poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUM ˇ KSIĘGARNIA "POEZJA"środa, 06.07.2022
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT

KSIĘGARNIA "POEZJA"

LINKI

KONTAKT

Szukaj

Ostatnio dodane Wiersze
Zapach nocy
Przestrzeń
Na Orlej Perci
trawa na śniadanie
między Borgesem a Pu...
Piramida
Teoria liczb niewspó...
PAW
Błękitne geny
fraszka z lamusa: ce...
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Chimeryków c.d.
Loki dla ostrzyżonyc...
slam?
Zbiórka na tomik wie...
,, limeryki"
Co to jest poezja?
Parafrazy
playlista- niezapomn...
FRASZKI
moja książka poetycka
Licznik odwiedzin
[licznik]
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Autor RE: Loki dla ostrzyżonych na glacę. Frazeologizmy, idiomy, paremiografia, aforystyka przekorna...
abirecka
Użytkownik

Miejscowość: Wieliczka
Data rejestracji: 01.06.11
Dodane dnia 05.07.2022 12:18
Kto chce przekrzykiwać się do waty albo styropianu, to gorąco polecam "Chimeryki" :-))) Trzeba mieć zaparcie :-D :-D :-D

Pełna podziwu - skromna abirecka ;-)))

"Na początku było Słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było Słowo..." (Prolog Ewangelii wg św. Jana)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Loki dla ostrzyżonych na glacę. Frazeologizmy, idiomy, paremiografia, aforystyka przekorna...
abirecka
Użytkownik

Dodane dnia 19.06.2022 08:55
Pan Stanisław Jerzy Lec z kolei, choć już po trosze zapomniany, mimo wszystko wart jest wszystkie możliwe słowa:

"Jestem synem słońca!" - mówił do mnie pieg na nosie Madame X". Prawda: bo "prawdziwa mądrość nie opuszcza głowy", gdyż "z genialnej myśli można usunąć wszystkie słowa", natomiast "to, co się rodzi martwe, długo nie może umrzeć" ;-)

"Na początku było Słowo, a słowo było u Boga i Bogiem było Słowo..." (Prolog Ewangelii wg św. Jana)
abirecka
Użytkownik

Dodane dnia 19.06.2022 07:37
Jest to część pierwsza tzw. chimerycznego śmiechu przez łzy, w czym Ksiądz Poeta Jerzy Hajduga jest niezrównany, zaś jego gra słów nie do pokonania :))) Zwłaszcza w momencie, kiedy Autor "Tęskni za wariatami":

Jerzy Hajduga: zatrzymać z czasu chwile / Opracowanie graficzne Maria Kuczara. Kraków / Drezdenko 2018, Wydawca M K, ss.59

Posiadam tę słabość, że w momencie, kiedy po raz pierwszy biorę do ręki książkę, patrzę niezmiennie na jej okładkę.
Podobnie teraz. Ach, jaka ona [okładka] piękna: żółto płowa niby rozwiana wydma bądź wypalona ziemia, albo odmienniej: szare, surowe lniane płótno z wyszytą nań aplikacją tarczy dziewiętnastowiecznego kieszonkowego zegarka Pradziadka. Pośrodku cyferblatu męska postać, czyli sylwetka Autora tomiku zasłaniająca sobą godzinę dwunastą. Cień postaci, wydłużony, ponieważ jest to późne popołudnie, więc także pora na five o'clock, punktualnie o godzinie siedemnastej.

"Zatrzymać z czasu chwile", czyli równe 45 minut godziny lekcyjnej. Na każdą miniaturę przeznaczonych zostało, z refleksją połączonych, 60 sekund lektury. Teraz pytanie: ile z tych na wzór z cienkopisu wydrukowanych migawek utrwali się w czytelniczej pamięci?

Bez nadmiernych spekulacji mogę domniemywać, iż na pewno będą te - zilustrowane artystycznym obiektywem Pani Marii Kuczary - wpisujące się w treść zapisków z następujących stroniczek:

8:

WNIEBOWZIĘTY

nawet motyl ze mną
w lustrze pokazuje
skrzydła

15:

WPADAJĄCE SŁOWO

nocą sam leżę i słucham
ale nie ma nocy
nie jestem sam

24:

ULEWA Z DESZCZEM

wolę cię taką
ani śladu
w oknie

31:

OBJĄĆ
lewa ręka nie wie
niech nie wie
o prawej

36:

SZEPT ODCHODZĄCEGO

już się nie martw
o swoją łzę
sama wraca

43:

LICHTARZ ŚWIEC

kiedyś rozpalał wieczory
dzisiaj wystarczy
płomyk

48:

PRZEDE MNĄ

moje wiersze
jak grzechy
pierwsze

Powiedzmy szczerze: fotografie Pani Marii Kuczary nie są ani słodkie, ani tym bardziej uładzone. Na temat artystycznego kunsztu samej Twórczyni pisałam - sądzę że w miarę wnikliwie a jednocześnie obiektywnie - na poetyckim portalu "poezja-polska.pl":

http://www.poezja-polska.pl/fusion/forum/viewthread.php?forum_id=31&thread_id=1871

teraz natomiast dodam, iż po obejrzeniu wszystkich zilustrowanych miniatur, nie zawsze mam ochotę, aby ów "czas zatrzym(yw)ać".

Oto bowiem skurczona na męskiej dłoni rusałka-pawik na pewno nie poleci dalej niż do motylego nieba [właśnie opadł jej ze skrzydełek życiodajny pyłek]; trudno też będzie splecionym palcom zmobilizować się do rozegrania - przypuszczalnie z samym sobą - kolejnej partii szachów. Ulewa zaciąga zimnem, zaś podobne do ludzkich płuc rozkołysane drzewa dawno przepełnione wodą. Usypuje się także szczypta czasu z palców finezyjnie dopracowanych dłutem boskiego Snycerza, zatem i sama "chwila" nie potrwa zbyt długo; alegorią śmiertelnego znużenia można by nazwać oparte na kolanach ręce, które właśnie poprzez ten gest wbitych w uda paliczków udowadniają, iż osadzony w wyjątkowo byle jakim otoczeniu model ma wszystkiego serdecznie dość. Z kolei ja mam dość, kiedy patrzę na tzw. "lichtarz świec", mimo woli kojarząc go z umęczonymi ciałami ofiar wszelkiego rodzaju tortur, a choć pachnie czerwone, lśniące jabłko z gatunku "Jona gold", z pewnością nie jest ono owocem, które by posiadało cokolwiek wspólnego z grzechem, z którym m.in. skojarzono papierówkę.

"Zatrzymać z czasu chwile", tylko jakie? Bo akurat ja:

TĘSKNIĘ ZA WARIATAMI

tak jak tęsknisz
za mną gdy
wracam

Autor Loki dla ostrzyżonych na glacę. Frazeologizmy, idiomy, paremiografia, aforystyka przekorna...
abirecka
Użytkownik

Dodane dnia 17.06.2022 23:13
Poczytałam sobie z uwagą o tzw. chimerykach i do czego doszłam? Wszak żeby jednak było - w miarę - miło, to poniżej przypomnę piosenką Maryli Rodowicz, że:

https://www.youtube.com/watch?v=zsiRt7Seq50

No bo było... I powiedzonka, i rymowanki, i przekorna aforystyka. Również sprowadzone niemal do kropki względnie średnika poetyckie miniatury np. portalowego lira. Albo Jerzego Harasymowicza [por.: "W Botanicznym wiersze zen". Kraków 1992], gdzie krakowski Poeta [1933-1999] tak pisze o tym, iż:

Chmura leci do tyłu
gdzie jest przód

Albo:

"Ścieżka w Botanicznym"

Tyle lat biegną za drzewem
uniesione stopy ścieżki

Ścieżka bez nas
nie zrobi kroku

czy wreszcie:

"Październik"

Światło zasypia
z głową pod skrzydłem chmury

Z kolei Autor "Myśli nieuczesanych" - Stanisław Jerzy Lec [1909-1966] miał dopiero gadane, znaczy "pisane", kiedy informował:

"Zegar tyka wszystkich", zaś "Jedynie ludzie o zdrowych zmysłach wariują" zresztą "Najtrudniej jest podpalić piekło".
A następnie: "Tradycja - dziedziczne szlachectwo plagiatu". Oraz jednocześnie: "Tchórz, rzekło łajno. Boi się mnie tknąć".
Pewnie, że się boi, ponieważ wedle, przechodzącej w przysłowie [i to niekoniecznie wnikliwej] obserwacji, trzeba "kogo dobrego" życzliwie ostrzec, aby ów "nie ruszał gówna, ponieważ będą mu śmierdziały ręce..."
Przekrojowy Wacuś był od pana barona Leca bardziej subtelny; on jedynie informował, że "Miłość to taka dziwna choroba, która dwoje dorosłych ludzi kładzie od razu do łóżka".

Bon moty, myślenie abstrakcyjne, głupawki i im podobne zjawiska funkcjonują w każdym, bez wyjątku, języku. Dokładniej: w mowie potocznej, dlatego moim skromnym zdaniem wysilania się na te bądź inne werbalne hybrydy, jakkolwiek nikomu nie przynoszą żadnych wymiernych szkód, to w sensie umownej "przestrzeni" nie tyle ją, znaczy "przestrzeń" poszerzają oraz "ubogacają", co zwyczajnie - "zagracają". Przecież, znów przypominam słowa piosenki: "to już było i nie wróci więcej"?

Skocz do Forum:
Współpracują z nami

agencja zatrudnienia

REKLAMA GOOGLE

Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
I OKP „debiutJ...
Pożegnanie literata ...
Noworocznie
Wywiad z Karolem Mal...
Wylane na papier
REFLEKSY XIV Ogólnop...
Nowy tomik Michała W...
IX OKP im. Michała W...
Werdykt jury XLI OKP...
XVI OKP NA WIERSZ "2...
Użytkownicy
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 265
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Michał Mamet

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

63804884 Unikalnych wizyt