poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUM ˇ KSIĘGARNIA "POEZJA"Niedziela, 07.06.2020
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT

KSIĘGARNIA "POEZJA"

LINKI

KONTAKT

Szukaj


Ostatnio dodane Wiersze
Ty i ja
dopiero na wysokości...
Anieli Bireckiej - p...
drzewiej
stąd jesteśmy
przypływ
wiersze z Bończy
dlaczego nie plądruj...
Gra w kolory
RICHARD GARNETT (183...
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Pamiętam
slam?
playlista- niezapomn...
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
FRASZKI
Parafrazy
Blues
Już pora
Licznik odwiedzin
[licznik]
Wiersz - tytuł: RZEKO
Spłodził cię strach i głód Australopiteka.
Oswajał Aborygen eukaliptusem o kamień,
kamieniem o kamień,
myślą, o kamień.
Rosłaś nadzieją zbieracza, tłukiem i kopieniaczym kijem,
cięciwą w konaniu łani,
ryczywołem i tarłem grającym nie raz i nie cztery,
i snem bawolim, Magdaleńczyka.

Karkiem niewolnika koryto twoje,
skałą wobec tysięcy w kole zaklętym słowa i puklerza,
przymusem bogactwa i nędzy
w galopie rąk ponaglanych razami Karmy,
urodzajem przez policzki i ramiona, przez plecy,
- w nieskończoność -
jak fale, biczami Kserksesa.

W sztolni wyrąbanej czernią umierania,
utoczona z misterium Hefajstosa, rzemieślnika,
doli siudry, peona i chłopskiej, wysiłkiem zwierzęcia
od brzasku do zmierzchu, nieswojej,
bez pamięci, bez sławy,
w norze ku ziemi pochylonej, gdzie i słońce i nie wzeszło,
tylko tortillas z larw muszych
i nędza przednówka o smaku lebiody.

Uczył cię ekonom, kacyk i czarnoksiężnik - lichwiarz,
różdżką głodu w wodospadzie wolności obywatelskiej,
frasobliwie ogłoszonej, jednym i drugim
- pariasom, gdy bruk ścielą, i karmicznym maharadżom,
i maleństwom spisanym, jako tryb maszyny,
na zużycie przed zachodem.

Dźwigasz skarby o jakich ni wiedzieć nam, ani marzyć
- obfite, że wszystkim starczyć by mogły, i każdemu.
Nimi tęsknią mandaryni zysku,
oligarchowie despotii i kastolubnych demokracji,
gdy łowiąc ryby co większe, wołają
- nasz sąd i nasze prawo żądne, tak urodzajne i hojne,
- urodzajem, tak owocnie was dzielimy!

Rzeko pracy wezbranej
- dokąd niesiesz niepewnych ryżu, dachu i powietrza,
że i myśl gasimy
przed brzaskiem?
Dodane przez Grzegorz Moss dnia 29.09.2019 08:42 ˇ 22 Komentarzy · 520 Czytań · Drukuj
Komentarze
Mithotyn dnia 29.09.2019 11:22
...patetyczny arcybełkot
Grzegorz Moss dnia 29.09.2019 12:15
Poeta Mithotyn: Nie denerwuj się chłopie, przeczytaj kilka razy - może coś zrozumiesz? A może jednak już coś niecoś pojąłeś... i dlatego tak Cię zdenerwował ten wiersz? Pozdrawiam.
Mithotyn dnia 29.09.2019 13:47
...ty faktycznie zakładasz, że masz do czynienia z kretynami, którym cały czas przeprojektowujesz własne deficyty dot., choćby "zdenerwowania", czy braku "pojmowania"

- cóż, tkwij w tym przezabawnym fantazjowaniu przenoszonym na innych

i taka prośba; nie odbieraj sobie tytułu; "poety", mnie ten pejoratyw jest potrzebny, jak kurze młotek
Ojciec Przekręt dnia 29.09.2019 14:25
Długie nudne poplątane i faktycznie wyszedł,, nadbełkot słowny". Jedynie co ciekawe to rzeka niosąca kretynów wprost do zagłady.
Warto sobie spojrzeć na ruiny miast i różne budowle które stoją pod wodą to zmienia pogląd na te pierdoły o australopitekach i podobne. Radzę popatrzeć
Grzegorz Moss dnia 29.09.2019 15:06
Poeta Mithotyn: O kompleksach piszesz i boleśnie przeżywasz - to przyjmuję ze zrozumieniem, O czym jednak świadczy Twoje adekwatne do wizerunku nachalne, pełne agresji komentatorskie chrząkanie w PP? Każdy ma jakieś ograniczenia - czy jednak powinieneś się z nimi tak bardzo obnosić?
Grzegorz Moss dnia 29.09.2019 15:07
Poeta Ojciec Przekręt: Chylę głowę przed wielkością Twego tytanicznego pióra, mistrza od "g" i pieluchomajtek, i skromnie przypominam, że w odróżnieniu od Twych wysokich manier, nie krzątam się po PP jako delegat jasności, karcąc niesłusznie piszących sloganami z pozycji recenzenta małych. Pozdrawiam i nie zapraszam w ubogie, progi.
Ojciec Przekręt dnia 29.09.2019 15:13
Sorry maestro ale przeginasz komentarz dotyczy tego tekstu a nie twojej osoby a jak się o gównie pisze zawsze wyjdzie gówno które ukazuje tłuste gówna bo one lubiejom pływać na wierzchu.
Lepiej o gównie niż bełkotać😄
Grzegorz Moss dnia 29.09.2019 16:24
Szanowni Poeci - Mithotyn i Ojciec Przekręt: Pozostaję pełen uznania dla wielkości i determinacji Waszego pióra, intelektu i emocji poetyckich. Wasz problem polega na tym, że emocje przesłaniają Wam władze poznawcze - wcale wielkie - czasowo je wyłączając na użytek PP.
Eksponując subiektywną, formalną niedoskonałość wiersza w intencji pogrzebania dyskursu o fundamentalnych problemach ludzkości - wyzysku i pogardzie, próbujecie oponentom zamknąć usta w tej kwestii. Czy robicie to tylko we własnym interesie? Pozdrawiam.
Ojciec Przekręt dnia 29.09.2019 17:14
Fundamentalnym problemem ludzkości jest głupota gdyż bandy idiotów wybierają małe bandy złodziei oszołomów i ujów żądnych władzy i zysków i te małe bandy opasłych knurów nierobów gnomów etc etc pod płaszczykiem tzw demokracji wprowadza swoje pomysły w życie a owe pomysły są tak posrane jakby owe gnomy wcielały je w życie pod hasłem Po mnie niech nastąpi koniec świata.
I o tym trzeba było jasno napisać np o tak:
Kasta
Ludzi
Eliminujących
Rozum
Krótko zwięźle i na temat.
Emoncje to mieli te australopterodaktyle😄
Mithotyn dnia 29.09.2019 18:17
...twoje prymitywne wycieczki ad personam, po komentarzach niezgodnych z twoimi megalomańskimi oczekiwaniami, mają tylko jeden cel;
- odwet jadący twoimi wynaturzonymi fantazjami po autorach takich wypowiedzi, co brzmi i smieszno, i straszno

- ja pozostanę - czytając te bzdury - przy; "smieszno"

HOWGH!
Grzegorz Moss dnia 30.09.2019 00:42
Ojciec Przekręt: Nie jestem hura optymistą w kwestiach społecznych, ale osobą zatroskaną o przyszłość - dlatego napisałem ten wiersz. Nie podzielam też naiwnych, oświeceniowych iluzji co do zbawczej roli Rozumu w historii. Rozum w płaszczyźnie indywidualnej i zbiorowej pozostaje w służbie emocji i nawyków, a te są pochodną interesów. O kastach pisałem już kiedyś w PP, więc tylko powtórzę. Od "zawsze" największe nieszczęścia indywidualne i społeczne mają źródło w kastach, które kwitną według trójschematu: po pierwsze - ograbić, po drugie - stworzyć ideologię chwały grabieżców, po trzecie - ograbionych oślepić ideologią i obezwładnić instytucjami. W rozlicznych wariantach - metoda dalej skuteczna i w naszych czasach, w Polsce także. Mój wiersz jako krytyka "kastolubnych demokracji", piętnuje również polskich, kastowych uzurpatorów, interesownie "trzymających władzę" wbrew suwerenowi, a nawet się do tego, w swej arogancji i historycznej głupocie, publicznie przyznających. Wybacz, ale ponieważ krytykę kast potrafię wyrazić bez odwoływania się do semantyki rynsztoku, więc Twojej metodyki i życzliwych rad co do "kasty ludzi eliminujących rozum" i "rozumowego" wierszopisarstwa w PP przyjąć nie mogę. Oczywiście... pozdrawiam antykastowo.
Robert Furs dnia 30.09.2019 09:40
dobrze się czytał, mógłbym się czepiać dwóch metafor, tylko nie za bardzo wiem po co, :) to że mi się nie podobają? przecież nie jestem wyrocznią dla innych mogą być ciekawe, pozdrawiam,
Janusz dnia 30.09.2019 13:22
Bez pracy nie ma kołaczy - to staropolskie przysłowie najlepiej oddaje jej sens. Pytanie tylko, czy te kołacze pozostaną dla pracującego, czy też zostaną mu odebrane przez złodziei i cwaniaków. Niestety, ten ostatni przypadek zagnieździł się na dobre we współczesnych systemach społeczno-gospodarczych.
Doceniam troskę poetów o ludzi okradywanych i lamenty nad ich losem, jednak wadą tej troski jest jej jałowość. W tym względzie bliższe mi są słowa Międzynarodówki: Wyklęty powstań ludu ziemi, powstańcie, których dręczy głód :) Tyle tylko, że niestety dalej jest jak jest, a jeden wyzysk został zastąpiony innym... Widocznie taka już jest ludzka natura, że muszą być wyzyskiwani i wyzyskujący :)
Moc pozdrowień.
abirecka dnia 30.09.2019 16:48
Pięknie i symbolicznie :) Moja opinia zbliżona do opinii Roberta F. :)

Bardzo serdecznie :)
Grzegorz Moss dnia 30.09.2019 18:39
Janusz: Czy powiesz zdeptanemu człowiekowi, by nie podnosił głowy przeciw złu, bo "zło ma przyczynę w ludzkiej naturze"? Czy powiesz to emerytce, której polityk ukradł emeryturę, albo młodemu, okradzionemu przez pracodawcę? A może dziecku i żonie, której męża kastowy / aryjski zbrodniarz zagłodził, zakatował lub zagazował w obozie? A może tysiącom i milionom innych - nie hurtem ogólnego sloganu - ale każdemu z osobna, wytłumaczysz to ludzkim słowem pocieszenia? Czy "ludzkiej naturze" wystawisz rachunek i od niej domagać się będziesz zadośćuczynienia za to wszystko, i zaprzestania haniebnych praktyk, czy raczej żywym ludziom / sprawcom i instytucjom?
Wbrew stałości "ludzkiej natury", skala społecznych nieprawości w różnych czasach i systemach różni się i zmienia, czego doświadczamy także w Polsce, i wtedy nie "zła natura ludzka" ma szansę iść do więzienia, ale przestępcy. Bo zło i jego przyczyny najrzetelniej można i trzeba diagnozować i ścigać z bliska - tu i teraz. Oczywiście, żaden wiersz sam nie zmieni rzeczywistości, ale jako kropla wśród milionów kropli ma rzeźbić świadomość - i taka właśnie jest jego skromna, społeczna rola. Pozdrawiam.
Janusz dnia 02.10.2019 12:31
Grzegorzu, czy gdzieś napisałem, że należy godzić się ze złem, bo jego przyczyna leży w ludzkiej naturze? Stwierdziłem tylko, że pięknoduchowskie lamenty niczego nie zmienią, tu potrzebna jest skuteczna walka ze złem, a tej, niestety, nie jest za wiele, bywają tylko pozory... A tu fragment mojego starego wiersza o poetach zaangażowanych:
.......................
Cierpienie udaje bez granic,
gdy widzi wnoszonych na tarczy -
on im hymnów gromnice zapali
tupetu mu zawsze wystarczy

Gdzieś w cieniu sprytnie przycupnie,
gdy inni za wolność się biją
bo umrzeć spokojnie chce w łóżku
cierpiący za ludzkość idol

Moc pozdrowień.
Grzegorz Moss dnia 02.10.2019 14:13
Janusz. Nie chodzi o "pięknoduchowskie lamenty" i "naiwne iluzje poetów", ale o to , aby wszystko, co ważne w dyskursie społecznym - np. wyzysk, deptanie ludzkiej godności - miało należne miejsce także w dyskursie poetyckim. Poezja nie może być tylko "wsobna", zanurzona bez reszty w nieprzebytych głębiach psychiki twórcy, choć tego ostatniego już życzyli sobie i zapewne, dalej sobie życzą kastowi maharadżowie przemocy, oligarchowie i inni despoci. Jednak poezji nie można zamknąć ust w najistotniejszych sprawach. Aż nie mogę uwierzyć, że jakoby nie rozumiesz tego, i starasz się gorliwie pomóc w/w "dobroczyńcom ludzkości" w skanalizowaniu problematyki PP. Czy masz w tym jakiś interes? Jeśli tak, to choć cenię Twoje zdanie, powiem - niełatwe masz zadanie! Pozdrawiam.
Janusz dnia 02.10.2019 16:16
Grzegorzu, nikt poezji "nie zamyka ust", a posądzanie mnie, że mógłbym mieć w tym jakiś interes, jest po prostu śmieszne. Staram się jedynie trzeźwo oceniać skuteczność "poezji zaangażowanej" w zmienianiu świata na lepsze. Żyć złudzeniami oczywiście można...
Grzegorz Moss dnia 02.10.2019 18:19
Janusz: Sztuka, w tym poezja, nie obala tronów, ale budując ducha, "podminowuje" je. To dlatego drżeli, drżą ir30; nie tylko drżą przed nią despoci, a wiedzą o tym twórcy i czytelnicy. Dlaczego więc tak uporczywie głosisz bezsens, a nawet obśmiewasz wiersze społecznie zaangażowane? Licząc, że więcej nie zaszczycisz mnie swoimi "bezstronnymi opiniami" na stronach moich wierszy, pozdrawiam i nie zapraszam.
Janusz dnia 02.10.2019 19:40
Grzegorzu, a ja się nie napraszam - i liczę na wzajemność :)
Wszystkiego najlepszego.
Grzegorz Moss dnia 02.10.2019 20:55
Janusz, masz to jak w banku. Pozdrawiam!
Grzegorz Moss dnia 03.10.2019 15:55
Dziękuję Wszystkim zainteresowanym i życzliwym, i... pozostałym. Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Współpracują z nami

agencja zatrudnienia

REKLAMA GOOGLE

Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
IMAK
VIDEO MAGAZYN
ostatnie wydanie
GRUDZIEŃ 2013

I M A K
internetowy magazyn kulturalny

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XV OGÓLNOPOLSKI KON...
II OPK JEDNEGO WIERS...
Małopolska Nagroda P...
V OKP Wiersza Klasyc...
XL OKP "O Laur Jabło...
Minikonkurs na ferie...
Konkurs o "Cisową ga...
Komunikat końcowy o ...
Tomik poezji
Craonn- poezje
Użytkownicy
Gości Online: 24
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 145
Nieaktywowani Użytkownicy: 1
Najnowszy Użytkownik: bianka rolando

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

55557017 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005