poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMPoniedziałek, 13.05.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
Chimeryków c.d.
FRASZKI
"Na początku było sł...
Monodramy
,, limeryki"
Co to jest poezja?
EKSPERYMENTY
playlista- niezapomn...
Ksiądz Jan Twardowski
Bank wysokooprocento...
Ostatnio dodane Wiersze
pośrodku ściany
Kocham
wczoraj albo dzień po
bez granica
ero-tyk
Urwis
Hotel The Bridge
O seksie w smartfonie
Ballada o wujku Staszku
ty nie królewna,
"inne Tradycje" Ashbery'ego i "Nieszczęsne" Johnsona - Mikołów, 28.06.08
Imprezy, spotkania, wydawnictwaSpotkanie poświęcone "innym Tradycjom" Johna Ashbery'ego i "Nieszczęsnym" B. S. Johnsona

Korporacja Ha!art i Instytut Mikołowski zapraszają na spotkanie poświęcone "innym Tradycjom" Johna Ashbery'ego i "Nieszczęsnym" B. S. Johnsona.

Z Grzegorzem Jankowiczem, redaktorem linii krytycznej Korporacji Ha!art rozmawiać będą Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk.

26 czerwca 2008, czwartek, godz. 18.00

Instytut Mikołowski,
ul. Jana Pawła II 8/5,
Mikołów

Wstęp wolny


Tom esejów "inne Tradycje" [other Traditions] powstał z wykładów, które Ashbery wygłosił w roku akademickim 1989/1990 na Uniwersytecie Harvarda . Ashbery pokazuje w swojej książce, że literatura nowoczesna nie jest wcale jednolita, że jej główny nurt, który w tradycji anglojęzycznej wyznaczają nazwiska Yeatsa, Pounda i Eliota, pomija niezwykle ciekawe projekty poetyckie, niemieszczące się w spójnym obrazie "wysokiego modernizmu". Nie ma jednej nowoczesności. Ashbery wydobywa z archiwum sześciu autorów (Johna Clare'a, Thomasa Lovella Beddoesa, Raymonda Roussela, Johna Wheelwrighta, Laurę Riding i Davida Schuberta), których nie znajdziemy na oficjalnych mapach literatury modernistycznej. Proponuje zupełnie inny sposób mówienia i pisania o poezji, niepodobny do niczego, co znane. Robi to po to, by zmienić historycznoliteracką kartografię i ożywić skostniały do reszty dyskurs współczesnej krytyki. Książkę przełożyli na język polski wybitni poeci i tłumacze: Julia Fiedorczuk, Jerzy Jarniewicz, Tadeusz Pióro, Piotr Sommer i Andrzej Sosnowski.

John Ashbery (ur. 1927) to jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów amerykańskich, centralna postać "szkoły nowojorskiej", do której należeli między innymi Frank O'Hara, Kenneth Koch i James Schuyler. Opublikował blisko dwadzieścia książek poetyckich, zdobywając niemal wszystkie najważniejsze wyróżnienia literackie w Stanach Zjednoczonych (za tom "Self-Portrait in a Convex Mirror" otrzymał National Book Award, National Book Critics Circle Award i Nagrodę Pulitzera w dziedzinie poezji). Harold Bloom powiedział o Ashberym, że jest być może ostatnim gigantem literatury współczesnej na miarę Yeatsa, Eliota, Pounda i Stevensa. W ostatnich latach opublikował: "Your Name Here" (2000), "As Umbrellas Follow Rain"(2000), "Chinese Whispers" (2002), "Where Shall I Wander" (2005) oraz "A Wordly Country" (2007).

"Nieszczęśni" ("The Unfortunates", 1969) to słynna książka brytyjskiego pisarza Bryana Stanleya Johnsona wydana w formie luźnych składek włożonych do pudełka, które czytelnik może czytać w dowolnej kolejności. Powodem, dla którego autor odstąpił od tradycyjnej budowy książki była chęć oddania formą sposobu funkcjonowania umysłu, przypadkowości i chaotyczności odbywających się w nim procesów mentalnych. Mimo że od tragicznej śmierci tego awangardowego pisarza upłynęło już 35 lat, jego twórczość nie była dotąd w Polsce szerzej znana: "Nieszczęśni" w przekładzie Katarzyny Bazarnik tę wstydliwą lukę dopiero zapełniają.
Dodane przez moderator2 dnia 25.06.2008 11:16 ˇ 1 Komentarzy ˇ 1509 Czytań Drukuj
V Stargardzki Wieczór Poetycki - 30.06.2008
Imprezy, spotkania, wydawnictwaNa V STARGARDZKIM WIECZORZE POETYCKIM
swoją twórczość zaprezentują:

BARTOSZ SADULSKI (Wrocław)
MARCIN Ł. MAKOWSKI
WOJCIECH RADOCH
KLAUDIA STOSIO

Oprawa muzyczna (altówka, flet poprzeczny,
pianino, wokal)

30.06.2008, godzina 20:00

Magia Cafe
ul. Wyszyńskiego 12-15a
(Centrum handlowe ZODIAK)
Dodane przez moderator2 dnia 25.06.2008 11:10 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1522 Czytań Drukuj
INFORMACJA MODERATORÓW z 24.06.2008
Informacje dla użytkowników serwisuW związku z niezgodnymi z Regulaminem, prowokacyjnymi i podważającymi decyzje Administracji komentarzami konto użytkowniczki o nicku natura zostaje zablokowane na okres jednego miesiąca (24.06-24.07 br.)
Dodane przez moderator4 dnia 24.06.2008 22:33 ˇ 2379 Czytań Drukuj
OKP "Szukam Słowa" rozstrzygnięty
Wyniki konkursówZostał rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs poetycki "Szukam słowa".

Komisja powołana przez organizatora w składzie:
Irena Droździk - polonista, redaktor naczelny rocznika Almanach Kęcki
Alina Nowak - polonista, poeta
Juliusz Wątroba - poeta, satyryk członek ZLP

zapoznała się ze wszystkimi pracami i w dniu 29.04.08 na wspólnym posiedzeniu postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

w I kategorii, tj. 16-21 lat:

I miejsce otrzymała
Dominika Majchrzak (godło Żuraw) z Gostynina

II miejsce otrzymała
Maria Kmieciak (godło Fuga) z Łodzi

III miejsca nie przyznano

wyróżnienia:
Michał Makowski (godło Hymn wieczorów miejskich) z Piły za wiersz Do poetów
Kacper Adamus (godło Alucard) z Bulowic za wiersz Mara

w II kategorii:

I miejsce otrzymała
Malgorzata Stachowiak Schreyner godło (TAKA TAM) z Sulechowa

II miejsce otrzymał
Maciej Gardziejewski (godło Filiżanka Rosenthala) z Warszawy

III miejsca równorzędne otrzymali:
Urszula Kopeć (godło Pach) z Majdana Królewskiego
Zdzisław Drzewiecki (godło Rybak) z Białego Dworu

wyróżnienia:
Piotr Zemanek (godło Pierrot) z Bielska Białej za wiersz Obietnica
Anna Piliszewska (godło Impreatyw Kategoryczny) z Wieliczki za wiersz Sen
Stanislaw Sikor (godło Black Raven) z Kęt za wiersz Obalić ideały
Urszula Stefania Korzonek (godło Liana) ze Skoczowa za wiersz Słowo
Maria Łotocka godło (Spotkanie) z Warszawy za wiersz Wilno
Dodane przez sowa dnia 24.06.2008 17:50 ˇ 1 Komentarzy ˇ 2974 Czytań Drukuj
"Herbert. Reaktywacja" - Szczecin, 1.07-3.11.2008
Imprezy, spotkania, wydawnictwaFestiwal Literacki "Herbert. Reaktywacja" w Zamku Książąt Pomorskich 1.07-3.11.2008

Dyrekcja Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pragnie zaprosić na I Festiwal Literacki "Herbert. Reaktywacja", będący częścią ogólnopolskich obchodów Roku Herberta, przypadającego w 10 rocznicę śmierci poety.

Festiwal zainauguruje wystawa "Zbigniew Herbert - apostoł w podróży służbowej" , na otwarcie której zapraszamy 1 lipca o godz. 17.00 do Sali Elżbietańskiej i na duży Dziedziniec Zamku.

Po wernisażu wystawy o godz. 18.15 organizatorzy zapraszają do Sali Anny Jagiellonki na okołoherbertowski koncert Miłki Malzahn - ekscentrycznej, interdyscyplinarej i multimedialnej autorki, wokalistki i dziennikarki radiowej z Białowieży, autorki książek prozatorskch "Baronowa Późna Jesień" (2001), "Królowa Rabarbaru" (2004), "Nie ma mono" (2008) oraz poetki (debiutancki tomik: "Rzeczy wydarzone" 2001). Artystka wraz z dwoma muzykami (kontrabas i perkusja) zaprezentuje godzinny projekt wokalno-instrumentalno-poetycki "Miłka@Chociej".

I Dzień Festiwalu podsumuje spotkanie literackie z Miłką Malzahn oraz Turniej Literacki z elementami Slam Poetry pn. "Być czy nie być jak Zbigniew Herbert?!" w godz. 19.30 - 23.30 w Piwnicy Przy Krypcie. Podczas spotkania autorka zaprezentuje swoje teksty w formie audio, opowie o swojej twórczości oraz zasiądzie jako jurorka w jury turnieju, do którego zapraszamy wszystkich piszących - nie tylko do szuflady. Do wygrania przewidziane są nagrody pieniężne i książkowe.

Podczas otwarcia festiwalu zostanie oficjalnie ogłoszony Konkurs Poetycki im. Henryka Banasiewicza na tomik poezji nawiązującej do Herbertowskiej poetyki i przybliżający zarazem sylwetkę twórczą zmarłego tragicznie poety szczecińskiego, Henryka Banasiewicza - kontynuatora tej literackiej spuścizny. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w II, właściwej części Festiwalu w dniach 29 października - 3 listopada, kiedy to na Zamku odbędzie się podsumowanie konkursu w postaci prezentacji i dekorowania laureatów (Nagroda Zamku, Nagroda Ministra Kultury oraz Nagroda SPP) oraz promocji książki poetyckiej zwycięzcy. Poza tym odbędą się jeszcze trzydniowe warsztaty literackie dla zainteresowanych, zorganizowane przez Biuro Literackie z Wrocławia (m.in. Jacek Dehnel i Marta Podgórnik), spotkania z pisarzami i poetami, koncert zespołu "Pustki", panel dyskusyjny nt. recepcji współczesnej poezji Herberta w kontekście szczecińskiego konkursu oraz Zaduszkowe Slam Poetry. Podczas festiwalu będzie dostępna najnowsza książka wydawnictwa BOSZ "Herbert - Znaki na papierze", nawiązująca do idei festiwalu oraz lipcowej wystawy.
Dodane przez moderator2 dnia 23.06.2008 12:30 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1392 Czytań Drukuj
INFORMACJA MODERATORÓW z 22.06.2008
Informacje dla użytkowników serwisuW związku z łamaniem 25 pkt Regulaminu i lekceważeniem administracyjnych upomnień oraz ostrzeżeń konto użytkownika "@psik" zostaje zablokowane na okres 2 tygodni (22.06-06.07.2008r.)
Dodane przez moderator4 dnia 22.06.2008 11:50 ˇ 2057 Czytań Drukuj
Noc Poetów - Warszawa, 23.06.2008
Imprezy, spotkania, wydawnictwa23 czerwca, poniedziałek godz. 19.00

klub Projektor
ul. Białostocka 22 lok. 24
Warszawa


W programie:

1. Maria Cyranowicz: den presje
+ Niespodziani lecz Oczekiwani goście (weselni) ze Śląska

2. Koncert zespołu Sugalló z Debreczyna

3. Turniej 1 Wiersza

Sugalló - węgierski zespół wykonuje muzykę Csango, jednej z najmniejszych i ciekawszych mniejszości etnicznych w Rumunii, zamieszkującej na terenach pomiędzy pograniczem mołdawsko-rumuńskim, Bukowiną i Siedmiogrodem. Csango swoje początki wywodzi z Węgier, sam zespół pochodzi z Debreczyna. Ich muzyka zawiera elementy historii - niektóre dźwięki, które grają, znane były już 500 lat temu. W Polsce grali już kilkukrotnie. Niedawno goszczeni w ArtBemie, teraz zagrają w Klubie Projektor na warszawskiej Pradze. Wiele utworów, które Sugalló zebrało i wykonuje, to tańce.

(za: www.nieszuflada.pl)
Dodane przez moderator2 dnia 21.06.2008 18:05 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1425 Czytań Drukuj
Gazetka ścienna - literacka akcja tarnogórska
Imprezy, spotkania, wydawnictwaPo raz trzeci na terenie Tarnowskich Gór zawisa jednostronicowa gazeta poetycka, której twórcą jest LeszQ Waligóra, o przekornej nazwie "Wielka i z rozmachem zrobiona gazetka ścienna o poezji".

Celem akcji literackiej jest promocja poezji wśród osób z na co dzień z nią nie będących w kontakcie, tak więc zawisa na przystankach, wiatach sklepowych, słupach ogłoszeniowych, ścianach, wszędzie tam, gdzie nie spodziewają się tego mieszkańcy.

Wersja internetowa gazetki jest dostępna pod adresem http://gazetka.waligora.eu. Można ją pobrać za darmo, do czego też zachęca się czytelników.
Dodane przez LeszQ dnia 19.06.2008 21:38 ˇ 1 Komentarzy ˇ 1728 Czytań Drukuj
Paweł Baranowski w Gdańsku - Pomost Literacki "Morena", 25.06.08
Imprezy, spotkania, wydawnictwaPOMOST LITERACKI "MORENA"

zaprasza na wieczór poetycki

Pawła Baranowskiego

(1972) poety i gdynianina,
uczestnika działań Inicjatywy Poetyckiej ALMANACH (1994-97),
twórcy Przystani Poetyckiej "Strych" w Gdyni,
autora tomów wierszy: Prześwity (2000) i Ziemia Obiecana (2008)

25.06.2008 (środa) godz. 18:00

Dom Kultury im. St. Przybyszewskiej
LWSM "MORENA"
Gdańsk-Morena,
ul. Z. Nałkowskiej 3

Wieczór poprowadzi Wojciech Boros

(nadesłane)
Dodane przez moderator2 dnia 18.06.2008 15:38 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1420 Czytań Drukuj
Nominacje do Nagrody "Cogito"
Wyniki konkursówJury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej, w składzie:
Julia Hartwig (przewodnicząca),
Jerzy Jarzębski,
Janusz Krasiński,
Adam Pomorski,
Iwona Smolka,
Piotr Wojciechowski
wybrało 14 czerwca 25 książek nominowanych do Nagrody Cogito. Nagroda ta jest wspólnym projektem Polskiego Radia i Telewizji Polskiej i zostanie przyznana po raz pierwszy w połowie września. Zdobywca pierwszej nagrody otrzyma 200 tysięcy złotych.

Oto nominowani do nagrody Cogito, ich książki i wydawcy:
- Katarzyna Banachowska-Jaśkiewicz Niepamięć (WAM)
- Andrzej Bieńkowski Sprzedana muzyka (Czarne)
- Jacek Bierut PIT (Atut)
- Tamara Bołdak-Janowska Rozdziały (Wspólnota Kulturowa "Borussia")
- Jacek Dukaj Lód (Wydawnictwo Literackie)
- Jan Grzegorczyk Cudze pole. Przypadki księdza Grosera (Zysk i S-ka)
- Paweł Huelle Ostatnia Wieczerza (Znak)
- Anna Janko Dziewczyna z zapałkami (Nowy Świat)
- Krystyna Januszewska Rozbitek@brzeg.pl (Zysk i s-ka)
- Hubert Klimko-Dobrzaniecki Kołysanka dla wisielca (Czarne)
- Urszula Kozioł Przelotem (Wydawnictwo Literackie)
- Bogusława Latawiec Odkrytki (PIW)
- Andrzej Mandalian Poemat odjazdu (Sic!)
- Piotr Matywiecki Twarz Tuwima (W.A.B.)
- Franceska Michalska Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce. Wspomnienia (Noir sur Blanc)
- Andrzej Mularczyk Katyń. Post Mortem (Muza)
- Krzysztof Niewrzęda Wariant do sprawdzenia (Forma)
- Joanna Rudniańska Kotka Brygidy (Wydawnictwo Pierwsze)
- Małgorzata Szejnert Czarny Ogród (Znak)
- Wit Szostak Oberki do końca świata (PIW)
- Olga Tokarczuk Bieguni (Wydawnictwo Literackie)
- Krzysztof Varga Nagrobek z lastryko (Czarne)
- Adam Wiedemann Pensum (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu)
- Agnieszka Wolny-Hamkało Spamy miłosne (a5)
- Adam Zagajewski Poeta rozmawia z filozofem (Fundacja Zeszytów Literackich)

(za: www.wydawca.com.pl)
Dodane przez moderator2 dnia 18.06.2008 11:34 ˇ 2 Komentarzy ˇ 2127 Czytań Drukuj
Spotkanie z Barbarą Mazurkiewicz - Stalowa Wola, 26.06.2008
Imprezy, spotkania, wydawnictwaW dniu 26 czerwca 2008 r. (czwartek) o godz.18:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli
oraz
Stowarzyszenie Literackie "Witryna" w Stalowej Woli

zapraszają na prezentację tomiku poezji Barbary Mazurkiewicz Za kulisami myśli


Spotkanie odbędzie się w czytelni Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli (ul. Siedlanowskiego 3).
Dodane przez konto usunięte 7 dnia 17.06.2008 17:06 ˇ 2 Komentarzy ˇ 1984 Czytań Drukuj
Strona 356 z 420 << < 353 354 355 356 357 358 359 > >>
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 438
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: Notopech

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

67250485 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005