poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPoniedziałek, 29.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Chimeryków c.d.
FRASZKI
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
Numer
Cześć Nemeczek
Kto jeszcze przekroc...
Dziękuję i Bajkowy
Czym czy kim?
Spektrum
Tryptyk z czapy
by nigdy nie zaszło ...
Marionetka
Ti ti ta
Wiersz - tytuł: inna furtka do wieczności
mojżeszowi przydzielono nowy naród

wybrany miał
przejść z nim
tylko przez plac

czerwony
Dodane przez nitjer dnia 13.07.2013 13:06 ˇ 15 Komentarzy · 731 Czytań · Drukuj
Komentarze
haiker dnia 13.07.2013 14:59
Kiedyś krążyła gra skojarzeń popularyzowana przez księży (że musimy przejść to morze czerwone. Już wtedy było średnio śmieszne, jeśli się cokolwiek wie o relacjach czarnych z czerwonymi. A tutaj ten koncept jest napięty, ale chyba tylko jako tło do dość jednak błahej myśli, że od czasu do czasu pojawia się przywódca i jego wyznawcy.
Szklanka dnia 13.07.2013 15:35
bardzo ciekawe :) furtka do wieczności prowadzi przez kolor czerwony, czasami trudno to wyrazić, zobaczyć w tym innym wymiarze. autor albo peel zobaczył, poczuł wewnętrznie, cieszę się :)
podoba mi się, w całej pełni.

pozdrawiam :)
helutta dnia 13.07.2013 18:41
Ale płac czerwony kojarzy mi się bardzo konkretnie, a wtedy pojawia się pomysł interpretacji, w którym rewolucja i jej uczestnicy...dalej nie wspomnę, bo aż strach pomyśleć do czego bym doszła ;))
Ciekawie i inspirujaco.
nitjer dnia 13.07.2013 20:35
haikerze. Intencją tego tekstu nie było rozśmieszenie ciebie. A gdy przywódca przy pomocy wyznawców jest zdolny do przekroczenia zwyczajności/pospolitości - zwłaszcza w sferze zbrodni - to zasygnalizowanie tego nie wydaje mi się bynajmniej jakąś błahą myślą, czy błahym wydarzeniem. Pewnie nie zdołam ciebie co do słuszności swoich argumentów przekonać, ale widzę to właśnie tak, a nie inaczej.

Szklanko. Tak. Przez furtkę do wieczności chyba nikomu nie uda się przejść bezkrwawo.A zwłaszcza gdy żyje się w czasach gdy staje się to zupełnie niemożliwe. Jak to dobrze, że potrafisz natychmiast dostrzec to, co akurat mogę poczuć wewnętrznie. Dzięki :) Serdecznie Cię pozdrawiam.

Helutto. To dobrze, że plac czerwony kojarzysz tak bardzo konkretnie. Puenta świadczy, że o takie właśnie pobudzenie skojarzeń mi chodziło. Tak. To strach myśleć o dalej idących wnioskach. Żyjemy wprawdzie (niby) w zupełnie innych czasach. Ale i one są w stanie realnie wygenerować obawy wręcz niesamowite. Oraz przypuszczenia od których włosy - nawet umyte najlepszym z szamponów - i tak potrafią dość trwale zjeżyć się na głowie. Serdeczności i ciepłe pozdrowienia załączam :)
Ewa Włodek dnia 13.07.2013 22:17
o kim się pamięta i kogo nie pomijają podręczniki historii, czyli - kto przeszedł do tak zwanej wieczności? Ano, ci, którzy we krwi brodzili po kostki, a ręce mieli w niej unurzane po łokcie. W historii współczesnej dwu jest takowych najbardziej znanych, z tym, że ten, związany z Placem Czerwonym zapoczątkował niejako to, co było później. W końcu gdyby nie październik, walka klas, kosztująca miliony istnień (zagłodzenie Ukrainy) i wszystko, co się z tym wiąże, może nie byłoby walki ras i wszystkiego, co się z tym wiązało. A skoro byli oni - to w każdej chwili mogą się znaleźć inni, którzy zechcą przejść do wieczności, powtarzając ich "osiągnięcia", lub je doskonaląc. W końcu - Morze Czerwone miało być drogą do lepszego świata, Plac Czerwony - ponoć - też...Spodobała mi się ta mini: mało słów, a ciężko oz znaczeń. W moim guście, Nitjerze. Pozdrawiam serdecznie, Ewa
nitjer dnia 13.07.2013 22:54
Ewo. Masz w pełni rację. Zawsze kiedy do władzy dochodzi się na lufach karabinów, to tak właśnie przechodzi się do historii. I to nawet wtedy gdy za jakiś czas po śmierci z mauzoleum szczątki dyktatora wyrzucą. Nie można się łudzić - on trwale pozostał - i to nie tylko w podręcznikach historii. Żywym pozostaje jako przykład dla potencjalnych naśladowców. A daje się takich dostrzec w 2013 roku. I nie jest martwym dla rozmaitych oburzonych skalą krzywd, nierówności i niesprawiedliwości tak zadziwiająco często zdarzających się i w XXI - tak permanenentnie "zakryzysionym" - wieku. Ktoś może podać wypróbowaną receptę, jak z kryzysu wyjść. I kolejne po nas pokolenia będą (z wszelkimi tego konsekwencjami) przerabiać to co nasi przodkowie już - ostatecznie wydawałoby się - przerobili. Dzięki za czytanie i ciekawy, inspirujący do szerszej odpowiedzi - komentarz.

Pozdrawiam Cię serdecznie :)
Czytelnik dnia 14.07.2013 11:10
Sprytna myśl jest (gra skojarzeń, ale i uogólnienie) ale czy to wystarczy na poezję? Tak mi się kojarzyło a propos interpretacji szklanki, że krew zawsze ma kolor czerwony, choć niektórzy twierdzą, że błękitny;) ale to tylko kolejne luźne skojarzenie, bez zobowiązań.
Pzdr
januszek dnia 14.07.2013 11:26
cd.
niestety "nowy naród wybrany"
nie przydzielił mu wstępu.

-------------------------------
to aluzja do wizyty w Rosji której J.P.II bardzo pragnął
:(
pozdrawiam :)
Stefan Górawski dnia 14.07.2013 14:07
Skondensowany, dopięty i mądry tekst. Dla mnie super :(
nitjer dnia 14.07.2013 14:54
Czytelniku. Przeważnie w taki właśnie sposób piszę. Dość oszczędnie co do ilości słów. W swoich tekstach zawsze próbuję zawrzeć/przemycić jakieś - wydające mi się być ważnymi czy zręcznie sformułowanymi - myśli. Czy to już poezja? Decyduje o tym osąd czytających. I bywa on - jak w przypadku powyższego utworu - czasem sprzeczny.

Januszku. Interesująca jest Twoja interpretacja i w zasadzie pozostaje w zgodzie z treścią. Choć szczerze mówiąc Jana Pawła II (czy jakiejś innej konkretnej postaci) nie miałem na myśli jako nowego Mojżesza. Gdy się jednak głębiej zastanowić to polski papież będąc jednym z ważniejszych współtwórców upadku systemu maksistowsko-leninowskiego choć fizycznie nie wpuszczony do Moskwy jednak faktycznie i tam był. By pomóc wyprowadzić kilkusetmilionowy naród z ustroju skrajnie totalitarnego. Co prawda do pełni swobód w tym kraju nadal wyrażane są spore zastrzeżenia, ale najważniejszy krok został dokonany.

Stefanie. Z dużą satysfakcją i wdzięcznością przyjmuję Twoje słowa o tym wierszu.

Dziękuję Wam za czytanie i zapis wrażeń w trakcie lektury poczyniony.

Pozdrawiam serdecznie.
PaULA dnia 14.07.2013 23:06
Tak, do wieczności jak i do wolności możemy przejść także przez plac czerwony, zalany krwią bohaterów, poprowadzonych przez charyzmatycznego wodza, zapisani w pamięci na wielki. Tak sobie myślałam kiedy czytałam, chociaż czytania nie było dużo, ale to w niczym nie przeszkadza, żeby przekazać innym myśl, czy punkt zaczepienia do myślenia. Pozdrawiam:)
nitjer dnia 15.07.2013 11:11
PaUlo :) Dziękuję za przedstawioną opinię. Z zainteresowaniem zapoznałem się z nią.

Serdeczności :)
amila dnia 18.07.2013 00:46
Jak dla mnie, to bardzo mocno. Wszystko właściwie dopiero się zaczyna, to zręczne wprowadzenie otwiera nas na dość szerokie pole skojarzeń... Jakże ważne tutaj słowo "tylko"...
Pozdrawiam Cię, Nitjerze, ciepło! :-)
nitjer dnia 18.07.2013 06:57
Amilko :) Zawsze tak dobrze czujesz i rozumiesz to, co piszę. Twoje słowa są dla mnie bardzo ważne. Dają silny impuls do kontynuowania poetyckich prób. Jestem Ci mocno wdzięczny za zajrzenie tutaj i do tylu innych moich wierszy. Przepraszam, że nie zdążyłem jeszcze odpowiedzieć osobno pod każdym z nich. Nadrobię to ;)

Cieplutko Cię pozdrawiam :-)
amila dnia 21.07.2013 10:45
Cieszę się z tego impulsu :-) Sedreczności!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67110962 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005