poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPoniedziałek, 27.05.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
Poezja dla dzieci
Wyjście z pod nicka :)
FRASZKI
"Na początku było sł...
Monodramy
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
Ostatnio dodane Wiersze
Nie ma przegranej
Meandry przestrzeni
kochanie
prawdy niechciane
Zwierciadło
O oślej nauce (bajka)
depresant
Z twojego imienia zd...
a wtedy za-pałkę odp...
W Kasince
Wiersz - tytuł: Shema Yisrael by Micha’el Ben David
na wardze morza gdzie rezonują miliardy ziaren
Micha'el Ben David zebrał najznamienitszych
instru-mentalistów by dopieszczała
poczęte przez nich mi-
styczne dźwięki

popłynęły w niebo roztańczone dziękczynienia za sprawczość
wody która darowuje życie najmniejszej komórce
za miękkość nie tylko wełny baranków oraz
za wszędobylską jak trawa
Miłość

wiolonczela i kontrabas przepięknie prężą grzbiety strun
skrzypce starają się trylami dorównać
ptasim ale najszczerzej brzmi
to samo gwiz-dane naj-
serdeczniej

powietrze przejmuje naturalne wib-racje
i ciepło warg zanim jeszcze
przedłuży(ł) je
flet

21.03.2021

Dodane przez silva dnia 18.06.2022 21:07 ˇ 23 Komentarzy · 440 Czytań · Drukuj
Komentarze
konto zablokowane nr 4 z 2023 dnia 18.06.2022 21:34
C-U-D-N-E!!! Pięknie dziękuję, że z takim wyrafinowaniem poetyckim ( w tak natchniony sposób) piszesz silvo o rzeczach mi bliskich. A cytat o cieple warg na flecie zacytuję komuś, absolutnie wyjątkowemu ( ale o tym na PW(((;, serdeczności!
silva dnia 18.06.2022 22:06
Dagny, bardzo dziękuję za tak empatyczny odbiór. Załączam link:
https://www.youtube.com/watch?v=9hdG1aXlExI, kiedyś podpowiedział mi to Mithotyn. Pozdrawiam.
Vic51 dnia 19.06.2022 00:03
Intrygujący ale i zaskakujący tekst. Shema Yisrael to przecież jedna z najważniejszych modlitw dla wyznawców judaizmu. Pozdrawiam
silva dnia 19.06.2022 09:40
Vic51, oczywiście, najpiękniej wyśpiewana, zatańczona i zagwizdana przez Ben Davida, a ja tylko skromniutko zapisałam moje wrażenia, gdy to obejrzałam na YT. Może jakieś refleksje się u kogoś zrodzą... Pozdrawiam.
aleksanderulissestor dnia 19.06.2022 11:49
-:))

drobna uwaga

pierwszy wers ,,wardze''i ostatnia strofa też ,,warga''
aż się prosi o synonim

ja jako z urodzenia głuchy na muzykę nie jestem w stanie odtworzyć poprawnie zasłyszanej melodii mogę nie docenić tej próby zamiany muzyki w słowa a w sumie uczucia czy odwrotnie
taki wiersz ma sens ale jak dodałaś łącznie z linkiem a to już wykracza poza poezję jako taką
jestem tradycjonalistą w tej materii i trudno mi to przeskoczyć

pozdrawiam -:))
silva dnia 19.06.2022 12:41
Aleks, dzięki za Twoje refleksje. Warga i wargi są zamierzone jako klamra... Link jest dla leniwych, którym nie chciałoby się przekopiować tytułu, ja tak mam. Tekst może funkcjonować samodzielnie, ale, jak być może wiesz, zajmuję się liberaturą, a ta jest na styku, np. plastyki i poezji czy jak tutaj - muzyki i poezji. Pozdrawiam.
Robert Furs dnia 19.06.2022 13:59
gdy czytam takie i podobne temu wiersze zastanawiam się; dlaczego Żydzi Nas aż tak nie lubią, pozdrawiam
silva dnia 19.06.2022 14:42
Robercie, nie wszyscy, są tacy, którzy nas uwielbiają z wzajemnością, a Twoja refleksja przeszła moje oczekiwania! Po to warto pisać. Pozdrawiam.
konto zablokowane nr 4 z 2023 dnia 19.06.2022 16:00
Do Robert Furs , króciutko. Ponieważ nie zadałeś tego pytania mnie, tylko silvie - Autorce, pozwolę się ustosunkować dwuzdaniowo. To błędne przekonanie, choć powszechne niestety. Mam i miałam w życiu do czynienia głównie z Żydami niemieckimi, izraelskimi,rosyjskimi mniej, a moja Rodzina z amerykańskimi. Izraelczycy - są cudowni, wylewni, uśmiechnięci i nawet (teraz w lodówce mam najlepsze daktyle) . Poddatni na zranienia, niesamowicie wspólnotowi. Wszyscy - piekielnie ambitni i błyskotliwie zabawni. Gdy przyjeżdżają tu studiować mają już kontakty do 25 tysięcy ziomali w moim mieście . Piękne, prawda?
Teraz jadę na koncert, ale jak chcesz, to pogadamy na PW, pozdrawiam D.
silva dnia 19.06.2022 16:22
Dagny, dziękuję za wsparcie przykładami mojej odpowiedzi. Pozdrawiam.
adaszewski dnia 19.06.2022 16:28
Mentaliści śpiewają modlitwę. Jej dźwięki są styczne z tym, co dalekie ludy achajskie nazywają Zoe i wyraźnie odróżniają od bios.
Inspirujący wiersz.
silva dnia 19.06.2022 16:32
Ad, cieszy mnie taka interpretacja, trzeba patrzeć szerzej i dalej, a w którą stronę komu bliżej czy lepiej, to już indywidualny wybór. Łaknienie duchowości jest nieobce każdej rozumnej istocie. Pozdrawiam.
Robert Furs dnia 20.06.2022 10:40
silva Dagny - moje uogólnienie jest nieprawdziwe, my zwykli ludzie mamy niewielki wpływ na działania struktur państwowych, w kontaktach międzyludzkich działają wśród nas naturalne prawa, przed lekturą, ciekawego wiersza Silvy, przeczytałem artykuł dotyczący nowego sporu między Izraelem a Polską stąd pewien niesmak w refleksji, sam przecież jestem wielbicielem muzyki klezmerskiej i nie tylko; pozdrawiam

[url] https://glos.pl/mlodziez-z-izraela-w-tym-roku-nie-przyjedzie-do-polski-w-tle-spor-miedzy-rzadami-o-historie-i-uzbrojonych-ochroniarzy [/url]

oczywiście nie jest tu moim celem wywoływania dyskusji na ten temat,
Robert Furs dnia 20.06.2022 10:41
https://glos.pl/mlodziez-z-izraela-w-tym-roku-nie-przyjedzie-do-polski-w-tle-spor-miedzy-rzadami-o-historie-i-uzbrojonych-ochroniarzy
silva dnia 20.06.2022 11:44
Robercie, dziękuję za powrót i link. Tak, na poziomie międzyludzkim nie jest źle, ale gdy wchodzi w grę polityka, zaczynają się schody, nie zawsze w górę... Ja nie różnicuję ludzi w żaden sposób, cenię mądrych, szlachetnych, utalentowanych, a tacy są w każdym narodzie. Innym daję szansę na refleksję i ewentualną zmianę czegoś w ich życiu. Pozdrawiam.
konto zablokowane nr 4 z 2023 dnia 20.06.2022 15:28
Robercie, wpis silvy- właściwie całkowicie wyczerpująco oddał również moje odczucia. Ale, ponieważ tych kontaktów przez lata miałam wiele, sama praktyka pokazała jak wiele lodów są w stanie stopić bezpośrednie, międzyludzkie stosunki . Zaryzykuję twierdzenie, że jest masa podobieństw między Polakami i Żydami. Śmiech, żarty, ENERGIA - przede wszystkim(!) są porywające(((: Bo jak się nie roześmiać, jeżeli pewnego dnia znajomy przywozi mi w prezencie z Izraela 6 półkilowych woreczków przypraw do kuchni😂😂😂?? I wszyscy młodzi byli bardzo lewicowi, wręcz odcinali się od ortodoksji.
Ale polityka nas rozgrywa, dzieli, każdy kraj ma swoich POHUKIWACZY, którzy skłócają narody. Biorąc jednak pod uwagę nastawienie izraelskich wycieczek, warto pamiętać o olbrzymiej części rosyjskojęzycznych Żydów. Gdzieniegdzie słychać tylko rosyjski na ulicach. Region pochodzenia imigrantów, może też być determinanatą stosunku do Polaków. Na koniec dodam, że rosyjscy Żydzi, których spotkałam, niestety kwestionowali istnienie niezależnej Ukrainy. Dla nich to pozostała wciąż Rosja, niezależnie od wieku i wykształcenia rozmówców. (Ale to pewnie również - żadna reguła).
Ważne jest w ostateczności ciepło międzyludzkie i wzajemny szacunek. Pozdrawiam Cię serdecznie((:
silva dnia 21.06.2022 08:54
Dagny, dziękuję za powrót i obszerne, bardzo ważne dopowiedzenie. Pozdrawiam.
Jacek Podlaski dnia 23.06.2022 18:03
Dawno dawno temu w starożytnym Egipcie pojawił się król heretyk który wprowadził wiarę w jednego miłosiernego boga. Chciał żeby graniczące z Egiptem inne narody żyły w pokoju co było oczywista bzdura biorąc pod uwagę program mordowania zakodowany w ludzkim DNA.
Kapłani innych bogów otrurli wariata a zwolennikom nowej religii kazali się wynosić z kraju. Na czele tej grupy stanął Totmes którego sarkofag archeolodzy odkryli w grobie Tutenchamona który w tym czasie zniknął z kart historii.
Poszli i znikli na 40 lat klucząc między wrogimi nomadami namawiając też beduinów do przyjęcia ich wiary i założenia nowego państwa. Totmes obrał kierunek Palestyny i tam założył państwo Izrael.
I to jest cała zagadka tego eksodusu z Biblii i odpowiedź kim są Żydzi.
Taka bajka ale w 90% oparta na faktach.Wystarczy przoczytać o Drudach.
Fakty są takie: nie ma żadnych narodów tylko trzy główne rasy czyli biała ,żółta i czarna a tam gdzie się stykały powstały takie pośrednie mieszane.
Weźmy taka Polskę czy w niej mieszkają Polacy??? Nie.
Po tylu latach wojen i przewalania się przez ten kraj różnego typu plemion nikt kto zamieszkuje Polskę nie jest w 100,% Polakiem dotyczy to też całej Ziemi.
Wszystkie te granice,plemiona,państwa,narody to sztuczny wymyśl kretynów których nazywacie ,,władza" a faktycznie są to kukły i bezmózgi którymi sterują istoty żerujące na ludziach jak na bydle hodowlanym.
Zadziwia mnie ta planeta gdzie 90% populacji wybiera spośród siebie najgorszych PSYCHOMATOŁÓW żeby te matoły ich gnębiły. I jeszcze im za to gnębienie te 90% płaci.
To jest dopiero zoo Wszechświata.
Sam tekst napisany oczywiście ok
silva dnia 23.06.2022 19:02
Jacku, witam u mnie i dziękuje za cenne uwagi o monoteizmie, natomiast nie dziękuję za inwektywy pod różnymi adresami... Przedstawiciele pierwotnych religii intuicyjnie przeczuwali jednobóstwo. Nie tylko w Egipcie. Ostatnio była u nas Krystyna Rodowska, genialna tłumaczka. Przywołała pewnego wodza Indian, który w okresie przedkortezjańskim pisał coś na kształt psalmów, wychwalając jedynego Boga... Byli tez orficy itd. To powszechna praktyka, zanim okrzepły 3 religie Księgi. Dziękuję też za ok. Pozdrawiam.
Ola Cichy dnia 28.06.2022 00:19
:)
Muzycznie
Szczególnie miła ta druga cząstka.
Ach, jak na Szerokiej. :)
Ciepełko.
Ola.
silva dnia 05.07.2022 19:38
Olu, dzięki za wizytę i wzmiankę o Szerokiej... Przepraszam za późne dostrzeżenie odwiedzin. Pozdrawiam.
lity dnia 24.07.2022 23:00
)
silva dnia 01.08.2022 19:27
Lity, dziękuję za u-ś-m(i)ech... (na serce kładzie mech jak opatrunek) Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67449387 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005