poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMNiedziela, 16.06.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Poezja dla dzieci
slam?
Chimeryki 2
"Na początku było sł...
FRASZKI
Chimeryków c.d.
Limeryki
,, limeryki"
Co to jest poezja?
playlista- niezapomn...
Ostatnio dodane Wiersze
Rekapitulacja
Drapki
Tak ciepło i Chwytliwy
dokąd
Tam-tam
Paprocie
Niektóre pseudomisty...
Frasobliwy
Ciemność
Ja już tak mam
Wiersz - tytuł: Sahelantrop
dlaczego Eden nie miałby być w delcie Okawango
albo na żyznej niegdyś Saharze
Adam i Ewa stali się nomadami przodującymi w zbieractwie
żaden owoc nie miał przed nimi tajemnic
nie umiemy uczyć się na cudzych błędach

czy tak trudno uwierzyć że byli ciemnoskórzy
niech nie zwodzą nas malarskie wizerunki
(ani jednego nie stworzył Afrykanin)

sahelantrop próbuje rozwiać wątpliwości
zaświadcza po siedmiu milionach lat
własną czaszką

nazwano go Nadzieja na Życie

Wszyscy jesteśmy Afrykanami.
ustaw jego podobiznę na kominku
wtedy uchodźca poczuje się lepiej
w twoim domu
Dodane przez silva dnia 08.02.2017 08:09 ˇ 35 Komentarzy · 1053 Czytań · Drukuj
Komentarze
Alfred dnia 08.02.2017 09:47
wszystkie serca jednaki
ciepły, kolor mają
i usta się jednako
wzajem uśmiechają

każdy z nas jest przychodniem
bywa że o świcie
cicho z człeka uchodzi
zagubione życie

Pozdrawiam.😊 serdecznie.😊 .
silva dnia 08.02.2017 11:46
Alfredzie, dziękuję za empatyczny odbiór i poetycką reakcję. Pozdrawiam.
Janusz dnia 08.02.2017 12:49
Co do warstwy faktograficznej wiersza - według niektórych badaczy sahelantrop jest jedną z mioceńskich małp człekokształtnych, których ewolucja nie miała nic wspólnego z linią homininów, a jest jedynie dowodem ogromnej zmienności wśród małpiej linii rodowej. Tak więc nie ma co się spieszyć z promocją hasła: Wszyscy jesteśmy Afrykanami i z przenoszeniem raju w głąb Afryki.
Ale z emocjonalnego punktu widzenia wiersz interesujący.

Moc pozdrowień
silva dnia 08.02.2017 13:19
Januszu, w kwestiach pochodzenia człowieka zawsze były i będą skrajne stanowiska, tak samo wobec sahelantropa. Inspiracją był dla mnie film dokumentalny, w którym pokazano opcję bliską treści wiersza. Poza tym w słowie sahelantrop jest cząstka od gr. anthropos, czyli człowiek. Pozdrawiam.
Janusz dnia 08.02.2017 14:05
silva, tu nie chodzi o światopoglądowe skrajności, ale o różnice zdań wśród samych ewolucjonistów. Gwoli ścisłości - pełna nazwa to
Sahelanthropus tchadensis, co oznacza wymarły gatunek ssaka człekokształtnego. Obecne gatunki niektórych małp też noszą miano człekokształtnych. Pozdrawiam ponownie.
lunatyk dnia 08.02.2017 14:17
Tak naprawdę kolor skóry, wyznanie, poglądy nie są istotne, jeśli tylko jest się dobrym człowiekiem. Czasami wszystko może teoretycznie być zgodne, a i tak z drugą osobą trudno dojść do porozumienia...
Pozdrawiam serdecznie.
silva dnia 08.02.2017 14:28
Januszu, masz rację, ale this species had a combination of ape-like and human-like features ten gatunek miał kombinację cech małpich i ludzkich, więc od nas zależy, którą wersję wybierzemy. Michael Brunet, odkrywca sahelantropa jako pierwszy stwierdził : Wszyscy jesteśmy Afrykanami. Ta opinia bardzo mi pasuje do oswajania się z uchodźcami. Pozdrawiam.

Lunatyku, dziękuję za poczytanie i poszerzenie kontekstu o ciekawe refleksje. Pozdrawiam.
Magrygał dnia 08.02.2017 14:57
A po co uchodźca z Afryki czy z innego rejony miałby pukać do drzwi tego niegościnnego kraju ??? zimno tu i biednie, i strasznie. I nawet dogadać się trudno w innym języku, niż lokalny. Gdzie chełpią się tolerancją, a gdy nikt nie widzi, to i po głowie dadzą. NIe sądzę, by ktokolwiek był zainteresowany. Pozdrawiam, A
zdzislawis dnia 08.02.2017 15:16
Dla mnie też kolor skóry nie jest istotny, niemniej jednak nie lubię czarnych. Pozdrawiam
Robert Furs dnia 08.02.2017 15:22
myślę, że wierszu ukrywa się idea sprzed politykowania, sprzed religii - w końcu wszyscy jesteśmy braćmi, dziećmi wspólnego przodka - a czy z; Azji, Afryki czy Rosji - to w końcu sprawa wtórna, kochajmy się i łączmy - tak czytam przesłanie wiesza, pozdr,
mefisto35 dnia 08.02.2017 15:43
Pewnie że murzynami jesteśmy bo musimy zap.. na bandę nierobów a prawdziwy murzyn sprzeda kilka par podrobionych butów i dniówkę ma 1000 pln. Dodatkowo ma darmowe lokum plus zasiłki etc.
ani jednego nie stworzył afrykanin i tutaj powinien być koniec tekstu.Z pozostałego można napisać drugi a takie mieszanie religii z bzdetami nigdy na dobre nie wychodzi.
Wystarczy przestudiować mitologię starożytnych kultur a odpowiedź na pytanie skąd wziął się człowiek będzie taka: został stworzony przez podobnych sobie przybyszów z kosmosu którzy zabawili się w bogów, tworzyli różne hybrydy a kiedy im się to znudziło polecieli dalej.
pozdrawiam
silva dnia 08.02.2017 16:17
Magrygale, miałam na myśli szersze spojrzenie, nie tylko o Polaków tu chodzi. Europejczyk musi się oswajać z faktem, że uchodźcy zawitają w jego domu. Houellenecq opisał w "Uległości" proces islamizacji Francji, byłam w Paryżu dwukrotnie, za drugim razem przeraziła mnie liczna ciemnoskórych na ulicach. Pozdrawiam.

Zdzislawisie, niestety, nie jesteś odosobniony, mam koleżankę, która wyszła za Murzyna, gdy przyjechali do mnie, pewna pani na jego widok wyrzuciła dziecko z wózka... Trzeba się z ich widokiem oswajać. Pozdrawiam.

Robercie, bardzo mi się podoba Twój odbiór przesłania - poszerzony. Pozdrawiam.

Mefisto35, masz prawo tak myśleć, ale ja się z tym nie zgadzam. W moim tekście chodzi o prawdziwych uchodźców, którzy uciekają przed śmiercią i zasługują na ludzkie traktowanie. Różne mitologie mają własne obrazy początków człowieka, ale w prawie każdej docenia się rolę wody i ziemi. Pozdrawiam.
IRGA dnia 08.02.2017 20:08
Dobre. Pozdrawiam. Irga
koma17 dnia 08.02.2017 20:59
Ludziom zawsze trudno uwierzyć, spojrzeć szerzej niż na własne podwórko. To takie zwierzęce podejście - obcy to wróg. :-( Podejmujesz trudne tematy. Pozdrawiam serdecznie
silva dnia 08.02.2017 21:31
IRGO, dzięki za wizytę i dostrzeżenie czegoś dobrego. Pozdrawiam.

Komo17, dzięki za podzielenie się refleksjami. Świat jest tak koszmarny, że trzeba te trudne tematy podejmować. Pozdrawiam.
adaszewski dnia 08.02.2017 22:25
adam i ewa nie mieli pępków ;), obawiam się, że na zawsze zostaną nam przez to obcy, wskutek czego wspólny początek wszytskich ludzi będzie do zakwestionowania, szkoda
silva dnia 08.02.2017 22:42
Ad, żartownisiu, o to męczyliśmy kiedyś księdza. Można myśleć, jak się lubi, nawet jeśli to przypomina herezję. Kiedyś zadziwił mnie Andrzejewski, bo wysnuł teorię, że Kain zabił Abla z miłości, by mu czegoś oszczędzić. Pozdrawiam.
stebloff dnia 09.02.2017 01:37
a ja oglądałem film o eugenice - niegłupi całkiem... skoro mieszanie się gatunków jest kreatywne i jest jakąś wartością dodaną, to czemu hodujemy araby...?
stebloff dnia 09.02.2017 01:39
wiersz z szlachetnym przesłaniem w duchu Franciszka - mało tu takich - wielki Twit dla Autorki...
mgnienie dnia 09.02.2017 09:16
Niezależnie gdzie były nasze prapoczątki - wszyscy jesteśmy ludźmi, i dziećmi tej samej ziemi...żal, że tyle podziałów :(

Pozdrawiam:)
silva dnia 09.02.2017 10:37
Stebloff, dzięki za wskazanie na franciszkanizm, o eugenice wolę nie myśleć, już zrobiono z niej użytek w niecnych celach. Pozdrawiam.

Mgnienie, dziękuję za piękne myśli o tym, że wszyscy jesteśmy dziećmi tej samej ziemi. Pozdrawiam.
PaULA dnia 09.02.2017 14:00
No podobno wszyscy jesteśmy afrykanam. Ciekawy temat podjęłaś. Pozdrawiam:)
silva dnia 09.02.2017 15:43
PaULO, podobno tak jest, więc czas zacząć wyciągać wnioski. Pozdrawiam.
mefisto35 dnia 09.02.2017 20:19
To nie ja tak myślę ale większość tej planety. Tego co myślę o tzw uchodźcach i pochodzeniu ludzkości zachowuję dla siebie.
Co z tego że tekst jest dobrze napisany ale brakuje w nim głębi własnych przemyśleń tych bzdurnych teorii. Adam i Ewa powinni chyba wyglądać coś w stylu Brazylijczyk z błękitnymi oczami lecz skośnymi.Nieistotne skąd wywodzi się człowiek kto go stworzył etc. Ważne jest że to stworzenie krnąbrne nieposłuszne złośliwe i niewdzięczne.
Jakby tak murzyna na 5 milionów lat zesłać na Antarktydę czy się wybieli? Czy biały zrobi się czarny w Afryce ( opalenizny dostanie)?
Radzę nie wyciągać wniosków na temat czyjegoś myślenia tylko na podstawie komentarza którego pani zupełnie nie zrozumiała może z braku poczucia humoru a może to ja mam taki specyficzny ów humor.
Wierzenia wskazują jednoznacznie na pochodzenie a jeśli chce pani dokładniej poznać szczegóły proszę sobie o Sumerze poczytać.
Jezus też był kosmitą:-)
pozdrawiam
silva dnia 09.02.2017 21:12
Mefisto35, dziękuję za powrót i uszczegółowienie Swojej opinii. Spotykam się z podobnym zdaniem u wielu osób, co mnie jednak nie przekonuje, że tacy są wszyscy uchodźcy. Ty mówisz o jednych, ja o drugich i nie widzę powodu do zacietrzewienia. Wielu naukowców potwierdza, że kolebką ludzkości była Afryka (badania genetyczne), więc mój sahelantrop jest tylko konkretnym potwierdzeniem. O różnych mitach musiałam sporo poczytać, ale chętnie sobie coś odświeżę. Nie wierzę w sumeryjską wersję o stworzeniu robotników przez inną cywilizację. Odpowiada mi teoria ewolucji. Pozdrawiam.
mefisto35 dnia 09.02.2017 22:25
Każdy ma wolną wolę ( w pewnym sensie) i może wierzyć nawet w kamienie że są bogami zresztą wierzą nieistotne. Naukowcy ciągle słyszę to to tamto naukowcy owamto tylko brakuje w tej teorii ewokucji łącznika między współczesnym człowiekiem którymś tam małpoludem i co dziwne mózg człowieka powiększył się trzykrotnie w ciągu chyba 100 tys lat a to przewala teorię ewolucji. Ja się nie dziwię Darwinowi że taką teorię wymyślił bo każdego ranka gdy spoglądał w lustro widział neandertalczyka. Ten facet miał typowe rysy tego stworzenia proszę spojrzeć na jego zdjęcie.
Ja np nie wierzę w te żydowskie bajeczki ale wierzę w Boga i wiem że śmierć nie jest końcem wiem to z autopsji. Mogę tylko współczuć ewolucjonistom piekło ich nie czeka są gorsze miejsca.

najgorszą karą dla istoty
która posiadała boskie moce
jest zamknięcie jej w klatce
ludzkiego ciała i wrzucenie
na drogę cierpienia
bez nadnaturalnych zdolności
lecz ze wszystkimi wspomnieniami

Proszę to sobie wyobrazić nieciekawa perspektywa.
Istnieją zatopione miasta z piramidami np w tym trójkącie bermudzkim takich jest siedem na Ziemi.
Dlaczego ci naukowcy nie zbadają czaszek tzw gigantów dlaczego?
Cała historia ludzkości to jedno wielkie kłamstwo czy prawda jest aż tak straszna?
Wrzucanie do jednego wora wszystkich jest nieciekawym pomysłem i to mnie najbardziej razi w tym tekście.
pozdrawiam
silva dnia 09.02.2017 23:34
Mefisto35, teoria ewolucji nie wyklucza wiary, Boskie dni tworzenia to miliony lat przemian. O ile wiem, naukowcy badają mózgi gigantów, mają oni bardziej pofałdowaną korę mózgową, badają też np. morderców, ci mają zaburzone ciało migdałowate i dysfunkcyjne płaty czołowe. Owszem, nie ma jeszcze ogniwa łączącego hominidy z homo sapiensami, ale to kwestia czasu. Nie ma w moim tekście wrzucania do jednego wora, pomyśl, że tekst pokazuje jedną z możliwości, na dzisiaj dość potwierdzoną. Mnie ona przekonała, a Ciebie nie musi. Pozdrawiam.
mefisto35 dnia 09.02.2017 23:53
Zadziwiające a żołnierz mordeca też ma zaburzone funkcje?.Wiem że jak ruscy atakowali to im dawali spirit i poszli w ataku a z tyłu NKW
Naukowcy to naukowcy tamto a nawet bazy na Księżycu nie potrafią zbudować he he he:-)
Zbrodniczy lekarze hitlerowscy ci to mieli zaburzenia czołowe i zarazili nimi współczesną naukę i czerpie się z ich badań do woli. Naukowcy he he he:-)
Ok już znikam w zaburzenia mgławic he he he tam przynajmniej jest ciepło...
pozdrawiam
mefisto35 dnia 09.02.2017 23:55
Sorry za błędy coś ten net tnie to pewno zaburzony podsłuchowywacz ministrant pana K.
mefisto35 dnia 10.02.2017 00:05
Dla poprawy humoru proszę wpisać w przeglądarkę Pola magnetyczne you tube i posłuchać o pewnym naukowcu i jego ofierze w Białymstoku. Nagranie jest autentyczne prosto z dyżurki policji,
.Naprawdę warto posłuchać:-)
pozdrawiam i znikam
konto zabl na wniosek usera 8 dnia 11.02.2017 00:34
Wartość tekstu, jak dla mnie, obniżają zbędne i w moim przekonaniu nietrafione dopowiedzenia.
Skutkiem tego nie znajduję ani przesłanie, które zapada w pamięć ani liryki, której tak bardzo oczekiwałem.

pozdrawiam C.
silva dnia 11.02.2017 15:25
Craonn, dziękuję za poszukiwanie liryki, może innym razem ją znajdziesz, tu nie miejsce na liryzowanie, ten tekst ma być rozumiany jednoznacznie, z czym nie musisz się zgodzić. Pozdrawiam.
Spoks dnia 12.02.2017 16:39
A czegóż by nie!
Zgadzam w zupełności z tym o czym piszesz, chociaż niektórzy twierdzą, że ziemię opanowali Syryjczycy przybyli na kometach z potrójnego układu Syriusza.
Tak i w dalszym ciągu to robią. ;)

Ale co do;
niech nie zwodzą nas malarskie wizerunki
(ani jednego nie stworzył Afrykanin)

to nic nowego i mówiąc serio;
Podobnie jak zwycięzca z niczego nie tłumaczy tak też opiewał będzie swój własny wizerunek
Nie wspominając więc nawet o Adamie, Ewie...Sahelantrop ani nawet o mnie samym.
Nawet i matka Jezusa - Maryja była czarna.

Wierz lub nie!!
Pozdrawiam! :)
sibon dnia 12.02.2017 16:55
Intrygujący i mądry wiersz, podpisuję się pod tym, co napisała mgnienie

Pozdrawiam
silva dnia 12.02.2017 17:03
Spoks, witam u mnie, dzięki, że podzieliłeś się uwagami. Matka Jezusa nie była czarna, ale są tacy, którzy zaprzeczają, że była Żydówką... Pozdrawiam.

Sibon, dziękuję, że wstąpiłaś i zgodziłaś się ze zdaniem mgnienia. Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 28
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 439
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: chimi

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67858983 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005