poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUM ˇ KSIĘGARNIA "POEZJA"Poniedziałek, 29.11.2021
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT

KSIĘGARNIA "POEZJA"

LINKI

KONTAKT

Szukaj


Ostatnio dodane Wiersze
Eli-gia
Gwiaździsta noc w Sa...
Miłość i czas
Wszechświat wewnętrzny
Erotyk z pewnej pers...
Niedosyt
Pajęcza nić
Kiedy ogarnie cię ob...
w ciszy epilogu
rozmowa
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Co to jest poezja?
"Na początku było sł...
EKSPERYMENTY
Parafrazy
,, limeryki"
slam?
playlista- niezapomn...
bez pośpiechu
Memy wideo
Potrzebuję Waszej ra...
Licznik odwiedzin
[licznik]
NIKE 2008 - finałowa siódemka
Wyniki konkursówWśród tegorocznych finalistów są pisarze, którzy do finału Nike trafiali już wcześniej: Olga Tokarczuk, kilkakrotna laureatka nagrody czytelników, Piotr Matywiecki i Krzysztof Varga. Są także tacy, którzy - jak Małgorzata Szejnert i Włodzimierz Nowak - pojawiają się w Nike po raz pierwszy

W tegorocznym, dwunastym już finale Nagrody Literackiej "Nike" dominuje proza. Nie jest to jednak oczywista przewaga prozy powieściowej, bo w siódemce znalazły się także dwie książki reportażowe i esej.

Mamy w tym roku trzy powieści. To "Bieguni" Olgi Tokarczuk - proza jak mozaika poukładana z wielu elementów, które wspólnie łączą się w opowieść o ludzkich niepokojach, poszukiwaniach, o narkotycznej potrzebie ciągłego wyruszania w drogę.

"Nagrobek z lastryko" Krzysztofa Vargi - niby-futurystyczna wizja - i "Asystent śmierci" Bronisława Świderskiego - gorzka historia emigranta, który w Polsce już nie jest u siebie, a w Danii mimo spędzonych ponad 30 lat u siebie nie będzie nigdy.

Coraz więcej miejsca w literaturze współczesnej znajduje sobie reportaż. Wśród naszych finalistów bywały w latach ubiegłych książki Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Tochmana, przed rokiem reportaże o Czechach Mariusza Szczygła. W tym roku to aż dwa tytuły - "Obwód głowy" Włodzimierza Nowaka, zbiór reportaży o trudnych wspólnych losach niemiecko-polskich, i "Czarny ogród" Małgorzaty Szejnert, opowieść-panorama o fenomenie Giszowca, górniczego osiedla, jego niezwykłych mieszkańcach od czasów najdawniejszych po współczesność.

W finale znalazła się także jedna obszerna książka eseistyczna - "Twarz Tuwima" Piotra Matywieckiego. To po części biografia, portret poety - intelektualny, artystyczny, po prostu ludzki, po części zaś interpretacyjna monografia poetycka.

Poezję, która triumfowała w Nike parokrotnie ("Piesek przydrożny" Czesława Miłosza, "Chirurgiczna precyzja" Stanisława Barańczaka, "Zachód słońca w Milanówku" Jarosława Marka Rymkiewicza), reprezentuje w tym roku jeden tomik. To "Przelotem" Urszuli Kozioł, wspaniały zbiór jednej z najważniejszych poetek polskich starszego pokolenia.

Oto nominowane książki:


"Przelotem"
Urszula Kozioł
Wydawnictwo Literackie, Kraków

"Narratorka ma poczucie własnego zanikania, duchowego i fizycznego odklejania się od wszystkiego, co dotąd było naturalne, oczywiste, bliskie i zrozumiałe" - pisał o tomie Urszuli Kozioł Tadeusz Nyczek. "Czym się stanę gdzie będę/ gdy pod ziemią zasiędę/ Będę dymem i cieniem/ będę trawy korzeniem/ i imieniem bez brzmienia/ i wargami korzenia" - czytamy w wierszu tytułowym.

"Przelotem" to także zmaganie się z niemożliwym wyrażeniem siebie. Jakby słowa nie wystarczały do objaśnienia egzystencji, nie umiały celnie opowiedzieć rozmaitych naszych niepokojów: "nie nadążam za pierzchającą myślą/ za pierzchającym niebem/ za prędzej pierzchającym/ - niż właśnie zobaczona sarna - życiem". W kilku wierszach Urszuli Kozioł niczym stały refren powraca też fraza: "dopóki jeszcze pamiętam". Może to w indywidualnej pamięci jest jeszcze ocalenie: "dopóki jeszcze pamiętam/ jak mam na imię/ dopóki jeszcze pamiętam/ zatrzaśnij drzwi przed tą ciszą/ nie widzisz jak coraz śmielej/ połyka nas po kawałku/ () ach nie pozwól nie pozwól/ dopóki jeszcze pamiętam".


"Twarz Tuwima"
Piotr Matywiecki
W.A.B., Warszawa

"Tuwim stał się dla mnie symbolem człowieka żyjącego intensywnie i intensywnie zaświadczającego o tym w poezji. Chciałem chociaż jednego takiego człowieka zrozumieć. Wybrałem właśnie jego, żeby pojąć, jak się objawia pełnia człowieczeństwa - w osobie, w micie i w poezji. Pochwycenie tej zagadki to jedyny cel tej książki" - mówił Piotr Matywiecki jeszcze przed ukazaniem się książki, nad którą pracował wiele lat. "Twarz Tuwima" jest biografią, ale nie tylko - to książka wielostronna, o życiu poety i o burzliwych czasach, w których żył: od biednej żydowskiej młodości spędzonej w Łodzi, przez Warszawę i Skamandra, później lata okupacji spędzone w Stanach Zjednoczonych, aż po krótkie złudzenia i głębokie rozczarowania Polską powojenną. Autor wykorzystuje bogate źródła: publikowane teksty samego Tuwima, opinie krytyki przedwojennej i powojennej, rozproszone wypowiedzi prasowe poety, liczne wypowiedzi innych osób o nim - krytyków, a także przyjaciół i znajomych, wreszcie nieznane dotychczas listy prywatne. "Twarz Tuwima" jest tegoroczną laureatką nagrody Gdynia za esej.


"Obwód głowy"
Włodzimierz Nowak
Czarne, Wołowiec

Bohaterami reportaży Włodzimierza Nowaka są Niemcy i Polacy, ich wspólne losy, często tragiczne. Ta książka jest owocem dziesięciu lat pracy reportera. Niektóre z tekstów zebranych w tomie opowiadają o sąsiedztwie współczesnym, np. "Dwie minuty kontra trzy" o nowej fabryce Opla w Gliwicach i starej fabryce w Bochum, która obawia się konkurencji taniej siły roboczej na Śląsku. Inne, jak tytułowy "Obwód głowy", "Mój warszawski szał" lub "Noc w Wildenhagen", mówią o niedawnej polsko-niemieckiej historii, ale na samej historii się nie zatrzymują, nigdy nie są zamknięte, zawsze docierają do współczesności, pokazują jakieś dzisiejsze konsekwencje dawnych zdarzeń. "Zaczynają się w czasach wojennej traumy, stamtąd się biorą, ale mają ciągi dalsze - mówi Nowak. - Właśnie dalsze ciągi losów moich bohaterów są dla mnie najważniejsze. Chociaż każdemu coś ważnego przydarzyło się w czasach strachu, atawizmów, śmierci - istotne okazuje się, jak doszli do miejsca, w którym są dziś. Kim są, jak żyją. Krótko mówiąc - co z tym przeżyciem zrobili".


"Czarny ogród"
Małgorzata Szejnert
Znak, Kraków

Giszowiec to śląska kolonia wybudowana w 1905 roku przez wielki koncern górniczy Georga von Gische. Bohaterami książki są śląscy, niemieccy i polscy górnicy, którzy w kopalniach Gischego znaleźli pracę, a dom właśnie na giszowieckim osiedlu. Małgorzata Szejnert napisała reportaż historyczny i ułożyła całość w sposób najprostszy - chronologicznie, jak kronikę: od czasów najdawniejszych, przez całą opowieść o wieku XX z pierwszą wojną światową, kolejnymi powstaniami śląskimi, plebiscytem, latami międzywojnia i pogrzebem Korfantego, okupacją, wyzwoleniem, wysiedleniami, aż po współczesność. Nikt z najmniejszych bohaterów tej wielkiej epopei nie zostaje porzucony ani zapomniany. Autorka otwiera setki wątków, pisze jednocześnie dziesiątki biografii w takich sposób, żeby wszystkie postaci powracały wielokrotnie w różnych latach i przy różnych okazjach. „Wszyscy, którzy pochodzą stąd (...) - pisał o tej książce Kazimierz Kutz - i mają odciśnięte piętno swoich przodków, ich stare chomąto wyzysku w swoich duszach, znajdą w » Czarnym ogrodzie «swoje lustro powiększone”.


"Asystent śmierci"
Bronisław Świderski
W.A.B., Warszawa

To powieść, esej, autobiografia, publicystyka polityczna. Bronisław Świderski obdarzył bohatera własnym imieniem i nazwiskiem, podobnym stylem myślenia i zainteresowaniami intelektualnymi, bardzo podobną biografią. Bohater książki, bezrobotny, porzucony przez żonę ląduje w pośredniaku, a tam propozycje mają słabe - jedną z nich jest opieka w hospicjum nad umierającym starcem. Trzeba do niego mówić, może obecność i głos drugiego człowieka jakimś cudem dopomogą choremu wyrwać się ze śpiączki? I Bronek mówi - o Polsce lat 60. i współczesnej, o Danii, rodzicach, emigracji - słowem, o całym swoim życiu. Sarkastyczna, zaprawiona złośliwym żartem powieść Świderskiego jest historią, jak mówi on sam, "pozbawionego ziemi prozaika", człowieka, który ma poczucie klęski. Nie miałby co robić w Polsce, źle się czuje w Danii. To człowiek skazany na wieczne pobocza - nie zrobił pieniędzy, nigdy nie myślał o karierze, tkwi całe życie na niewyraźnej granicy między zgorzknieniem, nonkonformizmem i dziwactwem.


"Bieguni"
Olga Tokarczuk
Wydawnictwo Literackie, Kraków

Tytuł dała tej książce sekta rosyjskich starowierów, którzy sądzili, że oprzeć się szatanowi panującemu nad światem mogą tylko ci, którzy są w ciągłym ruchu, w nieustannej wędrówce. "Bieguni" są więc opowieścią o podróży: o lotniskach, hotelach, przypadkowych podróżnych znajomościach. Ale tylko z pozoru. W rzeczywistości to opowieść składająca się z różnych fragmentów - niektóre szkice to małe notatki, jedno spostrzeżenie spisane na kolanie, inne to obszerne, samodzielne opowiadania, o próbach poszukiwania sensu, celu. "Bieguni" są opowieścią o rzeczach, sprawach i sytuacjach, które nie poddają się racjonalnym wyjaśnieniom, których nie sposób przewidzieć ani zaplanować. Mówią o dziwnym rozedrganiu, o jakimś tajemniczym niepokoju, który trawi ludzi od wieków, o niejasnych, niezdefiniowanych pragnieniach ludzkich, o tajemnicy, którą próbujemy odkryć, ale której odkryć nie sposób. Jeden z bohaterów powieści Filip Verheyen, XVII-wieczny lekarz holenderski, naukowiec, badacz anatomii ludzkiej, powiada pod koniec życia tak: "dziś mogę zadać sobie to pytanie: czego szukałem?".


"Nagrobek z lastryko"
Krzysztof Varga
Czarne, Wołowiec

Pomysł na tę powieść jest dość chytry. Varga umieścił narratora w odległej przyszłości i kazał mu wspominać zamierzchłe, dawne dzieje, czyli naszą współczesność. Powodem do wspomnień jest stare zdjęcie dziadka i babci z urlopu w Chorwacji z roku 2005. Narrator przyjdzie na świat przeszło 30 lat później. Świat, w którym będzie żyć, po kataklizmie lat 70. XXI stulecia, będzie apokaliptyczny. "Cena gazu przekroczyła cenę złota", narrator, obywatel VI Rzeczypospolitej, pracuje w sektorze pogrzebowo-rozrywkowym, rekordy popularności bije w telewizji talk show "Zostań trupem". Zabieg z umieszczeniem akcji w przyszłości to tylko pretekst, Varga daje złośliwy i zabawny obraz współczesności, żartuje z mód i konsumpcyjnych namiętności, ale mówi także coś poważnego. W futurystycznym fragmencie o wojennej Warszawie pisze o powtarzalności historii: "Warszawa mojego dziadka przestała istnieć, bo to miasto ma to do siebie, że co jakiś czas rozpieprza się dokumentnie i nic po nim nie zostaje prócz sentymentalnych wspomnień o ludziach i miejscach, ale ludzie poumierali, a miejsca zmieniły się nie do poznania".

_____________________________________________________________________________

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października, w tym roku po raz 12. Jej celem jest promocja literatury polskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Dotyczy tylko autorów żyjących. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji, drugi to wybór siedmiu finalistów. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia.

Do tego momentu ani laureat, ani finaliści nie znają ostatecznego werdyktu. Zwycięzca otrzymuje statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły i czek na 100 tys. zł. Fundatorami Nagrody Literackiej "Nike" są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Tegoroczna uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej "Nike" odbędzie się w niedzielę 5 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Transmisja w Programie 2 TVP o godz. 19:00.


Jury Nagrody Literackiej "Nike" 2008

Tadeusz Bartoś
Tadeusz Bradecki
Tadeusz Drewnowski
Kinga Dunin
Marcin Król
Dariusz Nowacki
Marian Stala
Małgorzata Szpakowska (przewodnicząca)
Marta Wyka

(za: www.gazeta.pl)
Dodane przez moderator2 dnia 01.09.2008 11:01 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1868 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Współpracują z nami

agencja zatrudnienia

REKLAMA GOOGLE

Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
IMAK
VIDEO MAGAZYN
ostatnie wydanie
GRUDZIEŃ 2013

I M A K
internetowy magazyn kulturalny

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
Wylane na papier
REFLEKSY XIV Ogólnop...
Nowy tomik Michała W...
IX OKP im. Michała W...
Werdykt jury XLI OKP...
XVI OKP NA WIERSZ "2...
XV Turniej Poetycki ...
Małopolska Nagroda ...
Debiut wochena
XV Konkurs Poetycki ...
Użytkownicy
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 261
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: suchakajzera

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

63381102 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005