dominika Bielickiego - nie podzielam entuzjazmu, w każdym razie następne książki obu Panów przeczytam z zainteresowaniem, tutaj może się coś wydarzyć;)

wreszcie - Czarne wesele Roberta Miniaka, czyli "debiut właściwy" autora. podchodziłem do tej książki z dużą rezerwą (z powodu przesadzonych, zresztą nie tylko w moim odczuciu, zapowiedzi, "rewelacji poetyckich" itp.) i mimo tego nie zawiodłem się - kawał bardzo dobrej roboty poetyckiej.

a poza debiutami? jak dla mnie przede wszystkim Lacrimosa Radosława Kobierskiego, Piosenka o zależnościach i uzależnieniach Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego i Utwór o Matce i Ojczyźnie Bożeny Keff.
w dalszej kolejności Nowe Zoo Adama Kaczanowskiego i Orinoko Wioletty Grzegorzewskiej oraz wspomniane już przez Piotra książki Macieja Woźniaka i Romana Honeta, a także na pstryk i zew Krystyny Myszkiewicz oraz Wszystko Bohdana Zadury (mogę się zgodzić, że to książka słabsza od Kopca kreta i Ptasiej grypy, ale na pewno nie rozczarowałem się;)). czyli - prawie same "potwierdzenia";)

no, nie przeczytałem (jeszcze) debiutanckiej książki Konrada Góry, a ona najprawdopodobniej mogłaby "namieszać" w moim zestawieniu;)

a co budzi moje wątpliwości? niezmiennie tzw. poezja cybernetyczna;)

PS: Piotr Kuśmirek - Przemek Owczarek debiutował w 2007 roku;)
Edytowane przez Rafał Gawin dnia 27.01.2009 23:05
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: zaskoczenia, odkrycia, podsumowania
magda gałkowska
Użytkownik

Postów: 947
Data rejestracji: 11.03.07
Dodane dnia 22.01.2009 12:08
dla siebie odkryłam Roberta Lowella - może późne to odkrycie, ale objawił mi się wręcz, być może po prostu dojrzałam do czytania jego wierszy

poza tym podobnie jak Piotr - książki Sławka Elsnera i Romana Honeta

w Łodzi na Bierezinie moją uwagę zwróciły wiersze Ani Wieser nominowanej do nagrody, mam nadzieję, że będziemy mieli okazję ją poczytać, bo warto

i chyba największe dla mnie samej zaskoczenie - wiersze autorki, za poetyką której kiedyś nie przepadałam, a teraz, całkiem niedawno odkryłam ją dla siebie - "Monodia" Marzanny Kielar



http://www.zwiazanijezykiem.blogspot.com/ Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: zaskoczenia, odkrycia, podsumowania
piotr kuśmirek
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 314
Miejscowość: Koszmar Stopień: Justyciariusz Oprawca PP
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 22.01.2009 11:07
ostatni rok - hm, hm, hm

część rzeczy pewnie powróci przy księżce roku 2008 roku, bo to żadne odkrycia, co bardziej potwierdzenia, czyli zjawiskowe ksiązki: honeta ("baw się" i wznowione, a więc odkrywane na nowo poprzednie, w tomie "moja"), kobierskiego (lacrimosa), woźniaka (iluzjon), wiedemanna (filtry)

a także świetne debiuty: owczarka, murowanieckiego, płaczka, bielickiego ( tu zaskoczenie może wynikać z czegoś innego:P) i elsnera

a także wykopanie w sieci trzech młodych dziewczyn, których pisaniu polecam przyjrzeć się bliżej, czyli dominice dymińskiej (na pp slh, ale dawno jej nie było); oraz 2 znalezionym w innym miejscu w sieci: http://ainadal.digart.pl/ i http://chwila.digart.pl/. w przypadku tych trzech pań w przyszłości może się dużo dobrego podziać.




________________________________________

I love the smell of napalm in the morning
http://literackie.pl/autor.asp?idautora=52&lang= Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor zaskoczenia, odkrycia, podsumowania
arekogarek
Użytkownik

Postów: 99
Miejscowość: kraków
Data rejestracji: 09.11.07
Dodane dnia 22.01.2009 10:09
może zamiast pisać jak i co komentować podzielcie się opniami i wrażaniami z własnych odkryć literackich ostatniego roku.

spróbujcie podsumować co Wam się udało a co wymaga poszukiwań.
no i podpowiedzcie jaka estetyka Was urzekła, a która wzbudza wątpliwości.

będę wdzięczny za wasze opinie.a
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67186035 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005