poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 28.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Deadline
Zobacz Temat
poezja polska - serwis internetowy | POEZJA I OKOLICE | RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW
Strona 1 z 2 1 2 >
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 30.06.2009 07:16
:)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Elizja
Użytkownik

Postów: 26
Miejscowość: zielona góra
Data rejestracji: 05.10.07
Dodane dnia 29.06.2009 15:31
Proszę bardzo. :) I przepraszam za pomyłkę w zapisie pani imienia.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 29.06.2009 08:56
Elizja: "wiersze przeczytałam, i niektóre naprawdę bardzo mi się spodobały"

dziękuję, że Pani tak myśli!

:D

pozdrawiam serdecznie :)
Edytowane przez Dorota Bachmann dnia 29.06.2009 10:00
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Elizja
Użytkownik

Postów: 26
Miejscowość: zielona góra
Data rejestracji: 05.10.07
Dodane dnia 29.06.2009 00:27
"Oczywiście, nie oczekuję, że kogokolwiek on zawojuje, bo to nie takiej klasy książeczka" Pani Dproto, takich zdań jest sporo w pani wypowiedziach, zastanawiam się tylko po co? nie lepiej zwyczajnie, napisać - dziękuję, że tak myślisz!, niż te eufemistyczne mizdrzenie i fałszywa skromność?, nie wierzę tej pani skromności za grosz, choć wiersze przeczytałam, i niektóre naprawdę bardzo mi się spodobały.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 22.06.2009 18:53
IRGO - dziękuję serdecznie :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
IRGA
Użytkownik

Postów: 308
Miejscowość: Gdańsk
Data rejestracji: 04.02.09
Dodane dnia 22.06.2009 16:13
Doroto! Zdobyłam tomik. Przeczytałam. CIESZĘ SIĘ się, że mogłam Cię spotkać. Pozdrawiam bardzo, bardzo serdecznie :)))
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 22.06.2009 15:49
Kuba, miło mi, że zechciałeś książeczkę przeczytać. Za ocenę jestem bardzo wdzięczna :)

Jako że to debiut, więc słowa Twoje:
jest widoczna świadomość autorki że wie gdzie chce iść, nie miota się i nie udaje kogoś kim nie jest - dlatego jeśli nie uważam tej książki za "świetną", to uważam ją za obiecującą.
radują mnie niepomiernie i dodają odwagi.

Zarzuty/uwagi przyjmuje pokornie. Co będzie dalej, nie wiem. I w tej niewiedzy, co i jak przypłynie do mnie w pisaniu, jest jego smak.
Pozdrawiam.
Swoją drogą "Dzieląc pomarańczę" to dopiero skrótowiec, wypakowałam tam z siebie jumbo jeta pakunków:)
Edytowane przez Dorota Bachmann dnia 22.06.2009 15:58
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Kuba Sajkowski
Użytkownik

Postów: 479
Miejscowość: Poznań
Data rejestracji: 10.03.07
Dodane dnia 22.06.2009 15:18
czytając te wiersze w większej dawce (bo w mniejszych dawkach już się wypowiadałem, najczęściej przychylnie) mam pewien problem.
samo dążenie do oszczędności, skupienie, uważność tej poezji są na pewno obiecujące. mimo to jednak wiele z tych wierszy mnie nie chce do siebie przekonać. starałem się sobie odpowiedzieć dlaczego - i wyszło mi na to, że - przynajmniej dla mnie - skrótowość okazała się bronią obosieczną. z jednej strony prowadzi do zaskakujących i interesujących przeskoków i zestawień, a z drugiej strony mam czasem wrażenie, że autorka ze skrótowością przesadza, w związku z czym wielu wierszom czegoś brakuje, jakiegoś elementu, który by (mnie) dawał pełen obraz.

niezależnie od tego, jest widoczna świadomość autorki że wie gdzie chce iść, nie miota się i nie udaje kogoś kim nie jest - dlatego jeśli nie uważam tej książki za "świetną", to uważam ją za obiecującą. także zobaczymy co dalej, a na razie wybieram sobie z tej książki kilka wierszy (z "Dzieląc pomarańcze" na czele, który od momentu komentarza do jednego z moich tekstów stał się moim ulubionym tekstem autorki ;))


http://jacobsen64.blox.pl/html Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 09.06.2009 10:16
amatorko poezji, ale mi miło :)
Dziękuję, że mi to napisałaś i pozdrawiam serdecznie.


Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
amatorka poezji
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 154
Miejscowość: Pyrlandia
Data rejestracji: 12.03.07
Dodane dnia 09.06.2009 07:42
Jestem po lekturze tomiku, który dotarł do mnie dzięki R.M.
Bardzo dziękuję Ewo, za umożliwienie mi poruszania się pomiędzy "Ja, Mnie, Moje" i R.M. ,że miał tomiki (nie tylko swoje) na majówce.
Zanurzenie się w wersach sprawiło mi ogromną przyjemność i wiem ,że będę wracała do zawartych w tomiku wierszy, a na PP będziesz jedną z niewielu moich ulubionych poetek. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.


A za oknem na dwa świerszcze mi gra...



zakręcona bluesem
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 08.06.2009 23:03
Mikołaju,
zrobiłeś mi wielka przyjemność tym przede wszystkim, że ten tomik przeczytałeś. I że chciało Ci się o nim napisać. Oczywiście, nie oczekuję, że kogokolwiek on zawojuje, bo to nie takiej klasy książeczka. Cieszy, że widzisz, iż płaszczyzn odczytania całości jest kilka, tak mi się marzyło.
Chcę, byś wiedział, że wiersz "Żywa" jest o Chrystusie, Nauczycielu wszech czasów. Także i moim największym. Konotacje Biblijne ma też m.in. "Dzieląc pomarańcze" [mojemu czytaniu Biblii w tym zakresie nie przeczy nauka Kościoła:) ].
Bardzo dziękuję za recenzje i serdecznie pozdrawiam.
Edytowane przez Dorota Bachmann dnia 08.06.2009 23:05
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
kotkonia
Użytkownik

Postów: 61
Miejscowość: poznan
Data rejestracji: 22.11.07
Dodane dnia 08.06.2009 22:14
Gorsza? przepraszam zatem za śmiałość :)Muszę powiedzieć jeszcze o akcentach , treściach najwyższej wagi. Boże gospodarstwo i Tożsamość."Korowina rozpadła się w rude próchno, pod nią stonogi i wije"I z drugiego już wiersza " Boję się jednak- wędrowny ogień pali kolejne wiązki drwena, że nie zostaje nawet popiół". Co z nas zostaje? Co bedzie z naszej miłości (sic)? Kolejne odniesienie ekumeniczne
(dla mnie ważne) w wierszu Cyfrowy zapis. Oleum sanctorum, zwyczajna oliwa roślinnego pochodzenia/ kontra sebum, czyli tłuszcz odzwieżęcy, w którego powstawanie zamieszany jest nasz układ nerwowy (rośliny wszak tego dys/konfortu nie miewają:)) I znowu pojawia się jakby pytanie o całość : czy jesteśmy czymś mniej , czymś uniżonym , godnym wyłącznie współczucia czy podążamy jednak , jak chciałbym podchwycić , za "Jego słowem".
Jeśli pojawiają się takie refleksje, to nie umniejszają, ani nie ograniczają odbioru tego tomiku, są naturalną konsekwencją czytania.
Pozdrawiam :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
kotkonia
Użytkownik

Postów: 61
Miejscowość: poznan
Data rejestracji: 22.11.07
Dodane dnia 08.06.2009 21:36
Teraz mogę powiedzeć kilka słow więcej. Nabyłem, przczytałem zostałem oczarowany, zawojowany? Nie,bo bardzo kobiece to pisanie.
Podział na 3 części , dla mnie , laika nie znającego konkretnych odniesień do tardycji zen, to po prostu 3 etapy życia. Koncept to nie nowy, a zatem zdatny , aby komunikacja odbywała się na poziomie uniwersalnym.Sądzę, że taka też była wola autorki - stworzyć przekaz powszechny, nie ograniczony jedynie do określonej konfesji. Przypomniał mi się prof Świeżawski, który w czasie wykładu dla "humanistów dyletantów" powiedział " nie ma filozofii chrześcijańskeij". To samo odnosi się do poezji, jest jedna. W tym przypadku widać oczyswiście pewne drogi, wybory , ale widać przede wszyskim wiersze. Tomik czyta się spoójnie , głądko i zarazem nie czyta się go do końca, pozostaje granica, która być może dzięki kolejnym odczytaniom będzie przenoszona dalej.
Pierwszy krąg: dzieciństwo, przyglądanie się zyciu, rytuałom opisywanym nie własnym , a nabytym od innych, np. dziadków językiem. Stąd i wiersz o ukrzyżowaniu a także mój ulubiny Żywa. Zdaję sobie sprawę , że autorka, odmiennie niż ja, pisząc "pragnę właśnie Jego słow: daj mi pić" , określenia "Jego" nie traktuje dosłownie a raczej metaforycznie, podobie jak czynili to mistrzowie wschodniej metafizyki - np. Rumi czy Hafiz. Chodzi tu , jak zakładam , o pewnego Nauczyciela, wzorzec Nuczyciela, a nie o konkretne ( dla mnie absolutnie ) Ty.Jednak potrzeba autorki przedstawiania wątków ekumenicznych przekracza ten pierwzsy etap.
Druga część : "motylem będąc", w tym przypadku par exelance kobietą:) Te teksty przeznaczone do wielkiego podobania:), choć refleksyjność ich byawa także gorzka.Po Odcieniach - odkrywaniu bezgrzesznej zmysłowości , następują wreszcie Czułe punkty - tekst o zdradzonej peelce. Jeszcze inaczej próbowałem przeczytać ten podroździał. Przez pryzmat Pieśni nad pieśniami. Bo poetyka autorki pozostawia spory margines na samodzelne poszukiwania. Moją uwagę przykuł wiersz Dzieląc pomarańcze. To samo odniesienie do "oblubieńca" co w wierszu Żywa, ale tu brak pozytywnego rozwiązania: "Powiedziano był na początku i będzie na końcu, choćbym znała wielu".A jako puenta "Jest tylko dziń i noć', tak jakby bohaterowie nie zdołali się ostatecznie zebrać, odnależć podczas tych "nocy i dni". Bywa i tak. Czy "Ty " zostało zanegowane? Nie wiem.
W każdym razie to co słodkie i to co gorzkie w ziemskiej miłości zrównoważyło się. Wyzerowało?
Trzeci etap : dojrzałość po prostu. Co zostaje ze mnie. Najbardziej spodobał mi się wiersz W basenie jest ryba: "Budowle drażnią powtarzalnością łuków/ brwiowych" Ale ja mam prywatny kult dla łuków brwiowych, które najświetniej uzaoczniją indywidualizm, piękno. I to mi ten wiersz przypomniał, mimo ,ze może autoska puenta jest gorsza niż w tym przypadku czytelnicza:)).
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 14.05.2009 08:40
violu, bardzo dziękuję :)
Książeczki będą w Sklepiku PP w przyszłym tygodniu :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
viola
Użytkownik

Postów: 8
Data rejestracji: 18.12.07
Dodane dnia 13.05.2009 16:16
Gratulacje!

kochany spodziewam się śmierci

juz to jedno zdanie zachęciło mnie do kupienia książki
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 13.05.2009 11:09
Mikołaju, ten wierszyk w tym tomiku nieobecny, ale jest w takim malutkim, buddyjskim, który niedługo się ukaże. :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
kotkonia
Użytkownik

Postów: 61
Miejscowość: poznan
Data rejestracji: 22.11.07
Dodane dnia 12.05.2009 20:51
Gratuluję:) Z niecierpliością czekam na tomik. Czy jest w nim wiersz Droga? Zrobił na mnie ogromne wrażenie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 10.05.2009 08:22
przemek

bardzo dziękuję za takie miłe słowa, dodałaś nimi odwagi :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
przemek
Użytkownik

Postów: 10
Miejscowość: Kraków
Data rejestracji: 10.08.08
Dodane dnia 09.05.2009 06:07
Bardzo lubię Twoje wiersze. Cieszę się, że jest tomik i gratuluję.
Pozdrawiam:)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: "Opatrunek z piasku"
Dorota Bachmann
Użytkownik

Postów: 258
Miejscowość: Łódź
Data rejestracji: 12.10.08
Dodane dnia 07.05.2009 21:14
Elu L., bardzo cenię sobie Twoje zdanie, jestem szczęśliwa, że tak odebrałaś książeczkę, bardzo Ci dziękuję:)

otulona :) Pewnie że tak, przekażę przez Roberta, dobrze? :) Serdecznie pozdrawiam :)

Elżbieto T., fajnie że cieszysz się ze mną, bardzo Ci dziękuję :)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Strona 1 z 2 1 2 >
Skocz do Forum:
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66806550 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005