poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMSobota, 27.07.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Cytaty o literaturze
playlista- niezapomn...
slam?
Co to jest poezja?
"Na początku było sł...
,, limeryki"
Chimeryki 2
FRASZKI
Poezja dla dzieci
Chimeryków c.d.
Ostatnio dodane Wiersze
CIernie w ustach - d...
Przykazanie
Tylko
Lawendowa i Magiczna
Garsoniera
Zając w biegu
Tuzin tekścików (pow...
pod jabłonią
Biała dziura
...ja się wcale nie ...
Wiersz - tytuł: Pokrzywy
Przedmieścia przychodzą do mnie wieczorami.
Szalone pokrzywy z czerwonymi śladami
na gołych łydkach, ciągnące do słońca dzikie
krzaki róż i białawe lampioniki, które na nich
zapala dzień. Odgłosy nawoływania z przeszłości,
jak tupot armii w nieodwołalnym odwrocie.
I ta część z drugiego koncertu Rachmaninowa,
kiedy z wiejskiego domu wybiegają w młodość
dziewczęta, które wtedy pewnie kochał.
Psy biegają w cieniu drzew, stojących wciąż
na straży domu; psy, które wchłonęła noc,
płynąca łodzią nad zbutwiałą kładką rzeki Charona.
Ostrożne zdziwienie w oczach sowy,
zamieszkała na gałęzi sosny i pohukując
ostrzegała ptaki usadzone na sąsiednim świerku.
Na widok Żelaznego Krzyża, jaki wyłowiłem
w stawie. Pomruk czasów, znanych z dawnych
czarno-białych filmów. Zdjęcie bramy zamczyska
w Książu - stado wróbli w szkolnych mundurkach
na tle gruzu, z którego po latach wychyli się
cień księżnej Daisy. I zielony kosmyk twoich włosów.
Wracasz, a wiatr z trzaskiem zamyka drzwi.

Dodane przez Vic51 dnia 17.05.2024 22:04 ˇ 14 Komentarzy · 441 Czytań · Drukuj
Komentarze
Ragna dnia 17.05.2024 22:36
.. ..do wiersza wrócę, ale, nie mogłam sobie odmówić wklejenia linku,gorzej, po tym wykonaniu chyba znów nie zasnę, pomimo wielogodzinnego już dziś słuchania pianistów na koncercie ( jakość nagrania jest zła, ale na miły Bóg, czy ktoś przebije tę charyzmę 🤌????), pozdrawiam i przepraszam za dygresję ;)


https://www.youtube.com/watch?v=FRX5uM9cEos
silva dnia 18.05.2024 17:31
Od zwykłych pokrzyw po reminiscencje wojny, no i księżna Daisy w tle, Książ i ta zielonowłosa... Urokliwie, ale nie ckliwie, dobrze było poczytać. Pozdrawiam.
Vic51 dnia 19.05.2024 14:03
Ragna
Tego wykonania nie znałem. Posłuchałem. Istotnie, bardzo emocjonalne. Aż dziw bierze, bo pianista już nie młodzianek...
Pozdrawiam
Vic51 dnia 19.05.2024 14:04
silva
Dzięki za wspólną podróż.
Pozdrawiam
Robert Furs dnia 19.05.2024 14:52
tsunami istotnych treści w (tym) wieczornym wierszu,,,
i jak tu spokojnie zasnąć - trzasnąć drzwiami na dobranoc, :) pozdrawiam,
adaszewski dnia 19.05.2024 16:43
Naszły mnie dwie refleksje:
To co niezgłębione i istotnie tajemnicze zawsze jest dwie przecznice dalej.
Mam dobre wspomnienia z zamkiem w Książu.
Ragna dnia 19.05.2024 17:59
.. ..Vicu, zabawne, że to wykonanie podsumowujesz tylko jako emocjonalne; emocje potrafią być nawet w pospolitym fochu, tutaj jest coś znacznie ważniejszego, CHARYZMA - a to coś, czym genialni odtwórcy, szarpną jak lejcami i mogą to uczynić, nawet niespecjalnie się samemu wypalając, wiem, wiem, a to dlatego, że śledzę od podszewki zasady rosyjskiej pianistyki.
(Sokołov parę dni temu grał w Berlinie i miałam szczęście posiadać bilety ). Charyzma sprawia, że to słuchacze emocjonalnie odfruwają, niekoniecznie wykonawca; tutaj poezji do muzyki jest daleko.. ..
Przeciwieństwie oddziaływania charyżmy, zawsze będzie poczucie oklapnięcia, jakie towarzyszy odbiorowi i intelektualizm, konceptualizm - dla mnie sztuki nie uratuje.
I wiek artysty tutaj nie ma nic do rzeczy, bo liczy się Osobowość; przy jednych wykonawcach tym wieku się kapcanieje, przy innych -zostajesz / porwany , ha, ha / jak przez koniokrada ;)

O wierszu.. ..szczerze ?
Szczerze, bo jesteś Autorze na poziomie, więc przyjmiesz i moje skromne słowo.

Pomimo wszystkich możliwych bębenków - od wojennych traum, wspomnień z okresu dzieciństwa, cudownie malowniczego zamku w Książu, rozpalającej wyobraźnię ( nawet kobiecą ) - księżnej Daisy, psa (z przeszłości), mojego ukochanego koncertu Rachmaninowa, sosny, łodzi i gruzu.. .. tekst nie poruszył, a jeśli tak, to w kierunku, o którym powiem - efekt rozhartowanego noża.

Tym nożem było kiedyś Twoje pisanie, bardzo je lubiłam; z czasem, w wierszach do głosu zaczęły dochodzić klimaty makatkowe - tak nazywam równoważność elementów, nie mającą wiele wspólnego z oddziaływaniem ( choćby Autor zadbał o ich tuziny).

Obecnie czytam Twój tekst jak wiersze pewnej tutaj autorki, tylko, że w męskim wydaniu. Ilość - nie znaczy jakość, tutaj - wręcz szkodzi, choć widać, że chcesz się za wszystkim zmierzyć, więc mamy wysyp planów bliższych, dalszych, odgłosów, zmian czasu, detali, zwierzątek, i czego tam jeszcze.. .. Ale jako czytelnik, chcę, wychodzić poruszona - tutaj nie jestem, czytając, rozkodowuję kolejne ,,,wybacz, zabiegi 😉. Tak już mam;)), pozdrówki
Vic51 dnia 19.05.2024 21:52
Ragna
De gustibus non disputandum est. I to zasadniczo powinno wystarczyć. Po tej kolejnej tyradzie, jak zawsze pewnej swego przekonania o słuszności. No cóź, mimo wszystko wyznam, że od dłuższego już czasu zastanawia mnie, co tez leży u podłoża owej pewności głoszonych sądów. Może warto podzielić się z zakłopotanymi autorami własnymi osiągnięciami w dziedzinie poezji i krytyki literackiej.
I na koniec - nie jest mi dane biegać po mieście z wiolonczelą, ale jako amator wolę słuchać Rachmaninowa w wykonaniu Trifonowa czy Zimermana.Tak już mam.
Pozdrawiam
antydesperant dnia 19.05.2024 22:15
przeszłość jest jak rozsypane puzzle, czasem widzimy jeden kawałek, czasem kilka układających się w jakąś sekwencję, ale nadal są to tylko fragmenty. dostęp do nich często dają wrażenia zmysłowe, zapach, smak, dźwięki melodii. Nie da się zobaczyć całości. Dla mnie pisanie o mijaniu o jego nieuniknoności jak tupot armii w nieodwołalnym odwrocie to najlepsza cząstka poezji- ona jednak próbuje wejść przez drzwi które wiatr z trzaskiem zamyka
Często bywam na Dolnym Śląsku, jest tam taka specyficzna aura, dużo opuszczonych, rozsypujących się dworków, ruin bujnie porośniętych wszelakim zielskiem- pokrzywami, jeżynami, ostami, jaskóczym zielem. Poczułam w wierszu ten klimat, ten roślinno- gorzki aromat tamtych miejsc i przypomniał mi się wers z piosenki Nohavicy
"Jsem tvoje minulost
Stromy jsou vyšší a tráva je nižší a na louce roste pýr..."
Przeczytałam wiersz z ogromną przyjemnością. Pozdrawiam.
Ragna dnia 19.05.2024 22:59
Vicu51,

tak jak się spodziewałam. dobrym ( dla Ciebie) czytelnikiem był ten, który bezkrytycznie chwalił; cóż tego nie mogę gwarantować, szczęśliwie ROZWIJAM się wciąż, dostrzegam coraz więcej, między innymi fakt, że najbardziej / pękate/ od sukcesów życiorysy literackie, miewały / nierokujące/ ( jak je kiedyś nazwał znajomy) - grafomanki, ale i tutaj nie jestem zdziwiona, bo takie właśnie w Polsce trendy kształtujemy; totumfackie, wspólnotowe , no ale z krzywdą dla poszukiwań nowego rodzaju poezji, bo te wymagają wyjścia ze strefy komfortu i r30;. odwagi do przyjęcia krytyki; która bywa orzeźwiająca a przez to cenniejsza niż utrwalające już status quo - wazeliniarstwo.

Cytat rzymski - znany, jednak nie do pomyślenia w zastosowaniu dla sztuki - tak, dyskutuje się o jej postrzeganiu , ( taki chyba był też cel Twojej i każdej tu publikacji ?), mało tego, warto dyskutować nad otwartością na zdania merytorycznie krytyczne, a takie ( pomimo iż piszę od nieco ponad dwóch lat - starałam się wyłożyć.
I nie interesuje mnie nudna analiza, ta - jest potrzebna początkującym , ale jako Twórca dojrzały - powinieneś szanować otwarty odbiór czytelnika zaznajomionego ze sztuką w ogóle, który dla własnych potrzeb interdyscyplinarnie prôbuje syntezować doświadczenia.

Poezja słownych koronek, cudacznie słodka ( ten ostatni zarzut Ciebie nie dotyczy) - nijak, powiem NIJAK nie koresponduje choćby ze sztukami wizualnymi, jakie regularnie oglądam w Berlinie ( nie wszystko odnotowując na skromnym FB). Wiersze wielu publikujących niestety, wybrzmiewają minionym stuleciem, a szkoda żeby tkwić w utartych wzorcach jako sztancy stygmatyzującej własną twórczość .

Bieganie z wiolonczelą ? bardzo polecam każdemu, kto gra dzięki temu koncerty na małej i wielkiej scenie Filharminii Berlińskiej,z jedną z orkiestr ( ostatni - tydzień temu, zapraszam w nowym sezonie;)

Trifonow, taaak, bardziej ceniony przez amatorów niż profesjonalistów , mój mąż sugerował mu kiedyś powrót do .. .. metronomu, ale K. Zimermana - cenię w panteonie Największych, warto z niego brać przykład , bo to Muzyk poszukujący, który akustykę każdej sali sprawdza godzinami dla .. .. uzyskania jakości dźwięku w nowych warunkach.
I tą pochwałą elastyczności kunsztu oraz pokory wobec Sztuki - skończmy licytację , pozdrawiam.
Vic51 dnia 20.05.2024 10:16
Robert Furs
Dzięki. A co do tych drzwi trzaskających - raz to cieszy, kiedy indziej zostawia niedosyt.
Pozdrawiam
Vic51 dnia 20.05.2024 10:19
adaszewski
Co i rusz gna mnie do tych miejsc za dwoma przecznicami. Taka mantra czy co?
Pozdrawiam
Vic51 dnia 20.05.2024 10:26
antydesperant
Twoje stwierdzenie, które zaczyna się od słów /Dla mnie.../, to pewnie jeden z ważniejszych powodów, dla których pisuję i ciągle mam z tego sporo radości.
Dziękuję i pozdrawiam
Ewka64 dnia 21.05.2024 09:33
Tajemniczo i optymistycznie,bo skoro wróciła jest nadzieja.Tak sobie przeczytałam.
Dolny Śląsk urokliwy,prawie jak Kujawy.Pozdrawiam,Ewa.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
OKP "Środek Wyrazu" ...
XVIII Konkurs Litera...
REFLEKSY XVII Ogólno...
XXXIX OKL im. Mieczy...
Wyniki XLIV OKP "O L...
Informacja o blokadz...
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Użytkownicy
Gości Online: 13
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 439
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: chimi

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

68787418 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005