poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 25.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
Chimeryków c.d.
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
by nigdy nie zaszło ...
Marionetka
Ti ti ta
Oczekiwać złota od p...
GENEZA BUNTU
Od ust do ust...
walkwoman
taki spokój jest prz...
ISIDORE LILLIAN (oko...
Wieczór autorski alb...
Wiersz - tytuł: Gotycki krucyfiks z katedry w Sandomierzu
Boskością
ugłaskał cierpienie

Przeto zasklepione
rany po kańczugach
i wygojone
rozbite kolana

na Viae Dolorosae

Cierniowa korona
strzelającym radianem
pięciopalczastym

Choć wciąż przygwożdżony
rozluźnia jednak
przebite dłonie

Odnajduje uśmiechem


Dodane przez abirecka dnia 14.09.2014 11:01 ˇ 24 Komentarzy · 1116 Czytań · Drukuj
Komentarze
no_name dnia 14.09.2014 13:19
Pani abirecka, z całym szacunkiem i bez złośliwości. Nie ulega wątpliwości, że jest Pani osobą wykształconą i oczytaną, ale wiersze pisze dość pretensjonalne, dlatego nie mogę zrozumieć tego poczucia wyższości komentując wiersze innych osób. Wręcz mnie to drażni. Tutaj temat stary jak świat, nie ujęty w żaden odkrywczy ani porywający sposób. " przeto" kłuje niesamowicie w oczy a i puenta średnia. Ja naprawdę rzadko się odzywam, czytam wszystko i przetwarzam w sobie. Mnie samej daleko do dobrej poezji, ale staram się nie deptać uczuć innych. Bo nawet w najgorszym wierszu autor jest bezbronny, odsłania swoją wrażliwość i należy to uszanować a nie deptać. Instnieją sformułowania typu; słaby wiersz, niedopracowany i tym podobne wyrażające kulturalną dezaprobatę. Proszę mi wybaczyć szczerość, pozdrawiam.
silva dnia 14.09.2014 13:30
Wiersz świetnie dobrany do podniesienia Krzyża, ale czy tekst sprostał tematowi? Chrystusa biczowano flagrum, nie kańczugami, poza tym takie nagromadzenie imiesłowów i przymiotników trochę razi, pozdrawiam.
abirecka dnia 14.09.2014 13:32
Szanowna pani:
a może tak prywatnie? Nie pod wierszem, bo pani komentarz nie jest żadnym komentarzem, ale impertynenckim pouczeniem. W imię czego oraz kogo? Ma oczywiście pani prawo nie zgadzać się z moim zdaniem i ma pani prawo nie akceptować moich wierszy, gdyż takie jest prawo Portalu. Zresztą każdego portalu.
Natomiast odnośnie wiersza, to:
a) proszę raz jeszcze przeczytać dokładnie tytuł,
b) zastanowić się nad zjawiskiem tzw. ekfrazy (termin dostępny w internecie),
c) pojechać do Katedry sandomierskiej,
d) porównać swój ogląd rzeźby z moim opisem,
e) wyprowadzić własne wnioski,
f) i następnie - po swojemu - ocenić.

I jak kiedyś napisałam innemu panu, rewanżyzm w tym miejscu, nie najbardziej na miejscu.
Nie miałam zamiaru "podeptać pani uczuć". Przede wszystkim dać należało tam dać inny tytuł, który wyjaśniłby błogosławiony stan peelki, wtedy i sam wiersz stałby się bardziej zrozumiały.
no_name dnia 14.09.2014 13:45
Szanowna Pani, podkreślałam ,że nie jest co rewanżyzm ani nie mam pretensji o komentarz pod moim wierszem. Zrozumiałam tytuł, znam wygląd rzeźby,ja tylko twierdzę że wiersz nie jest błyskotliwym tworem poetyckim a raczej skrupulatnym opisem.Przedstawia wiernie,ale nie porywa, nie ma " poetyckiej uczty" ot co. W pisaniu sprawozdań i reportaży byłaby Pani niedościgniona :) Szanuję rozległą wiedzę, ale niestety nie każdy może być artystą.
abirecka dnia 14.09.2014 13:48
Silvo proszę przeczytać moją odpowiedź no_name. A przede wszystkim skonfrontować swoje uwagi z oryginałem.
Krucyfiksy gotyckie rządzą się innymi regułami prezentacji "Ukrzyżowań". Tam dozwolone wszystko: brak cierniowej korony, brak śladów ubiczowania względnie nadmiar ran, różne warianty ułożenia stóp, spokój na twarzy Ukrzyżowanego, przeważnie otwarte usta lub nawet - jak w Sandomierzu - uśmiech.
Opis sporządzony został z autopsji i wszyscy, którzy najpierw widzieli ten Wizerunek, a nastęnie porównali go z wierszem, wiersz uznali za udany.
Flagellum a kańczug są traktowane zamiennie. Wciąż ten sam, obciążony ołowianymi ciężarkami, bicz.
I nie wiem czemu imiesłowy z przymionikami stanowią aż takie "nagromadzenie"? A co się uwzględnia przy charakterystyce dzieła sztuki? W moim przypadku rozpisanym na wersy.
abirecka dnia 14.09.2014 14:01
No_name ocenę mojego "artyzmu" proszę pozostawić jeszcze innym. Dziękuję za komplement w materii sprawozdań i reportaży; rzeczywiście sporo mam ich na koncie.
Co do zaś "poetyckiej uczty", to - pani wybaczy - obrazowe przedstawienie kogoś lub czegoś wcale nie musi być "poetycką ucztą", a nawet - poprzez pustosłowie - jest dlań szkodliwe. Wystarczy, iż liryk (opisowy) komuś coś uzmysławia, a to jest już bardzo dużo.
Myślała akurat pani, że "dogryzie", a tu - za przeproszeniem - guzik i chała, łącznie z zarzuceniem wierszowi braku błyskotliwej puenty. W poesiae doctae przede wszystkim liczy się spostrzegawczość. Właśnie ta "ascetyczna", nie porywająca, reportażowo-beznamiętna spostrzegawczość, którą - w przeciwieństwie do pani - bardzo wiele osób nazywa artyzmem [par.: wiersze historyka sztuki śp. Księdza Profesora Janusza St. Pasierba].
Mariola Kruszewska dnia 14.09.2014 14:38
Nie znalazłam w wierszu niczego, co by mnie zatrzymało. Od strony warsztatowej - wspomniał o tym już ktoś - przeciążenie epitetami czyni tekst nużącym.
abirecka dnia 14.09.2014 14:43
Słusznie, Pani Mariolu, jak się kogoś lub coś opisuje, wówczas ten, kto czyta albo słucha, poczuć się może znużony.
Zwłaszcza, gdy tego "kogoś" opis ów zupełnie nie interesuje ;)
abirecka dnia 14.09.2014 15:47
Dopisek dla wszystkich, którzy kręcą nosami na zamieszczony w powyższym wierszu nadmiar przymiotników oraz imiesłowów:

Janusz St. Pasierb: "Cristo de Gran Poder" (W: Tenże: "Wierzę". Posłowie: Prof. dr hab. Jadwiga Puzynina, Pelplin 1998. - s. 128):

Zmasakrowany
siny
niosący krzyż
upadający
święty
mocny
Edyta Sorensen dnia 14.09.2014 15:50
W tamtym roku o tej porze byłam na wycieczce trzydniowej w Sandomierzu. Zwiedziłam wszystkie kościoły, kościółki, katedrę i wspaniałe zabytki tego miasta. Coś pięknego.
Niestety nie znam i chyba nie przeczytam wiersza w swoim życiu, który oddałby cierpienie Chrystusa na krzyżu. Po prostu nie da się tego zrobić w sposób mistrzowski, nawet wręcz umiarkowanie dobry.
To jest porywanie się z motyką na słońce, nie jest to temat dla grzesznego człowieczka. Zawsze będą to napuszone dyrdymały i nic nie znaczące kolokwializmy.
"Przeto" wręcz śmieszy.
A strofa z radianem nie powinna ujrzeć światła dziennego.

Niestety wiersz wybitnie nieudany.
abirecka dnia 14.09.2014 16:14
Po pierwsze wiersz opisuje rzeźbę, nie cierpienie, które akurat na tym Wizerunku cierpieniem nie jest;
Po drugie: mało kto stosunkowo wiernie oddał ból Ukrzyżowanego, ponieważ tego bólu ludzkimi słowami oddać się nie da;
Po trzecie: czy trudno zrozumieć różnicę pomiędzy opisem dzieła sztuki, a duchową ekstazą, która przemienić się może, lecz nie musi, w poezję? Skądinąd, i z tym się zgodzę, z pewnością sztuczną oraz napuszoną.
Po czwarte: zaintrygował mnie łagodny uśmiech Wizerunku, stąd owe strofki...
Po piąte: "radian", czyli promień wyłącznie oddaje typowo indywidualne spostrzeżenie autorki, w związku z czym rada Komentatorki, co powinno, a co nie powinno ujrzeć dziennego światła nie jest za bardzo jej sprawą, gdyż każdemu wyrazić wolno swoje myśli jak on je sam widzi.
Po szóste, bo tak nakazuje zwykła uczciwość każdego komentatora, w związku z punktem piątym, wypadałoby od siebie dodać, że:

"Moim zdaniem, niestety, wiersz wybitnie nieudany."
zdzislawis dnia 14.09.2014 16:21
Widziałem ten krucyfiks kilka razy i nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak np. narzędzia tortur w podziemiach tejże Katedry. Szkoda Neli, że ta wycieczka nie odbyła się w tym roku.
Pozdrawiam :)))
RokGemino dnia 14.09.2014 18:20
tak się złożyło ze w owej katedrze przyjmowałem sakrament bierzmowania. w dzieciństwie i latach "podlotkowych" bywałem niemalże co niedziela na nabożeństwach. abirecka bardzo solidnie oddała istotę tej rzeźby, co do próby opisu cierpienia, nie raczej nie ma takiej próby. jak już tu napomknięto, chyba nie jest to w ludzkiej możliwości.
Irena Kliche dnia 14.09.2014 18:46
Bywam tutaj rzadko i nie prowadze potyczek lirycznych:)) nigdy tez nie bronie moich wierszy. Na krytyke odpowiadam czasem dowcipnym limerykiem, czasem nie mowie nic, bo co to zmieni. A opis gotyckiego Jezusa jest piekny. Bardzo mnie zaciekawil, bowiem w Sandomierzu nigdy nie bylam. Mam juz cel na nastepna wizyte w Polsce. Pozdrawiam ... boskoscia uglaskal zwasnionych:)))))
Jan Majowski dnia 14.09.2014 21:48
Boskością
ugłaskał cierpienie,

To po co o godziny dziewiątej Jezus zawołał ?

Eli,Eli, lama sabachthani?
Barbara Śnieżek dnia 15.09.2014 02:09
Byłam w Sandomierzu i widziałam ten krucyfiks - dzięki temu opisowi Pani Neli przypomniał mi się ten Wizerunek. Prawdę mówiąc, już zapomniałam, gdzie go widziałam, ale wiersz opisuje to w tak wierny sposób, że nie mam wątpliwości, że mówimy o tym samym. Ale dodałabym jeszcze jedną bardzo ważną informację. Otóż Chrystus ma na nim tak jakby podwójne oblicze - w zależności z której strony na niego się patrzy. Jedna strona przedstawia twarz cierpiącą, a druga właśnie łagodną, uśmiechniętą. Tego nie ma na żadnym innym wizerunku. A korona cierniowa też jest niespotykana - taka promienista, tak, że określenie "strzelającym radianem pięciopalczastym", jest bardzo trafne - to tak wygląda!
Serdecznie pozdrawiam. Barbara.
Barbara Śnieżek dnia 15.09.2014 02:22
Prośba do Moderatora: Jeśli to możliwe, proszę w mojej wypowiedzi poprawić słowo "wizerunek" na "Wizerunek" - przez duże W, bo przecież jest mowa o Bogu! Jest użyte dwukrotnie. Przepraszam i z góry dziękuję. Barbara.
Kazimiera Szczykutowicz dnia 15.09.2014 08:33
"Boskością ugłaskał cierpienie" - mówi bardzo wiele o wyrazie twarzy ukrzyżowanego, który jest "uśmiechem" podsumowany w ostatnim wersie. Środkowa część wiersza dotyka szczegółów okaleczenia ciała.
Mimo, że nie widziałam tego wizerunku, wyobrażam go sobie, wiersz oddaje wiernie jego wygląd. A wyrażenie - "rozluźnia przebite dłonie" uzmysławia poddawanie się cierpieniu ze spokojem gdy "wciąż przygwożdżony" ludzkimi słabościami znosi poniżenie i ból. Pozdrawiam
Jan Majowski dnia 15.09.2014 09:52
A może ten uśmiech na twarzy Jezusa można inaczej ocenić, ze to wszystko jest lipą? Jeżeli Jezus na Krzyżu okłamał dobrego łotra, to dlaczego nie może tego zrobić artysta?
abirecka dnia 15.09.2014 10:13
Pani Barbaro! Patrzyłam od en face, stąd zatrzymał mnie ten prześwietlający cierpienie uśmiech. Fakt, profil Wizerunku pokazuje ogromną mękę. Ja jednak właśnie od tej frontalnej strony zauważyłam, iż ktoś powiesił jako woto - na razie (do 25 maja 2013 roku jedyne) - wielkie srebrne serce.
lir dnia 15.09.2014 10:14
Wiersz bardzo empatyczny. Można sobie wyobrazić. Interpretacja Wizerunku ciekawa, teologicznie bez zarzutu.
Pozdrawiam,lir
Ewa Włodek dnia 15.09.2014 17:35
w wierszu jest nastrój surowości wczesnego o "średniego" gotyku. Na ile pamiętam rzeźbę (daaawno temu widziałam) - koresponduje swoim wyrazem z jej charakterem...Dobrze było sobie przypomnieć. Pozdrawiam serdecznie, Ewa
Marek Bałachowski dnia 22.09.2014 12:16
"Jest taka cierpienia granica, za ktorą się uśmiech łagodny zaczyna" - czy jakoś tak (cytuję z pamięci) - ten Ukrzyżowany, a uśmiechnięty, jest w wierszu Autorki równie wiarygodny, jak w oryginale czy też w rzeźbie z sandomierskiej świątyni.
abirecka dnia 22.09.2014 12:29
Tak, Panie Marku, bo w zapisie (nie wierszu) autorki przeważyła, opowiedziana literackim językiem, empatia. A przede wszystkim wdzięczność. Do- oraz za Ukrzyżowanego! Boga-Człowieka...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 13
Użytkownicy Online: silva

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67064598 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005