poezja polska - serwis internetowy

STRONA GŁÓWNA ˇ REGULAMIN ˇ WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW ˇ IMAK - MAGAZYN VIDEO ˇ AKTUALNOŚCI ˇ FORUMCzwartek, 28.03.2024
Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

REGULAMIN
POLITYKA PRYWATNOŚCI

PARNAS - POECI - WIERSZE

WIERSZE UŻYTKOWNIKÓW

KORGO TV

YOUTUBE

WIERSZE /VIDEO/

PIOSENKA POETYCKA /VIDEO/

IMAK - MAGAZYN VIDEO

WOKÓŁ POEZJI /teksty/

WOKÓŁ POEZJI /VIDEO/

RECENZJE UŻYTKOWNIKÓW

KONKURSY 2008/10 (archiwum)

KONKURSY KWARTAŁU 2010 - 2012

-- KONKURS NA WIERSZ -- (IV kwartał 2012)

SUKCESY

GALERIA FOTO

AKTUALNOŚCI

FORUM

CZAT


LINKI

KONTAKT

Szukaj




Wątki na Forum
Najnowsze Wpisy
"Na początku było sł...
Ksiądz Jan Twardowski
Chimeryków c.d.
playlista- niezapomn...
Bank wysokooprocento...
Co to jest poezja?
Monodramy
,, limeryki"
HAIKU
poezja,org
Ostatnio dodane Wiersze
Oko
Marina z wlewek
Na początku
Przebudził się
Miniaturki na wesoło
kino objazdowe
do siebie
wielki post, wczesna...
kalki
Deadline
Wielokulturowy Lublin - 26-30.05.2010
Imprezy, spotkania, wydawnictwa26 MAJA 2010 - ŚRODA

08.30 /Gimnazjum nr 9/
Warsztaty antydyskryminacyjne - Gra Miejska

Uczestnicy poruszają się po mieście odwiedzając punkty kontrolne - są nimi obiektu kultu religijnego lub ważne miejsca dla mniejszości narodowych. W każdym z nich otrzymają karty pracy do uzupełnienia zbierając informacje o danej kulturze lub tradycji w czasie spotkania z przedstawicielami tej społeczności.

Gra miejska to nowa forma rozrywki, ale i nauki, w czasie której wykorzystuje się przestrzeń miejską jako istotny element. W czasie jej trwania uczestnicy poruszają się na podstawie planów, poszukują różnych obiektów według wskazówek, wykonują zadania. Sprzyja to integracji grupy, ale także rozwija różne umiejętności. Tematyką naszej gry jest wielokulturowość Lublina.

Karty pracy ocenią przedstawiciele mniejszości narodowych i wyznaniowych. Nagroda zostanie wręczona podczas koncertu rNuty Narodówr1; w dniu 28 maja 2010 r.


17.00 /Jeszywas Chachmej, Lublin/
Ziemia Izraela - spojrzenie biblijne - kultura żydowska

Dwadzieścia parę tysięcy kilometrów kwadratowych, głównie pustynia, trochę gór, mokradeł (kiedyś) i ok. 200 km wybrzeża. Niewiele bogactw naturalnych. Brak ropy, złota i diamentów. Na pozór mało ciekawy kawałek świata. A jednak dla olbrzymiej części ludzkości jedno z najważniejszych miejsc na Ziemi. Tak wielu wskazuje je jako swoje i tak wielu rości sobie pretensję do jego posiadania. Tak wielu stara się w nim mieszkać i tak wielu o tym marzy. Dlaczego? Jedną z odpowiedzi przynosi historia biblijna oraz różne midrasze, a przybliży ją nam Tomek Krakowski, absolwent studiów filozoficznych na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również w Jesziwie HaMivtar Orot w Izraelu pod kierunkiem Rabina Brovendera oraz w Jesziwe Torah BeCijon w Jerozolimie pod kierunkiem Rav. Nerjii. Od wielu lat pracuje na rzecz Gminy Żydowskiej w Warszawie. Obecnie uczęszcza na studia rabinackie w Kolel Warshe oraz prowadzi zajęcia edukacyjne dla Gminy Żydowskiej w Warszawie i Lublinie.

Jest również stałym autorem artykułów na portalu: jewish.org.pl.


17.00 /Art Studio CK/
Poezje i przekłady - kultura ukraińska

Na początku 2010 r. ukazał się tom autorskich utworów P. Kuprysia pt. Poezje i przekłady (wyd. Lublin 2010). Znalazły się w nim poezje, fraszki i tłumaczenia poetów ukraińskich. W trakcie prezentacji tomu członkowie Zespołu Wydawniczego, który przygotował do druku spuściznę literacką i translatoryjną tego lubelskiego poety i tłumacza będą deklamowali jego utwory.

Piotr Kupryś (1933-2002) - pochodzący z podlaskich Kostomłot ukraiński poeta, filolog i tłumacz. Przez większość swego życia mieszkał w Lublinie, tu też został pochowany. Dokonał pierwszego pełnego przekładu na język polski tomu poetyckiego ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki pt. Kobziarz (wyd. Lublin 2008). Przetłumaczył również Eneidę Iwana Kotlarewskiego (wyd. Lublin 2008).


18.00 /Jeszywas Chachmej, Lublin/
Naczynia klejone - kultura żydowska

Autor prezentowanych prac jest jedną z niewielu osób w środowisku lubelskim tworzących prace z tak trudnego materiału, jakim jest szkło. Artysta stosuje także niekonwencjonalne techniki szklarskie, w których wykorzystuje szkło okienne sklejane do postaci grubych brył, poddawanych później obróbce przez szlifowanie i polerowanie. Obecna wystawa przedstawia nowy cykl prac pt. "Naczynia klejone". Będzie to pierwsza prezentacja tego cyklu w Lublinie. Niekonwencjonalna technika zastosowana do wykonania form o charakterze użytkowym dała zaskakujące efekty na pozór nie przystające do zastosowanych metod.

Ireneusz Wydrzyński urodził się w 1955 r. w Radomiu. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie (dyplom w 1980 r.) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła, gdzie w roku 1985 r. obronił dyplom w zakresie projektowania szkła w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego. Obecnie jest adiunktem w Zakładzie Wiedzy Wizualnej Wydziału Artystycznego UMCS.


19.00 /Art Studio CK/
Pomiędzy Białorusią a Polską. Polsko-białoruski dialog we współczesnej kulturze - kultura białoruska

Podczas spotkania odbędzie się prezentacja książki Pomiędzy Białorusią a Polską. Dramaturgia Siarhieja Kawalouar, oraz "lubelskiego numeru" czasopisma "Dziejaslou".
Zbiór artykułów i recenzji autorów białoruskich oraz polskich pt. Pomiędzy Białorusią a Polską ukazał się z okazji 20-lecia działalności dramaturgicznej pisarza białoruskiego Siarhieja Kawaloua (ur. w 1963 r. w Mohylewie, mieszka w Lublinie).

"To nadzwyczaj ciekawa i pouczająca książka o współczesnym teatrze białoruskim, konflikcie estetycznym między kulturą polską a białoruską i jednocześnie o głębokiej, wewnętrznej koherencji tych kultur, czego zwierciadłem jest rozpięta między Białorusią a Polską twórczość Siarhieja Kawaloua."
Ludmiła Gramyka, Irina Lappo, Z posłowia do książki.

Po prezentacji odbędzie się dyskusja na temat polsko-białoruskiego dialogu we współczesnej kulturze, którą poprowadzą dr Irina Lappo oraz dr Anatol Iwaszczanka (Mińsk). W dyskusji udział wezmą: Aleś Paszkiewicz (Mińsk), Barys Piotrowicz (Mińsk), Siarhiej Kawaliou, Beata Siwek, Jarosław Cymerman, Agnieszka Borowiec, Natalia Rusiecka, Gabriela Żuk.


20.00 /Art Studio CK/
Wielokulturowy Lublin 2009

Projekcja reportażu filmowego zrealizowanego podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu Wielokulturowy Lublin.


Więcej: www.ck.lublin.pl
Dodane przez rena dnia 25.05.2010 17:00 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1675 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Pajacyk
[www.pajacyk.pl]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności
XVIII OkP o "Cisową ...
V edycja OKP im. K. ...
poezja_org
Spotkanie Noworoczne
Nagroda Literacka m....
VII OKL im. Bolesław...
XVIII Konkurs Liter...
Zaduszki literackie
U mnie leczenie szpi...
XXIX OKL Twórczości ...
Użytkownicy
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 6 436
Nieaktywowani Użytkownicy: 0
Najnowszy Użytkownik: atramentowapanna

nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za treść wpisów
dokonywanych przez gości i użytkowników serwisu

PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE

copyright © korgo sp. z o.o.
witryna jako całość i poszczególne jej fragmenty podlegają ochronie w myśl prawa autorskiego
wykorzystywanie bez zgody właściciela całości lub fragmentów serwisu jest zabronione
serwis powstał wg pomysłu Piotra Kontka i Leszka Kolczyńskiego

66804647 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.7 © 2003-2005