poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMNiedziela, 21.04.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
FRASZKI
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
Chimeryków c.d.
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Monodramy
Ostatnio dodane Wiersze
w tym domu
więzień
kiedy mówię że cię k...
Bez limitu
W kapsule
Kiedy jestem za oknem
do trzech razy.. ..s...
Zabawa
Metafora na ławce
Marzenie o niebie w ...
Grzegorz Kociuba - Wiersze pomiędzy ścianami - recenzja tomu "Ściany" Zdzisława Czopa
Trzeba naprawdę uważać, jakie tytuły nadaje się swoim książkom. Bywa bowiem i tak, że owe tytuły są nie tylko sygnaturami na papierze, ale stają się… rzeczywistością. Takiej właśnie sytuacji doświadczył rzeszowski autor Zdzisław Czop, który w 1991 roku opublikował debiutancki tomik Nie ma mnie. No i stało się! Na przeszło dwadzieścia lat zniknął z literackiej sceny.

Przypomina się właśnie tomikiem Ściany, który, jak to zwykle bywa z ponownymi debiutami, jest dość osobliwym rzeczy (wierszy) pomieszaniem, czyli zawiera utwory udane i ciekawe, ale też, najłagodniej mówiąc, artystycznie chybione. Zacznijmy od aktywów tego tomu.

Czop należy do autorów, dla których wiersz jest nade wszystko zapisem emocji, notacją egzystencjalnego nastrojenia, „wydzieliną” podmiotowo przeżywanego horrendum! I w tym wydaje się niezły, gdyż daje obrazy wyraziste i przejmujące. Raczej nie sposób przejść obojętnie obok wersów traktujących o bólu i cierpieniu, szukaniu trwałego oparcia w rzeczywistości płynnej i mgławicowej, poczuciu własnej nieistotności, traumie obcości i chłodu, połączonej z dojmującym pragnieniem odnalezienia domu, czyli miejsca własnego i oswojonego.

Nie na darmo powracają w tej poezji obrazy: drzewa, ptaka, chleba, wskazujące z jednej strony na semantykę trwałości, zakorzenienia, sensualności, z drugiej, na potrzebę wzniosłości i ideału. Jeśli dodamy do tego ciekawie poetycko „ogrywany” motyw ściany, która bywa metaforą więzienia, ale też przeszkody, ale również – poprzez to, co poza nią – ewokuje semantykę swobody, wolności, transcendencji, otrzymujemy naprawdę zapis o wysokiej temperaturze emocjonalnej i znaczeniowej.

Przejmujące są również w Ścianach swoiste autoportrety, w których autor bynajmniej siebie nie oszczędza, pokazując własną bezradność nie tylko wobec przestrzeni makro („W ogromie wszechświata jestem przecinkiem czasu”), ale również w mikrosferze („Ściana jest przede mną i za mną / Obok mnie”).

Przekonuje mnie także dramat tożsamości pojawiający się w wierszach, które podejmują motyw cienia; bycia cieniem, przemykania się jako cień, ale także woli wydostania się z cienia, zaistnienia jako ktoś, kto jest nie tylko cieniem, ale kimś, kto wypowiada swoją ontyczną pewność i suwerenność. Ta determinacja w upominaniu się o siebie, ten wysiłek, aby nie tylko siebie do końca poznać, ale też wpisać sensownie w skomplikowanie współczesnego świata, są naprawdę autentyczne i dramatyczne.

Najkrócej mówiąc, Czop przekonuje wtedy, gdy jest najbliżej siebie; swoich obsesji, traum, lęków, przeczuć. Mówi wówczas wiarygodnie i, na ogół, udatnie literacko. Kłopoty zaczynają się wówczas, gdy próbuje być kimś innym. I tu przechodzimy do pasywów tomiku Ściany. Rzeszowski autor znacznie lepiej czuje się w wierszach krótkich, zwartych, skondensowanych. Potrafi w nich utrzymać wyrazistość obrazu, gęstość znaczeń, wiarygodność postaw i ocen. Wiersze dłuższe są niestety przegadane. Rażą też ilością niefunkcjonalnych powtórzeń, które rozrzedzają znaczenia obrazów czy metafor. Nie najlepiej wygląda też u Czopa posługiwanie się aluzją literacką. Jest ona zbyt ostentacyjna, jednowymiarowa, szkolna. Jak ma się czuć odbiorca, gdy czyta taki fragment:

     Ale tam
     gdzie idziesz
     jest złote runo nicości
     (Herbert to powiedział)

     „Ciało niemowlęcia”


Istnieją w polskiej poezji współczesnej wersy i wiersze na tyle znane i sławne, że łopatologiczne ich lokalizowanie po prostu obraża czytelnika i kompromituje autora. W tego typu zabiegach Zdzisław Czop zdaje się zapominać o tym, że poezja nie jest od powtarzania oczywistości czy raczenia nas truizmami. A tych jest zdecydowanie za dużo w Ścianach. Szkoda, gdyż psują one ogólne, wcale nienajgorsze, wrażenie po lekturze tomu.

Jak się rzekło, Zdzisław Czop opublikował tomik nierówny artystycznie. Obok wierszy ciekawych i dobrze zrobionych mamy wiersze przegadane i wtórne. A wystarczyło podejść do materiału literackiego bez taryfy ulgowej i usunąć, na etapie redagowania i montowania tomu, rzeczy słabsze. Mam nadzieję, że autor podziela przekonanie, iż potknięcia i pomyłki są również po to, aby wyciągać z nich wnioski na przyszłość.


Zdzisław Czop, Ściany, Wydawnictwo Pisarze.pl, Warszawa 2012, ss. 64.


Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67047744 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005