poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUM ˇ KSIĘGARNIA "POEZJA"Poniedziałek, 29.11.2021
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT

KSIĘGARNIA "POEZJA"

LINKI

KONTAKT

Szukaj


Ostatnio dodane Wiersze
Eli-gia
Gwiaździsta noc w Sa...
Miłość i czas
Wszechświat wewnętrzny
Erotyk z pewnej pers...
Niedosyt
Pajęcza nić
Kiedy ogarnie cię ob...
w ciszy epilogu
rozmowa
Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Co to jest poezja?
"Na początku było sł...
EKSPERYMENTY
Parafrazy
,, limeryki"
slam?
playlista- niezapomn...
bez pośpiechu
Memy wideo
Potrzebuję Waszej ra...
Licznik odwiedzin
[licznik]
XI Konkurs Literacki PTWK 2012 - laureaci
Wyniki konkursówUroczystość wręczenia nagród w XI Konkursie Literackim PTWK odbyła w czwartek 31 maja 2012 r. o godzinie 18:00 w Instytucie Badań Literackich PAN (Warszawa, Pałac Staszica, sala 144 im. Adama Mickiewicza, I piętro Nowy Świat 72).

W obradach uczestniczyli członkowie Jury w składzie: Grażyna Borkowska (przewodnicząca), Przemysław Czapliński, Grzegorz Leszczyński, Bronisław Maj, Andrzej Rostocki, Piotr Śliwiński oraz przedstawiciele organizatorów (z głosem doradczym): PTWK - Olcha Sikorska (komisarz Konkursu), Barbara Petrozolin-Skowrońska i Lidia Sadowska, Biblioteki Raczyńskich - Anna Kozłowska.

Nominacje do nagrody w poszczególnych kategoriach prezentowaliśmy tutaj.

W wyniku głosowania Jury przyznało następujące równorzędne nagrody:

W kategorii poezji Maciejowi Robertowi za tom wierszy Collegium Anatomicum (Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, Poznań 2011).

Poetycka pomysłowość Autora wyraża się przede wszystkim w umiejętności widzenia i słuchania świata, uzgadniania z nim formy i języka utworów, w powściągliwości. Dojrzałość to nie tylko zrozumienie, że wiersz nie musi, nie powinien być wszystkim, czym chciałaby go uczynić artystyczna świadomość, ale i w przekonaniu, że wiersz może być i bywa językiem najtrudniejszych ludzkich przeżyć. Przez lata pielęgnował w sobie ból – precyzyjny / niczym wskazówka metronomu. Nocami spowiadał się / z niego krzykiem, spoconą pościelą - te słowa z wiersza "Historia choroby" wydają się sednem sztuki Macieja Roberta. Jej aksjomaty to: dostrzec, współczuć, wyrazić uczciwie i czule.
Piotr Śliwiński

W kategorii prozy Justynie Bargielskiej, autorce tomu nowel i opowiadań Obsoletki (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010).

Ten zbiór miniaturowych opowiadań, nowelek (chciałoby się powiedzieć, obsoletek) intryguje czytelnika jak dziki kwiat zniewalający siłą dziwnego zapachu, nieoczekiwanego kształtu, zaskakującej barwy. Justyna Bargielska opowiada o zdarzeniach drobniejszych niż ziarenka piasku i lżejszych od puchu kwitnącej topoli; albo przeciwnie - sięga, zwyczajnie i bez patosu, po tematy niewiarygodne i wstrząsające, od których uciekamy w milczenie, korzystając z tego, że nie znaleziono dla nich języka. Te skrajne sytuacje łączy osoba narratorki - dziewczyny cudownie niezależnej, otwartej na świat, inteligentnej i zarazem naiwnej, bezwstydnie pewnej, że jedyną racją pisania o dziwności świata jest jego istnienie. I że hierarchię ważności wyznacza autor - miarą swego talentu. A reszta - nie, reszta nie jest milczeniem. To próba ocalenia życia, którego ubywa z każdą chwilą. Próba rozwiązania zagadki na miarę tej, jaką Sfinks zadał Edypowi: jak to się dzieje, że mimo nieuchronności śmierci kochamy, rodzimy dzieci, budujemy na wyspie, pragniemy szczęścia i spalamy się w jego ulotnym blasku.
Grażyna Borkowska

W kategorii eseju Wojciechowi Nowickiemu, autorowi książki Dno oka. Eseje o fotografii (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010).

To nie jest książka o fotografii. Owszem, z niezwykłych zapisów przedziwnie intensywnych spotkań z konkretnymi obrazami fotograficznymi, jakby na ich marginesie, jest tu do odczytania także i fascynująca opowieść o sztuce fotografii. Ale nie tylko, nie przede wszystkim. Dno oka to nie jest też wyłącznie esej o historii, o czasie i o ludzkich w nich doświadczeniach (wówczas fotografia byłaby zaledwie pretekstem, punktem wyjścia do snucia rozmaitych - intuicyjnych lub erudycyjnych - "fabuł", historii, uruchomionych niejako przez konkretne zdjęcie). Dno oka jest tym wszystkim, ale też jest czymś więcej: to opowieść o czasie, ludziach, rzeczach, ich życiu i śmierci, szczególna opowieść, która TYLKO POPRZEZ fotografie (właśnie te, a nie inne zdjęcia!) mogła zostać opowiedziana; bo tylko NA FOTOGRAFII - a nie poprzez żaden inny przekaz! - możemy ją zobaczyć, możemy dać się jej chwycić za gardło, możemy ją najgłębiej, najosobiściej przeżyć i zrozumieć. Jeśli będziemy patrzeć tak czule, tak wrażliwie, tak wnikliwie - jak Autor tych przejmujących i pięknych Zapisów.
Bronisław Maj

W kategorii literatury dla dzieci i młodzieży Iwonie Chmielewskiej za autorską książkę Pamiętnik Blumki (Media Rodzina 2011).

Książka napisana jest w formie luźnych, bliskich diariuszowi zapisków dziewczynki z domu sierot, prowadzonego przez Janusza Korczaka. Korczak pojawia się tu z perspektywy dziecka, które nie wie wszystkiego, nie wszystko rozumie, postrzega w swoim wychowawcy ojca - wyrozumiałego, mądrego, zaskakującego wielością pomysłów i rozwagą. Ta właśnie niewiedza o tym, kim jest bohater obrazów (Pamiętnik... nie tworzy ani kompozycyjnie, ani fabularnie zamkniętej całości), dynamizuje refleksję czytelnika, zmusza go do intelektualnej aktywności, dopowiedzenia tego, czego wiedzieć bohaterka-narratorka nie mogła w czasie, gdy pamiętnik pisała. Chmielewska więcej przemilcza, niż przedstawia, więcej pozostawia czytelniczej domyślności, niż zaspokaja ciekawość zdarzeń i losów postaci. Więcej żąda od czytelnika, niż mu daje, a to jest najtrudniejsze w pracy pisarskiej. Lektura jest wyzwaniem, pozostawia niepokój, twórczy ferment, skłania odbiorcę do autorefleksji, zwłaszcza że słowo u Chmielewskiej stapia się (przenika) z jej niezwykłym rysunkiem - obrazem. Tego typu utwory wymykają się trywialnej obróbce dydaktycznej, trudno o nich rozmawiać, gdyż każdy dialog w naturalny sposób musi dotyczyć tego, co intymne i niemożliwe do wysłowienia: przeżyć lekturowych, sytuacji dziecka czasu wojny, świata emocji.
Grzegorz Leszczyński


(za: www.ksiazka.net.pl)
Dodane przez moderator2 dnia 03.06.2012 01:32 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1405 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Współpracują z nami

agencja zatrudnienia

REKLAMA GOOGLE

Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
IMAK
VIDEO MAGAZYN
ostatnie wydanie
GRUDZIEŃ 2013

I M A K
internetowy magazyn kulturalny

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
Wylane na papier
REFLEKSY XIV Ogólnop...
Nowy tomik Michała W...
IX OKP im. Michała W...
Werdykt jury XLI OKP...
XVI OKP NA WIERSZ "2...
XV Turniej Poetycki ...
Małopolska Nagroda ...
Debiut wochena
XV Konkurs Poetycki ...
Użytkownicy
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 261
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: suchakajzera

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

63380969 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005